12.03.2019

11:25

בווידאו: מתיחות שיא בהר הבית וברצועה

בית המשפט דחה את עתירת המדינה: שער הרחמים יישאר פתוח

השופטת דורית פיינשטיין דחתה את הבקשה לסגור מטעמים ביטחוניים את מתחם המריבה בהר הבית, ופסקה כי יש לתת האפשרות למצות את המשא ומתן עם המתנהל עם ירדן

בית משפט השלום בירושלים דחה היום (שלישי) את עתירת המדינה לסגור את "באב אל-רחמה" הוא שער הרחמים, מתחם המריבה בהר הבית, מטעמים ביטחוניים - וקבע כי יישאר פתוח, על מנת לאפשר את מיצוי המשא ומתן שמתנהל עם ירדן.

 

כידוע, החשש הגדול ביותר של מערכת הביטחון הוא התלקחות דתית סביב מקום התפילה הקדוש בירושלים, בצל המחלוקות הנוגעות לתפילה במתחם. יש לציין כי הכיוון בווקף הוא לנסות לחתור לרגיעה. גורמים במוסד האסלאמי ובכירים במזרח ירושלים אמרו ביום חמישי לחדשות 13 כי אינם מעוניינים בהסלמה. לעומתם, נראה שחמאס מנסה לנצל את תקופת הבחירות ולאתגר את ישראל. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 המשטרה מנסה לפרוץ לתוך מסגד אל-אקצא
 

המשטרה מנסה לפרוץ לתוך מסגד אל-אקצא (החדשות 13)

 

 

המתיחות בהר הבית: "זה כמו חבית נפץ"

 

ישראל סגרה את שער הרחמים במתחם הר הבית כבר לפני 16 שנים, אז הוא שימש כמשרדים של ארגון חמאס. כעת, הווקף מתעקש שעל המקום להישאר פתוח באופן קבוע. המתיחות גואה, ומי שמלבה את היצרים הוא חמאס, ואחריו גם פתח וארגונים נוספים, שקוראים לכל המתפללים המוסלמים להגיע להר הבית ביום שישי כדי לערוך תפילה המונית.

 

המתיחות באשר להר הבית והמסגד החדש, שפתח הווקף המוסלמי ללא אישור במתחם שער הרחמים, עולה לקראת תפילות יום השישי. בווקף איימו השבוע שאם השער לא יהיה פתוח במהלך כל התפילה, המתפללים יפרצו אותו בכוח. כשמדובר בהר הבית, נקודה רגישה ביותר בסכסוך הישראלי-פלסטיני, מדובר בסכנה של התפרצות אלימה והסלמה מהירה. "זה כמו חבית נפץ", אמר אתמול לחדשות 13 מתפלל מוסלמי שהיה במקום, "לא צריך להתעסק בזה יותר מדי. תנו לאנשים להתפלל, זה הכול".

 

המוני מתפללים מוסלמים אמורים להגיע ביום שישי לשער הרחמים ולמקומות נוספים בהר הבית. אם העניין הזה לא ייפתר, צפויות מהומות והתנגשויות. "אני הייתי בפנים עכשיו. יש שם מסגד קטן, ממש מוזנח", סיפר מתפלל במקום, "אז אני לא מבין על מה מחפשים לפתוח ולסגור אותו. שיהיה פתוח כל הזמן, אלה אנשים שמתפללים". מתפלל נוסף אמר כי "המצב מסוכן ביותר, אם המשטרה לא תקבל החלטה, צפוי שיהיו בעיות".

 

לטענת הפלסטינים המשטרה עצרה והרחיקה מהר הבית כמה פעילי הסתה פלסטינים בולטים, והדבר רק הוסיף למתיחות. גורמים פלסטיניים איימו אתמול כי אם סוגיית שער הרחמים לא תיפתר עד יום שישי, תפרוץ אלימות בקנה מידה רחב עוד יותר ממהומות גלאי המתכת בשנת 2017.