11.02.2019

10:45

בדיווח למד"א על תאונה אחרת - נשמע האוטובוס מתהפך • האזינו

בשיחת טלפון לכוחות ההצלה, דיווח עובר אורח על תאונה קלה בכביש 443 - ותוך כדי השיחה, נשמעה חבטה חזקה של התהפכות האוטובוס: "תזמינו מלא מד"א, יש אירוע רב נפגעים"

 

בשיחת טלפון שנעשתה אתמול (ראשון) בבוקר למד"א, ניתן לשמוע עובר אורח מדווח על תאונה קלה לה היה עד בכביש 443, ומבקש להזמין אמבולנס למקום. תוך כדי השיחה נשמע קול חבטה עז, וניתן לשמוע את עד הראייה מדווח בבהילות למוקדנית: "אוי אלוהים, אלוהים, אלוהים ישמור. תזמיני לפה מלא מד"א דחוף, יש פה אוטובוס שהתהפך ברכב השני, אלוהים ישמור, יש מצב לאירוע רב נפגעים".

 

 

 

 

 

 

 

 זירת התאונה בכביש 443
 

זירת התאונה בכביש 443 ( תיעוד מבצעי מד"א)

 

 

רחל גוטמן (29) ורוחמה רוזן (27) ממודיעין עילית הן שתי ההרוגות בתאונה בכביש 443, שבה נפצעו עוד כ-40 איש. על פי ההערכות, התהפכות האוטובוס הקטלנית שאירעה אתמול נגרמה לאחר שנהג הרכב הפרטי הבחין בתאונה בצדו השני של הכביש ועצר בסמוך לגדר ההפרדה כדי לסייע. נהג האוטובוס לא הספיק לבלום, התנגש ברכב – והועף על מעקה הבטיחות. שני הנהגים מהתאונה פצועים באורח קל עד בינוני, ויתוחקרו מחר בחשד לגרימת מוות ברשלנות. נכון לשעה זו, מבחינת המשטרה שניהם נושאים באחריות לתאונה. 

 

תיעוד עדי ראייה שנסעו בקרבת מקום מראה את הדקות הראשונות שלאחר התהפכות האוטובוס: נוסעים שנפצעו בתאונה יצאו משמשת החלון האחורי המנופצת וניסו לעצור רכבים חולפים שיזעיקו עזרה. בשיחה למגן דוד אדום שניות אחרי התאונה, ביקש אדם שהיה במקום משירותי החירום להגיע בדחיפות: "אני נמצא בתאונה ליד מחסום מכבים, יש אוטובוס שעשה תאונה, יש אנשים שיוצאים. יש כאן לכודים ופצוע קשה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתאונה הקשה: "עודכנתי לפני זמן קצר על התאונה הקשה שהתקיימה בכביש 443. אני מחזק את כוחות הביטחון, החילוץ וההצלה שעוסקים כעת בחילוץ ובטיפול בנפגעים. כולנו מתפללים לשלום הנפגעים".

 

התהפכות האוטובוס הקטלנית אירעה כאמור בכביש 443, בקטע שבין בית חורון לירושלים. שתי ההרוגות נלכדו בתוך כלי הרכב, והוצאו ממנו כמה שעות לאחר מכן. הציר היה סגור במשך חמש שעות, ונפתח רק לאחר שהאוטובוס הורם על ידי מנוף ופונה מהכביש.

 

כלל הפצועים פונו לבתי החולים, שניים מהם במצב קשה. "חלק מהפצועים כבר שוחררו לבתיהם, אבל הפצועים עם הפציעות היותר קשות עברו הערכה ובדיקות הדמיה", אמר ד"ר אלון שוורץ, כירורג בכיר בבית החולים "שערי צדק". "אף אחד מהם לא נדרש לניתוח דחוף אבל הם יידרשו לניתוחים בהמשך".

 

 אוטובוס שהתהפך בין  בית חורון לירושלים
 

אוטובוס שהתהפך בין בית חורון לירושלים (החדשות 13)

 

 

שלמה פטרובר, מפקד מחוז ירושלים במד"א, סיפר כי "סך הכל פינינו 43 נפגעים. עם קבלת ההודעה על התאונה הפעלנו נוהל אירוע רב נפגעים, הוזעקו עשרות ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים ופרמדיקים". אוריאל גולדברג, חובש בכיר במד"א שנכח במקום, סיפר: "טיפלתי בתאונה קלה בכביש 443 לכיוון מחסום מכבים, כשלפתע שמעתי רעש חזק מאוד מהנתיב הנגדי וראיתי את האוטובוס מתהפך על צידו. בסיוע אזרחים וחיילים שהיו במקום התחלנו לחלץ את עשרות הנוסעים שהיו באוטובוס, יחד עם צוותי מד"א נוספים שהגיעו במהירות למקום ביצענו הערכה רפואית לפצועים. שניים מהנוסעים היו מחוסרי הכרה והשאר התהלכו. כוחות גדולים של מד"א שהגיעו למקום המשיכו את הטיפול הרפואי ופינו את הפצועים לבתי החולים".

 

פראמדיק מד"א, פאדי דקידק, שהגיע בניידת טיפול נמרץ הראשונה למקום, סיפר: "כשהגענו המראה היה מזעזע, ראינו אוטובוס הפוך על צדו על מעקה הבטיחות בצד הכביש. הייתה המולה גדולה, חלק מנוסעי האוטובוס יצאו עצמאית וחלקם בעזרת פראמדיקים שלנו וחיילים שנקלעו למקום. כוחות הכיבוי שהגיעו למקום סייעו לנו לחלץ את שאר הנפגעים כששתי נשים נלכדו בחלקו האמצעי של האוטובוס. תוך החילוץ המורכב והממושך נכנסו לאוטובוס וביצענו בהן בדיקות רפואיות, הן היו ללא סימני חיים, המשכנו לבצע סריקה באוטובוס ומלבד אותן שתי נשים כולם חולצו ויצאו החוצה".