08.02.2019

16:17

עודכן:

דיווח פלסטיני: נער וצעיר נהרגו בעימותים עם צה"ל ברצועה

משרד הבריאות בעזה הודיע כי השניים נפגעו מירי צה"ל ו-17 נוספים נפצעו. כ-7,000 מפגינים הגיעו לגבול. בין היתר, הם יידו אבנים, השליכו מטענים וניסו לחדור לישראל

ההפגנות השבועיות בגדר המערכת: שני פלסטינים נהרגו ו-17 נוספים נפצעו מירי של כוחות צה"ל במסגרת העימותים בגבול רצועת עזה - כך נמסר היום (שישי) ממשרד הבריאות הפלסטיני. על פי ההודעה, נער כבן 14 נורה בחזהו מזרחית לחאן יונס וצעיר בן 18 נורה בצווארו. מותם של השניים נקבע בבית החולים.

 

בכלי התקשורת ברצועה דווח כי יותר מ-7,000 פלסטינים הגיעו להפגנות. בין היתר, הם מיידים אבנים ומשליכים מטענים לעבר כוחות צה"ל. כמו כן, הם מנסים לחתוך את הגדר ולהיכנס לשטח ישראל - אך ללא הצלחה. כוחות צה"ל הגיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות בניסיון להדוף את המתפרעים.

 

 הפגנות בסמוך לגדר ברצועת עזה
 

הפגנות בסמוך לגדר ברצועת עזה (החדשות 13)

 

 

באמצע השבוע השקט היחסי בין חמאס לישראל הופר, כשרקטה שוגרה משטח רצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים באירוע ולא נגרם נזק. טרם השיגור נשמעה התרעת צבע אדום בכמה ישובים בדרום עוטף עזה, ותושבי האזור דיווחו על קולות נפץ. דוברות מועצת אשכול מסרה לתושבים כי הנפילה אירעה ככל הנראה בשטח פתוח מחוץ ליישוב. "המועצה בקשר עם הצבא ואין שינוי בהנחיות", נמסר.

 

בהמשך הודיע צה"ל כי זמן קצר לאחר שיגור הרקטה תקף טנק עמדה של חמאס בדרום הרצועה. לפי דיווחים בעזה, הותקפו כמה מוקדים בדרום הרצועה ובמרכזה, ואין נפגעים פלסטיניים. כשעה לפני שנשמעה התרעת צבע אדום באשכול דווח בעזה כי שוגרה רקטה לכיוון ישראל ונפלה בשטח הרצועה.

 

 הפגנות צעדת השיבה בסמוך לגדר הרצועה
 

הפגנות בסמוך לגדר הרצועה (החדשות 13)

 

 

בשבוע שעבר, בפגישה המשולשת שנערכה ברצועת עזה בין בכירי חמאס, המודיעין והמצרי ונציגי האו"ם הוחלט כי חמאס יתחייב לשמור על רגיעה בעת ההפגנות בסמוך לגדר המערכת - כך דווח ביום שבת בעיתון הלבנוני אל-אחבאר. מהדיווח עולה כי ארגון הטרור הבטיח לא לחבל בגדר, להתקרב אליו, לשרוף צמיגים או לירות לעבר חיילי צה"ל, זאת בתמורה לכך שמעבר רפיח יישאר פתוח בשני הכיוונים.

 

בחמאס התנו את הבטחתם לרגיעה גם בכך שפעילי הארגון יוכלו לגבות מס על הסחורות שמגיעות למעבר ובאמצעותו לשלם משכורת לפקידים. בדיווח הלבנוני נכתב כי ניקולאי מלאדנוב, נציג האו"ם במזרח התיכון, התחייב בתמורה למאמצי הרגיעה להתחיל בהקמת פרויקטים בעזה שיספקו מקומות עבודה ולכך שהכסף הקטארי שמיועד לנזקיים ימשיך להיכנס לרצועת עזה. כמו כן, דווח כי אסמאעיל הנייה, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שהשתתף אף הוא בפגישה, הוזמן להמשיך את התהליך בקהיר, בירת מצרים.