14.02.2019

00:55

מתי כספי על המאבק במחלה קשה: "אני הולך ומתחרש"

המוזיקאי התבשר כי הוא מאבד את שמיעתו ואת הראייה באחת מעיניו. כעת, הוא מבקש מהביטוח הלאומי שיכיר בו כנכה אך נתקל לדבריו בחומה בצורה. "חשבתי בעבר לשים קץ לחיי"

מתי כספי, הזמר, המלחין והיוצר, חתן פרס אקו"ם, מאבד את שמיעתו ואת הראייה באחת מעיניו. הוא מתמודד עם מחלה אוטואימונית ומבקש שיכירו בו כנכה. לטענתו, בביטוח הלאומי מתעמרים בו דווקא בגלל מי שהוא. 

 

כספי התבשר כי הוא חולה במחלה אוטואימונית קשה, שגרמה לו בין היתר לאובדן ראייה בעין אחת. "הרופא אמר לי: 'יש לך מחלה אוטואימונית'. אחי הבכור חלה במחלה כזו ונפטר כתוצאה ממנה, התרופות שהוא קיבל גמרו אותו. לא ישנתי לאחר קבלת הבשורה, ולא סיפרתי לאשתי ולבנותיי, כשאשתי שאלה אותי מה קרה, פרצתי בבכי", סיפר. 

 

בילדותו, כספי לקה במחלת הפוליו וכעת, בנוסף למחלה, הוא הולך ומאבד את השמיעה. כל הבעיות הללו, הביאו אותו לפנות לבקשת עזרה מהביטוח הלאומי, אך הוא גילה מולו חומה בצורה. "אני לא נוטה לכעוס וסף הרוגז שלי מאוד גבוה, אבל הם הצליחו, העבירו אותי על דעתי. זה הביא אותי לידי תסכול. אני עומד מול מנגנון אדיר שאי אפשר לנער אותו", תיאר כספי בתסכול. 

 

 מתי כספי
 

מתי כספי (החדשות 13)

 

 

"קיבלתי זימון להיבדק על ידי רופא מטעם ביטוח לאומי והוא בדק אותי והתוצאות היו שאני נכה ב-26% לצמיתות. בעודי חושב אם להגיש ערעור או לא, קיבלתי מכתב מהם שהם מערערים על התוצאות", המשיך כספי, והוסיף: "אני מרגיש שאני לא מייצג את עצמי בלבד, אלא גם מאות אלפי אנשים בארץ שסובלים סבל נורא מההתעמרות של ביטוח לאומי בהם".

 

במקביל, הגיש כספי בקשה להכרה בנכות מול מס הכנסה. מדובר במסלול אחר שבו כדי לקבל הכרה בנכות צריך להגיע ל-90% נכות. הוא מערער על אחוזים נמוכים יותר שקיבל, ועובר מסע שהוא מתקשה לעמוד בו.

 

כספי, שמתגורר בכפר סבא, נשלח לוועדה בחיפה, לאחת נוספת ברמלה וכן ועדות נוספות צפויות לו בהמשך, וזאת לאחר שהמתין כשבעה חודשים בתורים לוועדות, כשהמתנה כזאת אורכת בדרך כלל בין שבועיים לשלושה בלבד. הבריאות הלקויה שאיתה נאלץ כספי להתמודד - לא מותירה כוח גם למלחמה הזאת.

 

 מתי כספי
 

מתי כספי (החדשות 13)

 

 

כספי המשיך לתאר את רגשותיו הקשים: "אני חושב שאדם אחר כבר היה מתאבד. היו זמנים שהייתי מקנא בכלב - כי נותנים לו אוכל והוא לא דואג, אלא דואגים לו כל הזמן. הייתי במצבים של מחשבות אובדניות, אך מה שעצר אותי זו האהבה של משפחתי".

 

אחד היוצרים הפורים והמוכשרים ביותר בישראל, הגיע למצב שבו הוא לא יכול להרשות לעצמו להתמסר לטיפול במחלותיו, כיוון שהוא חייב לעבוד גם כשהוא כמעט ולא מסוגל: "אני רוצה מנוחה מכל הדבר הזה, אני רוצה לעבור את זה ולהגיע למצב שבו אוכל לסרב להצעת הופעה, כי היום אני לא יכול".

 

מהביטוח הלאומי נמסר: "אנו מצרים על תחושתו של מר כספי אך דוחים את האשמותיו שכביכול התייחסנו אליו שלא בהוגנות. הביטוח הלאומי מחויב להתייחס לכל האזרחים בצורה שווה וכך אנחנו נוהגים. הטיפול המתמשך בתיק הנוגע לפטור ממס הכנסה, נובע מצורך בכינוס מספר ועדות רפואיות בתחומי מומחיות שונים. עקב חוסר ברופאים בעלי תחומי מומחיות ייחודיים, מר כספי נשלח לוועדה שלא בקרב מקום מגוריו. לגבי התביעה לפגיעה בעבודה, משך זמן הטיפול היה סביר והנימוק לערעור היה רפואי, למר כספי גם שמורה הזכות לערער".