12.03.2019

20:41

הר הבית ייפתח מחר למתפללים; פלסטיני נהרג מירי צה"ל בשומרון

בתום הערכת מצב, החליט מפקד מחוז י-ם שההר ייפתח למבקרים חרף האירועים האלימים במהלך היום • צעיר פלסטיני נורה ע"י כוחות צה"ל ונהרג בסלפית; כ-40 נפצעו

בתום הערכת מצב שערך הערב (שלישי) מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, הוחלט כי הר הבית ייפתח מחר למתפללים ולמבקרים. במקביל, משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית הודיע הערב (שלישי) כי מוחמד שאהין, פלסטיני בן 23, נהרג מירי כוחות צה"ל במהלך עימותים  מפצעיו צעיר פלסטיני שהובהל לבית החולים בעיר סלפית, לאחר שנורה בליבו ע"י כוחות צה"ל במהלך עימותים, בהם נפצעו כ-40 פלסטינים מירי כדורי גומי וגז מדמיע.

 

במסגרת חקירת המשטרה המתנהלת בעקבות יידוי בקבוק התבערה בשעות הצהריים לעבר נקודת המשטרה, נקשרו עד כה 2 חשודים קטינים למעורבות ישירה באירוע ומחר הם יובאו בפני בית משפט לדיון בהארכת מעצרם.

 

 מוחמד שאהין שנורה מאש צה"ל בסלפית
 

מוחמד שאהין שנורה מאש צה"ל בסלפית ( חדשות 13)

 

 

שוטרת נפצעה היום קל משאיפת עשן, בעקבות בקבוק תבערה שנזרק לעבר עמדת המשטרה במקום. לאחר האירוע, כוחות הביטחון פרצו למתחם ובמקום התפתחו עימותים בין מתפללים לשוטרים, במהלכם נעצרו ועוכבו לחקירה עשרה חשודים.

 

בסמוך לשעה 13:00 הגיעו מספר חשודים לעבר נקודת המשטרה בהר הבית ויידו בקבוק תבערה לעבר הנקודה. שוטרים שזיהו את החשודים עצרו אותם. לנקודת המשטרה נגרם נזק ושוטר נפצע קל משאיפת עשן ופונה לטיפול רפואי.


מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, שמפקד על האירוע, הנחה על הוצאת כלל הנוכחים בשטח הר הבית וסגירתו למטרת ביצוע פעולות וסריקות לאיתור אמצעים נוספים. במהלך החיפושים בהר הבית אותרו על ידי השוטרים נמצאו מספר מיכלים שהכילו חומרים דליקים באזורים שונים, כוורות זיקוקים ובקבוקי תבערה. לאחר מכן, בתום הערכת מצב, הנחה ידיד כי הר הבית ייפתח מחר בבוקר למתפלים ולמבקרים.

 

 עימותים בהר הבית
 

עימותים בהר הבית ( החדשות 13)

 

 

חמאס פרסמה הודעה רשמית שבה קראה לציבור הפלסטיני בירושלים, בגדה המערבית ובשטחי ישראל להגיע להר הבית ולפרוץ את שעריו הסגורים כדי למנוע מישראל לכפות מציאות חדשה בשטח. בהודעה, חמאס גם קראה לעמים הערביים והמוסלמיים לערוך עצרות הזדהות עם ירושלים נגד צעדיה התוקפניים של ישראל נגד תושביה והמקומות הקדושים בה.

 

ניקולאי מלדאנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, אמר בתגובה לאירועים: "מקומות קדושים נועדו לתפילה, לא לפרובוקציות ואלימות. יש לגלות ריסון כדי להימנע מלהתסיס מצב מתוח ממילא. על כל הצדדים לכבד את הסטטוס קוו".

 

מוקדם יותר, גבר פלסטיני חמוש בסכין ניסה לחדור למבנה אזרחי בחברון שבו שהו חיילים ולדקור אותם. הלוחמים ירו לעבר הפלסטיני והרגו אותו. אף חייל לא נפגע באירוע. כך נמסר מדובר צה"ל. על פי ההערכות, הלוחמים מנעו אסון, שכן כמה דקות לאחר מכן היו אמורים להגיע למקום ילדים.

 

הבוקר, בית משפט השלום בירושלים דחה את עתירת המדינה לסגור את "באב אל-רחמה" הוא שער הרחמים, מתחם המריבה בהר הבית, מטעמים ביטחוניים - וקבע כי יישאר פתוח, על מנת לאפשר את מיצוי המשא ומתן שמתנהל עם ירדן.