15.03.2019

21:16

עודכן:

הטבח בניו זילנד: "חוששים שאנחנו היהודים הבאים בתור"

יסמין סלרס, ישראלית שחיה בקרייסטצ'רץ', שחזרה את רגעי האימה לאחר אירוע הירי: "לא ידענו אם בטוח לצאת החוצה" • מטעמי ביטחון: בתי הכנסת במדינה יהיו סגורים בשבת

הטבח בניו זילנד: לאחר שלפחות 49 בני אדם נהרגו ועשרות נוספים נפצעו בירי שבוצע אתמול לפנות בוקר (שישי) בעיר קרייסטצ'רץ', הישראלית יסמין סלרס, תושבת המקום, סיפרה בריאיון לאילה חסון על רגעי החרדה ועל התחושות של תושבי המדינה בעקבות האירוע המזעזע. 

 

"הייתי בעבודה והבת הצעירה בת ה-11 הייתה בבית הספר. מישהו בעבודה סיפר שהיו יריות במסגד, וישר כולם קפצו לחדשות. כעבור עשר דקות הודיעו לנו שכל בתי הספר סגורים. עושים תרגילים לקראת אירועים כאלה מדי פעם, אבל זה אף פעם לא היה אמיתי כל כך", אמרה סלרס. "בתי הספר היו בעוצר, הילדים היו בכיתה שלהם ולא שמעו על מה שקרה, אסרו עליהם להיות עם פלאפונים כדי של ידעו ולא שחררו אותם כמה שעות. אנחנו כל הזמן ראינו חדשות אז ידענו מה קרה. סגרו כבישים אז אנשים לא ידוע איך הם יגיעו הביתה ואם בכלל בטוח לצאת", המשיכה.

 

על התחושה הכללית בניו זילנד סיפרה: "ניו זילנד זו מדינה שמחשיבה עצמה מאוד פתוחה אבל האמת שהיא די סגורה. כשאני הגעתי לכאן לפני יותר מעשרים שנים הם היו מאוד סגורים, הם לא אוהבים זרים ולא אוהבים שינוי. לפחות בהתחלה היו שומעים הרבה דברים כמו ניאו-נאצים, אבל לאחרונה זה מאוד השתפר, יש תחושה שכולנו עם אחד והאירוע בא בהחלט בהפתעה".

 

 יסמין סלרס
 

יסמין סלרס (החדשות 13)

 

 

סלרס טענה כי לדעתה הרוצח לא פעל לבד. "הדיווחים לפיהם הרוצח נסע ממסגד אחד למסגד אחר לא הגיוניים, ואני חושבת שאלה היו כמה אנשים. כרגע יודעים על הרוצח שהוא מאוסטרליה ושהוא פרסם בפייסבוק לפני כמה ימים תמונות של כל הקרובים שלו. פורסם גם שידעו מה הוא הולך לעשות. שמעתי בחדשות שמישהי שמעה שמישהו סיפר את זה למשטרה, וכנראה פשוט לא לקחו את זה ברצינות".  

 

כאשר נשאלה סלרס האם היא מפחדת, השיבה כי "אני תמיד פוחדת, אני מישראל, גידלו אותנו לפחד. הילדים שלי עכשיו מתחילים לפחד וזה לא טוב, כי עד עכשיו הם לא הבינו בכלל מה זה אומר. הקהילה המוסלמית כאן בשוק - ובצדק. זו קהילה מאוד שקטה וטובה, שאף פעם לא עשתה שום דבר לאף אחד, ואיש לא ציפה לזה. תמיד חוששים שאנחנו היהודים הבאים בתור. ביטלנו את התפילות של שבת, ואנחנו צריכים לחשוב על פורים בשבוע הבא ומה נעשה".

 

 זירת האירוע בניו זילנד
 

זירת האירוע בניו זילנד (החדשות 13)

 

 

בתוך כך, בשל חשש לביטחון התושבים, הוחלט כי בתי הכנסת במדינה יהיו סגורים בשבת. בד בבד, נשיא ארה"ב טראמפ שוחח עם ראש ממשלת ניו זילנד, ומסר שמדינתו מוכנה לסייע בכל דרך שתצטרך. המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית גינתה את הטבח וכינתה אותו מעשה "אכזרי ופחדני".

 

כאמור, אתמול לפחות 49 בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו בירי בשני מסגדים בעיר קרייסטצ'רץ'. היורה, ברנטון טרנט, אוסטרלי בן 28, נעצר בידי כוחות הביטחון בחשד למעורבות בירי, יחד עם עוד שלושה חשודים נוספים - שני גברים ואישה. כולם צפויים להיות מואשמים ברצח. 

 

טרנט תיעד את מסע הירי שלו בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו. לא ברור עדיין מה המניע, אולם נבדק קשר לארגונים גזעניים השייכים לזרם ה"עליונות הלבנה". על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, טרנט כתב מניפסט בן 74 עמודים נגד מהגרים ובעד עליונות לבנה. 

 

ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן אמרה כי מדובר ב"אחד הימים האפלים שהיו במדינה". ארדרן הוסיפה כי שלושים בני אדם נהרגו במסגד "דינס איב", ועשרה נוספים נהרגו במסגד "לינווד" הסמוך. עוד הוסיפה, כי ארבעת העצורים לא היו תחת מעקב הרשויות וכי בעקבות הירי הועלתה רמת הכוננות. 

 

 זירת האירוע בניו זילנד
 

זירת האירוע בניו זילנד (החדשות 13)

 

 

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, אישר כי טרנט הוא אזרח המדינה, ותיאר אותו כ"טרוריסט ימני קיצוני". הרשויות בניו זילנד המליצו לסגור הבוקר את כל המסגדים מחשש לחיי המתפללים. המשטרה הודיעה כי מצאה חומרי נפץ בתוך רכבים שהיו באזור המסגד, וככל הנראה היו שייכים לחשודים. 

 

מתפלל שהיה באחד המסגדים סיפר לתקשורת המקומית על רגעי האימה. "שמעתי שלוש יריות מהירות, ואז היו עשר שניות הפסקה וזה חזר. זה בוודאות היה ירי אוטומטי, אף אדם לא מסוגל ללחוץ על ההדק כל כך מהר". "מיד אחר כך אנשים התחילו להימלט החוצה, חלקם מכוסים בדם", הוסיף.

 

ניצול אחר סיפר כי "חיכיתי והתפללתי, זה מה שנותר לי לעשות. התוקף הגיע לצד שהייתי בו, ירה לכל עבר, ואז עבר למתחם הנשים וירה גם בו. שמעתי את אחת המתפללות מתה". לפי עדי ראייה נוספים באחת מזירות הטבח, המפגע ירה בכמה אנשים מחוץ למסגד, ואז נכנס פנימה והחל לראות ללא הבחנה. "ראיתי אנשים מתים לפניי, זחלתי כדי להימלט. הכדורים פגעו בקירות סביבי", סיפר אחד מהעדים.