16.03.2017

19:00

פרס ישראל הוענק למנכ"ל עמותת "אלע"ד"; ח"כ זנדברג: "הוא מחריב כל סיכוי להסדר מדיני"

הכרזתו של שר החינוך נפתלי בנט על הענקת פרס ישראל לדוד בארי, מנכ"ל העמותה לייהוד מזרח ירושלים, עוררה תגובות נגד במערכת הפוליטית: "אם יש גורם אחד שאחראי באופן המובהק ביותר על החרבת העתיד המשותף שלנו זו עמותת אלעד", אמרה זנדברג • הזוכה הנוסף "האבא" של החיילים הבודדים צביקה לוי: "לא מפסיק להתרגש"

בסרטון: צביקה לוי מגיב לראשונה על פרס ישראל

 

 

 

תגובות סוערות לאחר הכרזתו היום (חמישי) של שר החינוך נפתלי בנט על הענקת פרס ישראל למנכ"ל עמותת "אלעד" דוד (דוידלה) בארי על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

 

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי לבארי מוענק הפרס על תרומתו למדינה, בכינון המפעל היחיד שלו שהיה למפעל לאומי - עיר דוד. הפרס ניתן לו במלאות חמישים שנה לאיחוד העיר. "הוא יזם, הקים, הוביל ומוביל את העשייה המבורכת שהפכה את עיר דוד לאתר מורשת, חינוך ותיירות לאומי ובינלאומי מן המעלה הראשונה. עיר דוד היא הגרעין ההיסטורי שממנו צמחה ירושלים - לבו של העם היהודי ומוקדו של ספר הספרים", נכתב בהחלטת הוועדה.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

בתוך זמן קצר: שלושה הרוגים בכבישים - בצפון ובשרון

ליברמן נגד בנט: "מקריב את המכינה בעלי על מזבח הפריימריז בבית היהודי"

הרכב שופטים מיוחד לערעור אזריה: אלוף פיקוד העורף לשעבר ומח"ט גולני ב"עופרת יצוקה"

 

עם זאת עוררה ההחלטה תגובות סוערות במערכת הפוליטית בשל היותו של בארי מנכ"ל עמותת "אלעד" הפועלת לייהוד מזרח ירושלים.  ״אם יש גורם אחד שאחראי באופן המובהק והמאורגן ביותר על תקיעת טריז במזרח ירושלים והחרבת העתיד המשותף שלנו והחרבת כל סיכוי להסדר מדיני זו עמותת אלעד, שבמו ידיה מובילה פינוי פלסטינים מביתם, התנחלות וייהוד סילואן וכל זאת תוך קבלת תרומות במאות מליונים מחברות הרשומות במקלטי מס״, אמרה ח"כ תמר זנדברג ממפלגת מרצ.

 

"שלום עכשיו" מחו גם הם נגד ההחלטה על פרס ישראל לדוד בארי: "הענקת פרס ישראל לדוד בארי, שפועל במשך שנים למנוע פשרה בירושלים באמצעות הקמת התנחלויות יהודיות במזרח העיר, נישול פלסטינים מבתיהם ומביא להגדלת השנאה בין האוכלוסיות, היא עוד הוכחה שבממשלת בנטיהו מי שמסית גיבור ומי שגוזל ראוי לפרס. את המחיר הכבד של מפעל חייו של בארי וחבריו בימין הקיצוני נשלם אנחנו בדמות מדינה דו לאומית".

 

 

בעבר עוכב בארי לחקירה לאחר שדרס ילדים פלסטינים שיידו אבנים לעבר רכבו בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים. בארי, שניסה להיחלץ מהמצב שאליו נקלע, לחץ על דוושת הגז ופגע בשניים ממיידי האבנים. לאחר מכן הוא נמלט מהמקום, כשיידוי האבנים לעבר רכבו נמשך. האירוע כולו תועד על ידי צלם שהיה במקום. בארי הועבר לחקירה במשטרת ירושלים, שנעזרה בתמונות שצולמו מהאירוע. במהלך חקירתו טען בארי בפני החוקרים כי חשש שמיידי האבנים מנסים לבצע בו לינץ' ופגע בילדים שלא בכוונה כשניסה להימלט.

 

שר החינוך נפתל בנט הגן על הבחירה ואמר: "בזכות דוד בארי מיליוני חיילים, סטודנטים ותלמידים נחשפים אל ההיסטוריה של ירושלים, כפי שלא יכלו לעשות זאת מעולם. דוד בארי, איש חזון ומעשה, קצין בסיירת מטכ"ל וביחידת דובדבן, איש ספרא וסייפא, ראוי לתודה שלנו על מפעל חייו, שהוא מפעל חיינו״.

 

 

 

"איש חזון ומעשה". דוד בארי(ויקיפדיה)

 

הזוכה הנוסף בפרס צביקה לוי: "לא הפסקתי להתרגש"

זוכה נוסף בפרס הוא צביקה לוי על התגייסותו למען החיילים הבודדים. לוי מטפל עשרות שנים למען מאות ואלפי החיילים מחוסרי האמצעים ובמשפחות שכולות. "מדובר במפעל חיים של אדם אחד, שהיה לפעילות של תנועה שלמה", נאמר בוועדת הפרס.

 

"כרגע בני הודיע לי שזכיתי בפרס ישראל. אני רוצה להגיד לכל אחד ואחד מכם תודה. לכם יש חלק, אני לא לבד בזה ותמשיכו לתרום. בנט התקשר וסיפר לי בהתרגשות שזכיתי בפרס ישראל. הוא דיבר איתי רבע שעה ואני לא הפסקתי להתרגש", אמר לוי בבכי בתגובה ראשונה.

 

 

 

 

"רוצה להגיד לכל אחד תודה". צביקה לוי(גלעד בן-שץ)