27.02.2019

06:54

אחרי 35 שנים בניו זילנד: נשלחה בחזרה אבן שנלקחה ממצדה

מרכז מדע ים המלח והערבה הופתע לקבל בדואר את הממצא העתיק, שנשלח בצירוף מכתב התנצלות: "לקחתי את האבן כשהייתי מטייל צעיר וטיפש - כעת ארצה להחזיר את האבן למקומה"

 

בדרך כלל, ערימת המכתבים שמגיעה למרכז מדע ים המלח והערבה כוללת בעיקר חשבונות לתשלום, אלא שאתמול (שלישי) עובדי המקום מצאו גם מעטפה יוצאת דופן: אבן עתיקה, ובצמוד אליה מכתב באנגלית, שבו נכתב: "לפני 35 שנים לקחתי את האבן מהתצפית במצדה, כשהייתי מטייל צעיר וטיפש. כעת ארצה להתנצל ולהחזיר את האבן למקומה הראוי, אחרי שגיליתי את חשיבותה ההיסטורית והרוחנית". על המכתב היה חתום אזרח מניו זילנד. האבן נשלחה כבר בינואר 2016, ומאז התגלגלה בדואר והגיעה ליעדה רק היום.

 

"הבנו ממה שהבן אדם כתב לנו שזה עם המון המון סליחה", סיפרה דינה חברון, מנהלת מוזיאון רשות הטבע והגנים. "שהוא טעה ושהוא לא היה צריך לקחת את זה. יש סיפור מאגי על מצדה, שמי שלוקח אבנים מכאן, אחר כך חוה כל מיני דברים מוזרים". אם יתברר כי אכן מדובר באבן שנלקחה ממצדה לפני עשרות שנים ולא במעשה קונדס, הרי שמדובר במחווה בעלת ערך היסטורי: אבן עתיקה מתקופת הארמונות של הורדוס. "האבן הזאת משלימה לנו פאזל מאוד מעניין. לפעמים אבן קטנה יכולה להשלים את התמונה", אמר ד"ר גיא שטיבל, מנהל משלחת מצדה באוני ת"א.