16.02.2019

22:53

עודכן:

ועידת מינכן לביטחון: גנץ יישא היום נאום קצר על ישראל והמזה"ת

יו"ר חוסן לישראל ייצג את ישראל בוועידה שמתקיימת בגרמניה. הבמה במינכן שמורה אמנם למנהיגים ולשרי חוץ וביטחון, אך גנץ, שאינו נושא במשרה רשמית, יקבל אף הוא את המעמד

יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, ינאם היום (ראשון) בשעה 11:00 (שעון גרמניה) בוועידת מינכן לביטחון. מדובר בפעם הראשונה שבה גנץ ייצג את ישראל ברמה כזו. אמנם גנץ היה נספח צה"ל בארה"ב, אך הבמה במינכן שמורה למנהיגי מדינות, שרי ביטחון ושרי חוץ, ולא עבור אדם שלא נושא משרה רשמית. 

 

גנץ צפוי לשאת נאום קצר, ולא לדבר כחלק מפאנל. נאומו צפוי לעסוק בישראל ובענייני המזרח התיכון. ככל הנראה הוא ישתמש בטלפרומטר שיציג את דבריו באנגלית ויקרין את הנאום שלו לשאר הצופים במקום. אין ספק שבמקומו של גנץ היה אמור לעלות לבמה מחר ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונוכחותו של הרמטכ"ל לשעבר, תשים את גנץ על הבמה הבין-לאומית.

 

ועידת מינכן
 

ועידת מינכן לביטחון (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר אתמול בוועידת מינכן, התייחס נשיא מצרים, עבד אל פתח א-סיסי, למתרחש במזרח התיכון: "אי הפתרון של הסוגיה הפלסטינית באופן צודק וסופי הוא הגורם הראשי לחוסר היציבות במזרח התיכון. לכן אין מנוס משילוב ידיים של ממש עם מאמציה של הקהילה הבין-לאומית כדי להביא לסיומו המיוחל של סכסוך זה".

 

 

שר החוץ של עומאן, יוסוף בן עלאויי, שנפגש עם נתניהו באמצע השבוע בוועידת וורשה, אמר כי מעוניינת לסייע לצדדים בסכסוך הישראלי-פלסטיני. זאת על רקע התחממות היחסים עם ישראל. "בתקופה זו אנו רואים בישראל אחת ממדינות המזרח התיכון. גם אם ישראל אינה מייחסת כל חשביות לעניין זה כעת אנחנו מאמינים שהיא חוששת מההשכלות של ההכרה בכך שהיא אחת ממדינות המזרח התיכון".

 

 בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה
 

בנימין נתניהו עם שר החוץ של עומאן יוסף בן עלווי בוורשה (עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 

 

עלאווי נפגש אתמול עם מקבילו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף. נוסף על כך, עלאווי נפגש גם עם יו"ר התנועה, ציפי לבני. השניים דנו בסכנה האיראנית, בצורך בקידום התהליך המדיני ובכינון שינוי אזורי שישראל תוכל להנות ממנו באופן דרמטי. כמו כן, לבני נפגשה עם אנגרט קרמפ-קרנבאואר, מנהיגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית, ומחליפתה של אנגלה מרקל במפלגתה. השתיים דנו במצבה הביטחוני של ישראל, בסיכויי השלום באיזור, על היחסים המיוחדים בין ישראל וגרמניה ומחוייבותה של גרמניה לביטחון ישראל.