16.01.2019

14:27

בווידאו: ניסיון שיגור הלווין הראשון - שנכשל

רוחאני: "נהיה מוכנים לשגר לווין נוסף לחלל תוך מספר חודשים"

לאחר שנכשל השיגור הראשון, נשיא איראן הצהיר כי מדינתו תנסה לבצע ניסיון חוזר. צרפת גינתה את שיגור הלווין: "התוכנית הבליסטית של טהראן היא מקור לדאגה עבור כולם"

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר היום כי "נהיה מוכנים לשגר לווין נוסף לחלל בעוד מספד חודשים". זאת, לאחר שאתמול הודיעה טהראן כי כבר ביצעה ניסיון לשגר לווין לחלל – אך נכשלה.

 

בתוך כך, משרד החוץ הצרפתי גינה היום את ניסיון שיגור הלווין הראשון. "התוכנית הבליסטית של איראן היא מקור לדאגה עבור הקהילה הבין-לאומית בכלל והצרפתית בפרט". "אנו קוראים לטהראן שלא להמשיך בניסויי הטילים שנועדו לשאת נשק גרעיני, כולל משגרי לווין", אמרה דוברת המשרד אגנס פון דר מוהל. "אנו דוחקים באיראן לקיים את התחייבויותיה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 נשיא איראן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם 2018
 

נשיא איראן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם 2018 (חדשות עשר)

 

 

אתמול, כאמור, איראן הודיעה כי ביצעה ניסיון שיגור לווין לחלל, אך הטיל שנשא את הלווין לא צבר את המהירות הנדרשת ולא הגיע למסלולו המיועד. על פי הצהרת שר התקשורת האיראני, מוחמד ג'אווד אזארי ג'הרומי, מדובר בלווין המכונה "פיאם", והוא הראשון מבין שניים שמיועדים להגיע לחלל.

 

לפי שר התקשורת האיראני, שיגור הלווין עבר בהצלחה את שני השלבים הראשונים, אך כאמור נכשל בשלב השלישי. ג'הרומי לא פירט מה הייתה התקלה שגרמה לכישלון הניסוי, אך הצהיר כי "המדענים האיראנים ימשיכו בעבודתם".

 

אתמול בבוקר, התייחס ראש הממשלה נתניהו למתיחות המתמשכת מול איראן בטקס החלפת הרמטכ"לים שהתקיים בקריה. נתניהו נפרד מהרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, ואמר: "בארבע בשנים הללו התמודדנו יחד עם אתגרים גדולים: הזירות משתנות בעזה בסוריה ובלבנון אבל מולנו עומד גורם אחד מרכזי – איראן ושלוחות הטרור שלה. פעלנו באחריות ובשיקול דעת לסכל את ההתעצמות של מבקשי נפשנו. עשינו זאת באמצעות בלימת הסכם הגרעין וחידוש הסנקציות עליה. היינו צריכים לנקב את השקרים של איראן, היא משקרת כל הזמן. היא שיקרה ביחס להסכם הגרעין, היא משקרת עכשיו כשהיא כביכול משגרת לווין תמים לחלל אבל בעצם רוצה להשיג את השלב הראשון של טיל בין יבשתי בניגוד לכל ההסכמים הבינלאומיים".

 

  תמונות לוויין בהן ניכר שלב היערכות מתקדם לקראת שיגור לוויין
 

תמונות לוויין בהן ניכר שלב היערכות מתקדם לקראת שיגור לוויין ( ImageSat International ISI, https://www.imagesatintl.com/)

 

 

"אנחנו תומכים תמיכה מלאה בהתנגדות התקיפה של ארצות הברית מול איראן", המשיך. "פעלנו להגנת ישראל על ידי שיבוש נסיונות ההצטיידות של חזבאללה, השמדת המנהרות בצפון ובדרום – ומעל הכל מניעת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. שמעתי אתמול את דובר משרד החוץ האיראני אומר 'לאיראן אין התבססות צבאית בסוריה, אנחנו רק מייעצים. אז אני מייעץ להם לצאת משם מהר, כי אנחנו נמשיך במדיניות התקיפה שלנו, כפי שהבטחנו, וכפי שאנחנו עושים ללא מורא וללא הפסקה".

 

ביום שני, כזכור, פורסם דוח של חברת ISI שמבוסס על תמונות לוויין שצולמו ב-11 בינואר, ולפיו איראן נערכת לשיגור לוויין תצפית ממרכז החלל בסמנאן על שם חומייני. מהתמונות נראה שהטיל שיישא את הלוויין הנקרא Satellite Vehicle Launcher, כבר נמצא באתר ההרכבה.

 

כמו כן, לפי הדוח, אתר השיגור עצמו כבר ערוך לקליטת הטיל והמשגר, אליו יועברו מאתר ההרכבה. ארה"ב גינתה את ההיערכות לשיגור הלוויין מאחר שהטיל לשיגורו מפר את המגבלות שהטיל האו"ם על פיתוח טילים מתקדמים.

 

ביום רביעי שעבר פרסמה רשת CNN תמונות לווין המצביעות על כך שאיראן נערכת לשיגור לוויין לחלל. זאת, חרף אזהרות שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שרמז בשבוע שעבר כי מהלך כזה עלול להוביל לסנקציות נוספות נגד טהראן. התמונות מראות פעילות במרכז החלל על שם חומייני ועל פי מומחים בתחום, מדובר בפעילות דומה לזו שננקטה לפני שיגור הלווין הקודם לפני כשנתיים. יש לציין כי לגורמי המודיעין אין סימנים לכך שמדובר בשיגור למטרות צבאיות.