11.02.2019

10:09

מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב
מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב,
החדשות 13

ברקע הביקורת על העומס בביה"ח: הוקמה ועדה לשיפור מערך האשפוז

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע על הקמת ועדה לשיפור הטיפול במערך המחלקות הפנימיות. המסקנות יוגשו בעוד כחודשיים. "אנחנו ערים לאתגרים במערך ופועלים לשיפור המצב"

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, הודיעו היום (שני) על הקמת ועדה לשיפור הטיפול במערך האשפוז הפנימי. הוועדה הוקמה לאחר דיונים עם האיגוד הישראלי לרפואה פנימית, בראשות פרופ׳ אבישי אליס, ותגיש את מסקנותיה עד ל-15 באפריל. בראשות הוועדה יעמוד פרופ׳ רן טור כספא.

 

"אנחנו ערים לאתגרים במערך האשפוז הפנימי, נוכח העומסים הכבדים והסבל לציבור החולים, ואנו פועלים ללא ליאות לשפר את המצב", אמר ליצמן. "אנו בטוחים שבשיתוף פעולה בין כלל הגורמים במערכת ניתן יהיה להציע פתרונות אמיתיים בטווח הזמן הנראה לעין. גם הרופאים וגם אנחנו יודעים שמערכת הבריאות צריכה לקבל יותר, ואנחנו נעשה זאת יחד על מנת להביא להישגים". עוד הוסיף כי "אנו יודעים שהמגמות הרווחות כיום של הזדקנות האוכלוסייה והעלייה בתחלואה הכרונית יתגברו ויתעצמו בשנים הקרובות ולכן על כולנו להתגייס ולעבוד יחד על מנת להבטיח שהמערכת תמשיך לתת טיפול מצוין".

 

 

 

 

 

 

 

 

בית חולים (אילוסטרציה)
 

בית חולים (אילוסטרציה) (חדשות 13)

 

 

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר: "מערך האשפוז הפנימי הוא לב המערכת האשפוזית ואנו מחויבים להבטיח את התנאים הדרושים לפעילות תקינה שלו. השנים הבאות יאתגרו את המערכת מאוד אך אנחנו נחושים להתמודד עם אתגרים אלה. בחרנו לשלב ידיים עם כלל הגורמים במערכת ומינינו את אנשי המקצוע מהמעלה הראשונה בארץ. אנו מצפים מהוועדה להגיש לנו המלצות קונקרטיות ואופרטיביות".

 

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, בירך אף הוא על הקמת הוועדה: "אני שמח על הכניסה להליך עבודה משותף עם משרדי הבריאות והאוצר. מקווה להליך מהיר ואפקטיבי ולהתכנסות לתכנית עבודה מעשית במועד שנקבע, ולא מאוחר מזה, נוכח המשבר הגדול במחלקות הפנימיות. יצאנו למאבק הציבורי לאחר שכארבעים שנות הזנחה הביאו את הרופאים וכלל הצוותים במחלקות לאי יכולת להעניק לציבור בארץ את הרפואה לה הוא ראוי, ועל רקע המצוקה היומיומית המתמשכת שלנו, כל ימות השנה. מאבקנו נועד להחזיר את הרפואה הפנימית למעמד הראוי לה, כציר מרכזי של המערכת הציבורית האשפוזית בישראל. אני מאמין שזה מחויב המציאות ואפשרי".

 

המאבק בעומס במחלקות הפנימיות 

 

בשנים האחרונות התפוסה במחלקות הפנימיות בבתי החולים טיפס אל מעל ל-100 אחוזים עם 50 חולים במחלקה הפנימית מדי יום. למרות העלייה החדה בתפוסה, מספר האחיות ואנשי כוח העזר בכל משמרת עומד על אחד או שניים בלבד. כמו כן, לפי הנתונים עולה כי תקציב הבריאות בישראל נמוך בהרבה מהממוצע העולמי, ובחלק מהמדינות באירופה תקציב הבריאות גדול פי שלוש מאשר בארץ.

"זו עבודה קשה, לא כל אחד יבחר בה", ציינה אנג'י נאטור, כוח עזר במחלקה פנימית באיכילוב. "צריך הרבה כוחות. אנחנו האנשים הראשונים שרואים את החולה ורואים את הגוף שלו ויודעים הכול עליו – יותר מהאחיות ומהרופאים". רותם נובוסלסקי, אחות אחראית במחלקה פנימית בבית החולים הלל יפה שבחדרה ציינה כי בעקבות העומס הגדול "יש מצבים שאנחנו עושות סיבובים בלילה ואנחנו מוצאות אנשים שנפטרו".

 

 עומס בחדר מיון
 

עומס בחדר מיון (חדשות עשר )

 

 

לפי נתוני ה-OECD הממשלה משקיעה בבריאות אזרחיה רק 1,700 דולרים, כשהממוצע העולמי עומד על 3,000 דולרים. מדינות כמו דנמק או גרמניה מקצות לתקציב בריאותן, כאמור, עד פי שלוש מאשר ישראל. מספר הרופאים ל-1,000 מטופלים אמנם דומה לממוצע בעולם, אבל הפערים הגיאוגרפים עצומים: בעוד שיותר מחמישה רופאים זמינים בתל אביב ל-1,000 מטופלים, בצפון המספר עומד רק על שניים בלבד בצפון ועל שלושה בדרום.

גם בפריסת מכשירי MRI למיליון תושבים, ישראל אפילו לא מתקרבת למערכות הבריאות האחרות עם ממוצע של 4.9 הממוצע העולמי שעומד על 15.8. כמו כן, מהנתונים עולה כי שיעור המיטות בבתי החולים ממשיך להתדרדר, כשפחות משתי מיטות אשפוז זמינות לכל 1,000 תושבים - מה שמחייב שהות קצרה יותר במחלקות הפנימיות לעומת הממוצע הבין-לאומי.

"חדר המיון הוא חלק ממערכת תורית, אנחנו מטלפים בחולים ואז אנחנו צריכים לאשפז כשליש מהם", אמר פרופ' פיני הלפרין, מנהל מערך הרפואה הדחופה באיכילוב."הבעיה היא שאין מספיק מיטות – מספר המיטות שלנו מאוד מאוד מצומצם. כשאנחנו מנסים להעלות חולה אל מיטה, אין לנו לאן ואז החולה נשאר בחדר המיון. שליש עד חצי ממיטות המיון תפוסות בחולים שהיו מאושפזים". לדבריו, " שום דבר לא ישתנה מחר. אבל מה שצריך זו תוכנית שתאפשר לנו להסתכל קדימה למספר שנים".