12.03.2019

13:46

עודכן:

עימותים בהר הבית: בקבוק תבערה הושלך; שוטרת נפגעה משאיפת עשן

החפץ המתלקח הושלך לעבר עמדת משטרה במקום - שוטרת נפגעה קל. שלושה נעצרו בחשד למעורבות במעשה. שליח האו"ם: מקומות קדושים נועדו לתפילה - לא לפרובוקציות

המתיחות בהר הבית: שוטרת נפצעה היום (שלישי) קל משאיפת עשן, בעקבות בקבוק תבערה שנזרק לעבר עמדת המשטרה במקום. לאחר האירוע, כוחות הביטחון פרצו למתחם ובמקום התפתחו עימותים בין מתפללים לשוטרים, במהלכם נעצרו ועוכבו לחקירה עשרה חשודים. 

 

עימותים בהר הבית
 

עימותים בהר הבית ( החדשות 13)

 

 

בסמוך לשעה 13:00 הגיעו מספר חשודים לעבר נקודת המשטרה בהר הבית ויידו בקבוק תבערה לעבר הנקודה. שוטרים שזיהו את החשודים עצרו אותם. לנקודת המשטרה נגרם נזק ושוטר נפצע קל משאיפת עשן ופונה לטיפול רפואי.


מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, שמפקד על האירוע, הנחה על הוצאת כלל הנוכחים בשטח הר הבית וסגירתו למטרת ביצוע פעולות וסריקות לאיתור אמצעים נוספים. במהלך החיפושים בהר הבית אותרו על ידי השוטרים נמצאו מספר מיכלים שהכילו חומרים דליקים באזורים שונים, כוורות זיקוקים ובקבוקי תבערה. 

 

 

חמאס פרסמה הודעה רשמית שבה קראה לציבור הפלסטיני בירושלים, בגדה המערבית ובשטחי ישראל להגיע להר הבית ולפרוץ את שעריו הסגורים כדי למנוע מישראל לכפות מציאות חדשה בשטח. בהודעה, חמאס גם קראה לעמים הערביים והמוסלמיים לערוך עצרות הזדהות עם ירושלים נגד צעדיה התוקפניים של ישראל נגד תושביה והמקומות הקדושים בה.

 

ניקולאי מלדאנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, אמר בתגובה לאירועים: "מקומות קדושים נועדו לתפילה, לא לפרובוקציות ואלימות. יש לגלות ריסון כדי להימנע מלהתסיס מצב מתוח ממילא. על כל הצדדים לכבד את הסטטוס קוו".

 

מוקדם יותר, גבר פלסטיני חמוש בסכין ניסה לחדור למבנה אזרחי בחברון שבו שהו חיילים ולדקור אותם. הלוחמים ירו לעבר הפלסטיני והרגו אותו. אף חייל לא נפגע באירוע. כך נמסר מדובר צה"ל. על פי ההערכות, הלוחמים מנעו אסון, שכן כמה דקות לאחר מכן היו אמורים להגיע למקום ילדים.

 

 עימותים בהר הבית
 

עימותים בהר הבית ( החדשות 13)

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

 עימותים בהר הבית
 

עימותים בהר הבית ( החדשות 13)

 

 

 

 

בווידיאו: מעצר החשוד בעימותים בין המשטרה למתפללים בהר הבית

 

הבוקר, בית משפט השלום בירושלים דחה את עתירת המדינה לסגור את "באב אל-רחמה" הוא שער הרחמים, מתחם המריבה בהר הבית, מטעמים ביטחוניים - וקבע כי יישאר פתוח, על מנת לאפשר את מיצוי המשא ומתן שמתנהל עם ירדן.

 

כידוע, החשש הגדול ביותר של מערכת הביטחון הוא התלקחות דתית סביב מקום התפילה הקדוש בירושלים, בצל המחלוקות הנוגעות לתפילה במתחם. יש לציין כי הכיוון בווקף הוא לנסות לחתור לרגיעה. גורמים במוסד האסלאמי ובכירים במזרח ירושלים אמרו ביום חמישי לחדשות 13 כי אינם מעוניינים בהסלמה. לעומתם, נראה שחמאס מנסה לנצל את תקופת הבחירות ולאתגר את ישראל. 

 

 

 

 

המתיחות בהר הבית: "זה כמו חבית נפץ"

 

ישראל סגרה את שער הרחמים במתחם הר הבית כבר לפני 16 שנים, אז הוא שימש כמשרדים של ארגון חמאס. כעת, הווקף מתעקש שעל המקום להישאר פתוח באופן קבוע. המתיחות גואה, ומי שמלבה את היצרים הוא חמאס, ואחריו גם פתח וארגונים נוספים, שקוראים לכל המתפללים המוסלמים להגיע להר הבית ביום שישי כדי לערוך תפילה המונית.

 

 שער הרחמים
 

שער הרחמים (החדשות 13)

 

 

המתיחות באשר להר הבית והמסגד החדש, שפתח הווקף המוסלמי ללא אישור במתחם שער הרחמים, עולה לקראת תפילות יום השישי. בווקף איימו השבוע שאם השער לא יהיה פתוח במהלך כל התפילה, המתפללים יפרצו אותו בכוח. כשמדובר בהר הבית, נקודה רגישה ביותר בסכסוך הישראלי-פלסטיני, מדובר בסכנה של התפרצות אלימה והסלמה מהירה. "זה כמו חבית נפץ", אמר אתמול לחדשות 13 מתפלל מוסלמי שהיה במקום, "לא צריך להתעסק בזה יותר מדי. תנו לאנשים להתפלל, זה הכול".

 

המוני מתפללים מוסלמים אמורים להגיע ביום שישי לשער הרחמים ולמקומות נוספים בהר הבית. אם העניין הזה לא ייפתר, צפויות מהומות והתנגשויות. "אני הייתי בפנים עכשיו. יש שם מסגד קטן, ממש מוזנח", סיפר מתפלל במקום, "אז אני לא מבין על מה מחפשים לפתוח ולסגור אותו. שיהיה פתוח כל הזמן, אלה אנשים שמתפללים". מתפלל נוסף אמר כי "המצב מסוכן ביותר, אם המשטרה לא תקבל החלטה, צפוי שיהיו בעיות".

 

לטענת הפלסטינים המשטרה עצרה והרחיקה מהר הבית כמה פעילי הסתה פלסטינים בולטים, והדבר רק הוסיף למתיחות. גורמים פלסטיניים איימו אתמול כי אם סוגיית שער הרחמים לא תיפתר עד יום שישי, תפרוץ אלימות בקנה מידה רחב עוד יותר ממהומות גלאי המתכת בשנת 2017.