10.02.2019

21:12

"אמרו - מותך טוב מחייך": סופה הטראגי של הטרנסג'נדרית הדתייה

נטלי וויסברג, אישה טרנסג'נדרית שחיה בשכונת מאה שערים, נאבקה כל חייה כדי להרגיש חלק מהקהילה החרדית אליה נולדה. אתמול, בגיל 26, שמה קץ לחייה

נטלי וויסברג גדלה כבן בשכונת מאה שערים בירושלים, אך כבר מגיל צעיר הרגישה שהיא חיה בגוף הלא נכון. היא התחתנה פעמיים עם אישה, ואף הביאה ילדה לעולם, אך בפנים הרגישה שהיא אישה. נטלי, שלא רצתה לוותר על העולם הדתי ממנו הגיעה, ורצתה להמשיך לשמור מצוות, החליטה לפנות לרבנים, עד שאחד נתן לה אישור הלכתי חריג לבצע ניתוח להתאמה מגדרית. אתמול בגיל 26 היא שמה קץ לחייה.

 

"נלחמתי במשך שנים, פסיכולוגים, ואפילו טיפולי המרה, והבנתי שאין לי ברירה אחרת אלא לחיות את מי שאני, כי אני לא מסוגלת למשהו אחר. זה כמו לקבור את עצמי חיה", סיפרה וויסברג בכתבה ששודרה בתוכנית "שיחת היום" עם לוסי אהריש הקיץ. "אני זוכרת את הרגע שהחלטתי שאני הולכת לרב שהייתי קשורה אליו במשך שבע שנים ומספרת את האמת. התשובה שלו הייתה שאני אשמה במה שאני מרגישה, שזה התאוות שלי ובגלל הרמה הדתית שלי שלא מספיק טובה. שיהיה לי סרטן בכל הגוף ואני לא אגיע לבית הדין של מעלה".

 

דר דגני, עיתונאית שליוותה את וויסברג מטעם תוכניתה של אהריש, ספדה לוויסברג בתוכניתו של אמנון לוי, ואמרה: "אחד הקשיים העיקריים שהיא חוותה היה שהיא מעולם לא הפסיקה להאמין ולרצות לשמור מצוות. הייתה ממש התנגשות בין העולם הלהט"בי אליו נכנסה לעולם החרדי שפלט אותה החוצה. היא הלכה לרבנים כדי לקבל הכרה ובכל פעם מחדש ירקו בפנים, קיללו ואותה ובמילים אחרות אמרו לה 'מותך טוב מחייך'".

 

 נטלי וויסברג
 

נטלי וויסברג (חדשות 13)

 

 

מרכז הדיווח והסיוע על שם ניר כץ באגודה למען הלהט"ב הגיש היום לנשיא המדינה ראובן ריבלין דוח המציג נתונים על מקרי להט"בופוביה בישראל במהלך שנת 2018. מקרי להט"בופוביה כוללים תקריות אלימות נגד חברי הקהילה, התבטאויות פוגעניות, אפליה והטרדות. מהדוח, שמתפרסם זו השנה השישית, עולה כי נרשמה עלייה של 54% במספר המקרים ביחס ל-2017.

 

מהדוח עולה כי בכל ארבע דקות מתפרסם פוסט פוגעני כלפי הקהילה הלהט"בית ברשתות החברתיות. 50% מהמקרים מופנים כלפי גברים הומואים וביסקסואלים, 24% כלפי חברות וחברי הקהילה הטרנסית, 23% כלפי כלל הקהילה הלהט"בית ו-3% כלפי נשים לסביות וביסקסואליות. ב-69% מהמקרים מפרסמי הפוסטים הם גברים.