BETA

19.05.2015

11:47

הותר לפרסום: יצחק אברג'יל ואבי רוחן חשודים בנסיונות החיסול של זאב רוזנשטיין

פרטיה של "פרשת 512", שהביאה לרעידת אדמה בעולם התחתון, הולכים ונחשפים הבוקר עם הבאתם להארכת מעצר של כמה מראשי ארגוני הפשע הבולטים במדינה, ושל עשרות חשודים נוספים. בין היתר, נאשמים ראשי ארגון הפשע יצחק אברג'יל ואבי רוחן בנסיונות חיסול של זאב רוזנשטיין ב-2003, בהם נהרגו מספר אזרחים

אברג'יל בדרך לבית המשפט, הבוקר

רעידת האדמה בעולם התחתון: הבוקר (שלישי), עם הבאתם לבית המשפט של 44 עצורים ב"פרשה 512" ובהם לפחות שלושה ראשי ארגון פשע מוכרים, מתפרסמים פרטים נוספים על החקירה אותה הגדיר אתמול המפכ"ל יוחנן דנינו כ"אחת המשמעותיות שהיו כאן". בין היתר, מותר לדווח כי בין עשרות העצורים נמנה גם העבריין הבכיר יצחק אברג'יל, וראש ארגון הפשע אבי רוחן, שמעצרם הוארך עד 15 ביוני.

 

המשטרה טוענת כי פיענחה מספר נסיונות חיסול של ראשי ארגוני פשע, בהם העבריין זאב רוזנשטיין. בשני המקרים בשנת 2003, נכשל הניסיון - אבל באחד המקרים, בו חשודים אברג'יל ורוחן, נרצחו שלושה אזרחים. המקרים המדוברים היו ב-30 ביוני באותה שנה, וב-11 בדצמבר כאשר רחמים סרויה (43), נפתלי מגד (19) ומשה מזרחי (28) נרצחו בזמן נסיון הפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי פינת שד"ל בתל אביב. 30 אנשים נוספים נפצעו, בהם רוזנשטיין שנפצע קל בלבד.

 

כמו כן מיוחס לאברג'יל חשד לביצוע רצח מיכה בן הרוש, הנעדר מאז שנת 2005, ושליטה על רשת סמים חובקת עולם. לרוחן, ראש ארגון פשיעה קטן יחסית אך אכזרי באזור המרכז המהווה שלוחה לארגונו של אברג'יל, מיוחסות גם עבירות של סחר באמצעי לחימה וייבוא סמים.

 

עצור נוסף בפרשה הוא חנוך עצמון, שנחשב ל"מבוגר האחראי" של העבריינים במחוז המרכז, מעין בורר ביניהם. לפני קרוב לשנה, הוא הוחשד בחיסול הכפול בצומת ירקונים יחד עם רוחן, אך שוחרר ממעצרו אחרי יומיים. בעבר הוא היה שותף פעיל בארגון של יצחק ומאיר אברג'יל, אך עזב לפני שנים, מה שלא מנע ממנו להמשיך להיות דמות חזקה ומשפיעה בקרב בכירי העבריינים. הוא חשוד כי היה אחד מה"מוחות" של רשת ייבוא הסמים של אברג'יל, וכן בהלבנת הון.

 

ראיות משמעותיות נגד ארגון פשע גדול

המשטרה הצליחה להשיג ראיות משמעותיות - בעיקר במהלך השנה האחרונה - נגד ארגון הפשע הגדול ביותר, כנראה, שקיים ביותר בישראל. הראיות החזקות קושרות, על פי המשטרה, את אותו ארגון לשורת חיסולים בעולם התחתון - לא רק נגד עבריינים, אלא גם נגד אזרחים.

 

"בשלב בו הוצגו החשדות, הם היו מאוד ערטילאיים, מאוד כוללנים, מאוד לא קונקרטיים", ניסה עו"ד אבי עמירם, המייצג את אחד החשודים המרכזיים, לצנן את החשדות. "ביקשתי מהחוקר שאמור להתעמת עם מרשי לתת לי כותרות, שאדע מה לייעץ ללקוח שלי - ולא קיבלתי את זה. הטקטיקה של המשטרה היא קודם כל לגרור אותך לתוך גירסה מסוימת ששם אתה ננעל, ולכאורה בעצם מאבד את קו ההגנה שלך, וברגע שהצעת קו הגנה מסוים, אומרים לך שזה לא קו הגנה. אם אתה בא לשלול את חרותי ולהחזיק אותי מאחורי סורג ובריח כי יש לך חומר נהדר, דאג לכך שאני אדע אותו על בוריו".

 

לדיווח של הרמן ולראיון עם עו"ד עמירם, הבוקר באורלי וגיא:

 

הפרקליט עמירם טוען שבפרשה קודמת בה ליווה את אותו לקוח ותיק, הוא זעק מעל כל במה אפשרית שהעניין יסתיים בפיאסקו - וכך קרה, לדבריו. הוא גם מותח ביקורת על שיטת גיוס עדי המדינה מצד המשטרה, כאשר עדיין לא ברור אם יש כאלה בפרשה הנוכחית: "בפרשיות עבר מי שגויסו למשטרה אלה לא השומרונים הטובים, אלא אנשים שהם בעלי אינטרס ממדרגה ראשונה, מה שיכול ליצור עיוות".

 

הפעם, עם זאת, נראה כי החקירה לא תסתיים בדרך דומה. החקירה היא חובקת עולם, הושקעו בה מאמצים גדולים, היא מגובה בפרקליטים מלווים רבים, ומעבר לעדויות בתיק ישנן גם ראיות - חלקן טכנולוגיות - שעומדות בפני עצמן. לעומת זאת, באחת הפרשות המשטרה תצטרך לעזור למזל, כדי לפענח אותה סופית.