"אל גור מטעה את העולם"

פרופ' ביורן לומבורג תקף בכנס הרצליה את תרחישי הבלהות של אל גור, פקפק ביעילות המחזור, והציע דרך יעילה להצלת דובי הקוטב

פרופ' ביורן לומבורג, מבכירי המומחים למדיניות סביבתית בעולם, תקף מעל בימת כנס הרצליה של המרכז הבינתחומי, את זוכה פרס נובל, אל גור, בטענה שהוא "מטעה את העולם" . "גור מספר כי אנו ניצבים לפני קטסטרופה אנושית. צר לי לאכזב אתכם, אבל אנו רחוקים שנות אור מתחזית זו", טען לומבורג.

עוד אמר הפרופסור כי הוא מסופק בתרומה של המיחזור לאיכות הסביבה. לטענתו, בני האדם פועלים בדרכים שגורמות להם להרגיש טוב, אך לא בהכרח מיטיבות עם הסביבה.

לומבורג הבהיר כי תופעת ההתחממות העולמית היא חשובה, אולם טען כי ההערכות בנושא השפעת ההתחממות מוגזמות. "הדוגמה הבולטת היא עליית מפלס מי הים", פירט לומבורג. "גור מדבר על עלייה של שישה מטרים, אבל צוות מדענים של האו"ם טוען שמדובר בכמה עשרות סנטימטרים וזה הבדל משמעותי".

הטענה המרכזית של לומבורג היא שיש להשקיע כסף בעיקר במחקר ופיתוח, שיאפשרו בעוד כמה עשורים להפחית פליטת גזי חממה באופן משמעותי. עד אז יש להתמקד בעיקר בשיפור המוכנות מול אסונות אפשריים שתגרום ההתחממות או שינוי התנאים שייווצר כתוצאה ממנה. "אנחנו עומדים מול תרחישי אימה שגורמים לפאניקה, ומביאים להשקעת כסף בבעיות פחות דחופות".

לומבורג התייחס בדבריו גם להיעלמות דובי הקוטב בגלל המסת קרחונים: "יישום פרוטוקול קיוטו (ההסכם להפחתת פליטות גזי חממה) יביא להצלת דובים בודדים. אם נאסור על ציד דובים, נציל כל שנה קרוב לשלוש מאות דובים".