21.01.2019

17:51

בווידאו: דברי נתניהו על התקיפה בסוריה

המתיחות בצפון: איראן בעטה למסגרת – אך חטפה 10 גולים • פרשנות

טהראן המתינה תקופה ארוכה לשעת כושר, אולם צה"ל היה מוכן לכך והגיב בעוצמה. כעת, נראה שסבב ההסלמה הנוכחי הסתיים • סוריה דורשת מרוסיה שת"פ הדוק ביחס לתקיפות ישראל

המתיחות בצפון: איראן המתינה זמן רב לשעת כושר מתאימה לשיגור טיל הקרקע-קרקע לעבר ישראל, אך ההימור שלה לא השתלם ופעם נוספת היא יצאה כאשר ידה על התחתונה. כיפת ברזל יירטה לראשונה טיל מסוג זה, ובתגובה, צה"ל תקף העוצמה וגם לטהראן נזק רב.

 

התקיפה שיוחסה לישראל אירעה בשעת האור, ולפיכך ניתן להסיק כי שעת ההפצצה לא הייתה מקרית, והיא ככל הנראה נועדה לסכל משלוח איראני שעשה את דרכו לשדה התעופה בדמשק. אתרים אלו, בהם משחלפים מטענים שמגיעים מאיראן ומגיעים בסופו של דבר ללבנון, נפגעו והושמדו כמעט כולם.

 

גם בפן המדיני, לא בטוח שישראל נפגעה. רוסיה אומנם הודיעה על מות החיילים הסורים, אך נראה כי הנשיא פוטין לא מצטער על כך יותר מדי, ויש דברים שיותר חשובים עבורו.

 

 

 

 

 

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה
 

אילוסטרציה של תקיפת המטרות האיראניות בסוריה (דו"צ )

 

 

סוריה דורשת מרוסיה שת"פ הדוק ביחס לתקיפות ישראל / חזי סימנטוב

 

בד בבד, סוריה דורשת מרוסיה שיתוף פעולה הדוק יותר בכל הנוגע לתקיפות צה"ל, וכן בנוגע למידע שהיא מקבלת מישראל בהקשר זה. על פי מקורות ערביים, הרוסים לא נענו בינתיים לדרישות, אך מפגינים פחות סבלנות ביחס לעבר לתקיפות בדמשק. בדמשק גם דורשים ממוסקבה להפעיל את מערכות ה-S-300 המתקדמות, נגד תקיפות צה"ל.

 

שיתוף הפעולה בין מוסקבה לדמשק התהדק בחודשים האחרונים, בכל הנוגע למלחמה בדאע"ש ובמורדים במדינה המשוסעת. הנשיאים כבר ביקרו אחד את השני, ושר ההגנה הסורי, עלי עבדאללה איוב, מבקר לעיתים בבסיסים הצבאיים הרוסיים במדינתו. שיתוף הפעולה בין השתיים הוא אחד הגורמים לכך שסוריה מעיזה לירות נ"מ לעבר מטוסי צה"ל ואף לבצע ירי לעבר שטח ישראל.

 

בתוך כך, משרד החוץ הסורי שלח איגרות למזכ"ל האו"ם וליו"ר מועצת הביטחון בנושא התקיפה הישראלית. משרד החוץ של דמשק טוען כי מטרת הפצצת צה"ל היא להאריך את המשבר בסוריה, וכן ניסיון של ממשלת ישראל לברוח מ"בעיותיה הפנימיות המתגברות". נוסף על כך, האשימו הסורים את האמריקנים בסיוע לישראל. סוריה דרשה ממעוצת הביטחון "לשאת באחריות על שמירת ביטחון שתי המדינות".

 

 אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף
 

אתר איראני לוגיסטי בבסיס סורי שהותקף (דו"צ)

 

 

מוקדם יותר, הנהלת אתר החרמון החליטה שאתר הסקי ייפתח מחר (שלישי) למבקרים, זאת לאחר שהיה סגור היום בשל המתיחות. "אתר החרמון יפתח כרגיל, למבקרים וגולשים, בהתאם לאישור הצבא", נמסר בהודעה, "מזג אוויר מושלם, שלג למכביר ומצב רוח טוב. הציבור מוזמן לחזק את החרמון, הגולן והגליל בנוכחותו".

 

נתניהו על התקיפה בסוריה: "מי שמאיים להשמידנו - יישא באחריות"
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, איים היום על איראן בטקס השקת נמל התעופה הבין-לאומי רמון באילת, והתייחס לתקיפה הלילה בסוריה נגד מטרות איראניות.

 

"אמש הלם חיל האוויר בעוצמה במטרות איראניות בסוריה לאחר שאיראן שיגרה טיל לעבר שטחנו", אמר נתניהו. "איננו עוברים לסדר היום מול ניסיונות איראן להתבסס צבאית בסוריה ומול הצהרותיה להשמיד את הישראל, כפי שאמר רק עכשיו מפקד חיל האוויר של איראן. אנו פועלים נגד איראן ונגד הכוחות הסוריים שמסייעים לתוקפנות האיראנית. מי שמנסה לפגוע בנו - אנו פוגעים בו. מי שמאיים להשמיד אותנו יישא במלוא האחריות".

 

נתניהו בטקס חנוכת נמל התעופה רמון
 

נתניהו בטקס חנוכת נמל התעופה רמון (חדשות 13)

 

 

מנליס: הירי לעבר הגולן תוכנן מראש

 

דובר צה"ל, רונן מנליס, אמר בתדרוך לכתבים כי הירי אתמול לעבר רמת הגולן בוצע על ידי כוח איראני בדמשק בניסיון להרתיע את ישראל מפעול נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, לאחר שתכננו זאת זמן רב. עוד אמר מנליס כי התקיפה בוצעה משטח שבו התחייבו האיראנים לא לשהות. במקביל, משרד החוץ הסיני גינה את התקיפה הישראלית בסוריה: "עלינו לכבד ולהגן על הריבונות הסורית".

 

על התקיפה הלילה אמר דובר צה"ל: "האתרים שהותקפו הן תשתיות כח קודס. מוקד איחסון אמלח בנמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. תקפנו אותו בצורה רחבה והוא ייצר הרבה פיצוצי משנה ואש. הזהרנו את הסורים לא לירות נ"מ. בפועל נורו עשרות רבות של טילי קרקע אוויר. התקיפה שלנו התנהלה בשלושה גלי תקיפה בידי מטוסי קרב על בסיס מודיעין שנאסף בידי אגף המודיעין".

 

"המשטר הסורי מאפשר לאיראנים להשתמש בשדה תעופה אזרחי בין-לאומי", הסביר מנליס. "חלק מהיעדים האיראנים שהותקפו הם בתוך מחנות סורים. הסורים שירו נ"מ שילמו מחיר יקר, איראן מנצלת את סוריה וסוריה משלמת מחיר יקר".