14.03.2019

23:20

גורם ביטחוני: התגובה תהיה חזקה אך מדודה - כדי למנוע הסלמה

הגורם אמר כי להערכתו ישראל תנסה לתת סיכוי נוסף לניסיונות ההסדרה מול חמאס. הזרוע הצבאית של הארגון העזתי: "איננו קשורים לשיגור הרקטות"

גורם ביטחוני בכיר העריך הלילה (חמישי) כי תגובת צה"ל לירי הרקטות הערב על גוש דן תהיה חזקה אך מדודה, זאת במטרה שלא להוביל את האזור להסלמה ולתת סיכוי נוסף לניסיונות ההסדרה בתיווך המצרים מול חמאס.

בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר לחדשות 13 כי שרי הקבינט מקבלים עדכונים שוטפים מהמועצה לביטחון לאומי לגבי האירועים בעזה.  

 

מוקדם יותר הערב קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו בקרייה בתל אביב התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירים נוספים. הערכת מצב נוספת צפויה להתקיים באוגדת עזה מאוחר יותר הלילה. 

 

 

פקיד ישראלי בכיר סיפר לחדשות 13 כי לפי ההערכות בישראל, ארגון חמאס אינו עומד מאחורי שני שיגורי הרקטות לגוש דן, אלא גורם פלסטיני אחר ברצועת עזה. לפי הפקיד הבכיר, מדובר ב"ארגון שמנסה לחבל במאמצי ההרגעה של הימים האחרונים, שאותם מובילה מצרים שמתווכת בין ישראל לחמאס". 

 

הזרוע הצבאית של חמאס פרסמו הודעה לתקשורת בה הבהירה כי חמאס אינם קשורים לירי הרקטות, ועדכנה כי הירי בוצע בעת שהנהגת תנועת חמאס ערכה פגישה עם המשלחת הביטחונית המצרית שנכחה באותה עת ברצועת עזה. מצרים פנתה לחמאס: "אם לא אתם ולא הג'יהאד אחראים לשיגור הטילים - עיצרו את מי שכן". 

 

ראש הממשלה ושר הבטחון בהתייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב
 

ראש הממשלה ושר הבhטחון בהתייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

דובר צה"ל, רונן ממנליס, אמר לחדשות 13: "לא היה לנו מידע מקדים לביצוע הירי הזה היום - הופתענו. בשלב זה אנחנו בשני מאמצים, הראשון הוא להבין מי ביצע את הירי. המאמץ השני הוא היערכות במטכ"ל עם הרמטכ"ל ואז עם הדרג המדיני". דובר מד"א, זכי הלר, מסר כי לא התקבלו כל קריאות על נפגעי גוף, אך חובשים ופראמדיקים של הארגון העניקו טיפול רפואי לכ-5 נפגעי חרדה ואנשים שנחבלו קל מאוד במהלך הליכה למרחב המוגן, מהם גבר כבן 50 שפונה להמשך טיפול בבית החולים.

 

צה"ל אישר כי זוהו הערב שני שיגורים לעבר ישראל מרצועת עזה. לאחר השיגורים, אזעקות נשמעו בכל רחבי גוש דן. בצבא ציינו כי לא בוצע יירוט של מערכות ההגנה האווירית. בעקבות דיווח של תושבים, כוחות הביטחון עורכים סריקות אחר אחד הטילים שנורו, באזור דרום גוש דן. בשלב זה אין כרגע הנחיות מיוחדות מפיקוד העורף לתושבים בעוטף עזה ובגוש דן.

 

בתחנת הטלוויזיה של חמאס "אל-ערביה" דווח כי תנועת חמאס פינה את כלל אתריו בעזה, ובמקביל דווח כי המשלחת המצרית שהגיעה לרצועה למען שיחות ההרגעה עזבו את השטח. מקור בכיר בתנועת הג'יהאד האסלאמי הכחיש לסוכנות ידיעות פלסטינית את הדיווחים שיצאו בכלי התקשורת הישראליים בדבר המעורבות של התנועה בירי הרקטות. הגורם עדכן כי הנהגת התנועה עוקבת באדיקות אחר ההתפתחויות האחרונות.