BETA

25.03.2016

10:24

דובר צה"ל: "גם אם היה מטען, צריך היה לפעול אחרת"

הבוקר יובא לבית הדין הצבאי ביפו לוחם כפיר שתועד יורה במחבל לאחר שכבר נוטרל בחברון. בצה"ל מבהירים כי למרות שללוחם עומדת זכות החפות, נדרש הפיקוד לאמירה ברורה: "התיעוד מראה שהאירוע היה בשליטה, האמת כאן היא בפנים ואנחנו צריכים לומר אמירות נחרצות"

יום לאחר שנעצר בחברון, יובא הבוקר (שישי) לוחם חטיבת כפיר שתועד יורה במחבל לאחר שכבר נוטרל בפיגוע הדקירה בתל רומידה בחברון, לדיון בהארכת מעצרו בבית הדין הצבאי ביפו. להגנתו, טען הלוחם בחקירתו כי הבחין במחבל זז וחשש כי בכוונתו להפעיל מטען חבלה, אולם בצה"ל הבהירו כי גם יש אמת בטענה, עליו היה לפעול אחרת מכפי שנראה בצילומים.

 

כתבות נוספות בנושא:

 

להגנתו של הלוחם גויסו סרטונים נוספים המתעדים את אירועי אתמול מזוויות שונות ובהם נראה המחבל כשהוא ממשיך לזוז אחרי שנורה ונפצע מירי צה"ל, המחזקים לכאורה את טענתו של החייל. "אנחנו רואים את המחבל שכוב ולובש מעיל עבה, שאין לדעת מה היה מתחתיו. אני סבור, מראייה ראשונית כמובן, שהלוחם פעל בצורה יעילה ועניינית לנטרל את מוקד הסכנה", טען אתמול עורך דינו, דן מלכה.

 

בכוונת המשטרה הצבאית החוקרת לחקור גם חיילים וקצינים נוספים שהיו בזירת האירוע ולא הגיבו לירי. עם זאת, מחקירתו הלילה במצ"ח לא עולה כי הלוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר קיבל כל הוראה לירות במחבל שהיה שרוע על הקרקע. בשיחה עם התוכנית "אורלי וגיא", הדגיש דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, כי יתרה מכך, האירוע התרחש דקות ארוכות אחרי שהמחבל כבר נורה על ידי הכוח במקום כדי לעצור את פיגוע הדקירה.

 

תיעוד הירי בחברון

"הסרטון מדבר בעד עצמו. הסרטון מעיד על הדקות  שאחרי החלק הטוב של האירוע שנגמר בתוצאה מבצעית טובה", אמר אלמוז. "אנחנו פה שש דקות אחרי האירוע ונראה בסרטון שהמצב בשליטה ואין ירי. האירוע היה אמור להסתיים אחרת. גם אם יש חשד למטען אז יש סדר פעולות אחר שצריך לעשות. כשיש אירוע מהסוג הזה, עומדים עם נשק מוכן במידה ותהיה כוונה לגשת להפעלת המטען. צריך לשמור על עירנות מבצעית, אבל כדור בראש הוא לא הפתרון המבצעי".

 

אלממוז הדגיש כי אמנם ללוחם עדיין עומדת הזכות לחפותו וכי אינו יכול להרחיב בנוגע לפעולות החקירה, אבל מדובר במקרה שבו על מפקדי צה"ל הייתה מוטלת האחריות להבהיר את עמדותיהם. "בניגוד לכולם שאולי זקוקים לכותרות ולאמריות לצרכים האחרים, עלינו מוטלת החובה לתדרך את החיילים", הוא הבהיר. "לחייל עומדת זכות חפות, הוא ייחקר וימסור את גרסתו. מהצד השני אי אפשר להשאיר אירועים כאלה באמירות עמומות. האמת כאן היא בפנים ואנחנו צריכים לומר אמירות נחרצות כי יש עוד חיילים בשטח ואנחנו מצווים לפקוד עליהם".

 

בתוך כך, שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, גינה את הירי שביצע לוחם צה"ל במחבל שנוטרל בחברון. "אני מגנה בתקיפות את מה שנראה כהוצאה להורג ללא משפט של חמוש פלסטיני בחברון. מדובר במעשה איום, לא מוסרי ולא צודק שיכול רק לתדלק את האלימות ולהסלים את המצב הבלתי יציב מלכתחילה", הוא אמר ובירך על הודעות הגינוי לאירוע שנשמעו בישראל.

 

הוא הוסיף: "אני קורא לרשויות להביא לדין את היורה שכבר נעצר. הגיע הזמן לעצור את סחרור האלימות ולהתחיל לנקוט בצעדים חיוביים לקראת סיום הכיבוש ולהביא סוף כל סוף לשלום וביטחון לאזרחי ישראל ולפלסטינים".