BETA

12.01.2019

23:35

עודכן:

בווידיאו: אישור החוק לאיסור צריכת זנות בישראל

היום: תוכנית שיקום לנמצאים במעגל הזנות תובא לאישור הממשלה

המערך יכלול הקמת דירות חירום, הוסטלים, הרחבת השירותים הרפואיים והדרכות במוסדות חינוך. שקד: "המאבק לצמצום צריכת הזנות חייב להיות מלווה בתוכנית שיקום אפקטיבית"

שרת המשפטים איילת שקד תביא לאישור הממשלה היום (ראשון) את תוכנית השיקום לנמצאים במעגל הזנות. התוכנית היא תוצר של ההמלצות של הצוות הבין-משרדי לצמצום צריכת זנות, בראשות מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, ומהווה חלק בלתי נפרד מהחוק לאיסור צריכת זנות שעבר בכנסת.

 

בתוכנית השיקום, שעלותה תעמוד על 90 מיליון שקלים לשלוש שנים, ייקחו חלק משרדי הרווחה, הבריאות, החינוך וביטחון הפנים. על פי התוכנית, משרד הרווחה יקים דירות חירום, דירות מעבר והוסטלים שיקומיים לאימהות וצעירות בזנות. בנוסף יגבש המשרד תוכנית שיקום המיועדת לאימהות בזנות, יוקם הוסטל שיקומי ייעודי לאוכלוסייה הטרנסג'נדרית, וייקלטו עובדים סוציאליים ומדריכים טיפוליים לעבודה עם אנשים בזנות מאוכלוסיית הלהט"ב. המשרד גם יפעל יחד עם המוסד לביטוח לאומי כדי לבחון מתן קצבת נכות ייעודית לנשים היוצאות ממעגל הזנות.

 

  קואליציית הארגונים למאבק בזנות
 

קואליציית הארגונים למאבק בזנות (חדשות עשר)

 

 

משרד הבריאות ירחיב את פעילותן של המרפאות הייעודיות לנשים היוצאות ממעגל הזנות, ויפתח מסגרות נוספות לטיפול. בנוסף ישקיע המשרד בהכשרת אנשי מקצוע העובדים בקופות ובבתי חולים. במשרד החינוך יועברו תכנים לתלמידים בתחום המיניות הבריאה ומניעת פגיעה, ובנוסף יורחבו תכני ההכשרה וההדרכה של הצוות המקצועי במוסדות החינוך כדי לאתר ולזהות קטינים בסיכון לניצול וזנות.  

 

"המאבק לצמצום צריכת הזנות חייב להיות מלווה בתוכניות שיקום אפקטיבית", הסבירה השרה שקד. "תפקיד תוכנית השיקום הוא לסייע להוצאת נשים וגברים הנמצאים במעגל הזנות ולתת להם אפשרות לפתוח דף חדש בחייהם. אני מאמינה כי התוכנית תצמצם את צריכת הזנות ותשקם את אלו שיוצאים מהמעגל הזה".

 

 הפשיטה על אחד מבתי הבושת תחת חסותה של "המדאם"
 

הפשיטה על אחד מבתי הבושת תחת חסותה של "המדאם" ( דוברות המשטרה)

 

 

לפני כשבועיים אישרה הכנסת את החוק לאיסור צריכת זנות בישראל פה אחד. 24 ח"כים הצביעו בעד החוק, כשאף אחד לא התנגד. החוק ייכנס לתוקפו רק בעוד שנה וחצי, ובכפוף לסל שיקום לנשים שעוסקות בזנות, שטרם נקבע ומשאיר את עתידן של הנשים בזנות ללא פיתרון מעשי ליום שאחרי. 

 

נוסח החוק שעבר, מגדיר צריכת זנות כעבירה פלילית, שתעלה לצרכן בקנס של 2,000 שקלים. כמו כן ינתן קנס מוגדל של 4,000 שקלים במקרה של עבירה חוזרת בתוך שלוש שנים. עם זאת, התביעה רשאית במקרים המתאימים להגיש כתב אישום בעבירה בהליך הפלילי הרגיל, אז יהיה העונש המקסימלי קנס בגובה 75,300 שקל.

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), יו"ר וועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות, התייחסה לאישור חוק הפללת הצרכן: "זוהי שעת רצון יוצאת דופן, שתוביל לשינוי דרמטי. רגע מרגש, ערכי ומכונן המגדיר את מדינת ישראל כחברה, מי אנחנו ומה הערכים שלנו. אני שמחה ששלוש שנים לאחר שקיבלתי על עצמי את השליחות לעמוד בראש ועדת המשנה, ושש שנים לאחר שהרחבתי את סמכות הוועדה לעסוק גם בנושא המאבק בזנות - הבאנו את הבשורה. ישראל מצטרפת לשורה של מדינות שהבהירו שצריכת זנות היא נורמה פסולה, שהשלכותיה הרסניות.

 

לביא הוסיפה כי "רגע לפני שאנו פותחים את השמפניה, העיסוק בנושא לא תם ולא נשלם ודרך ארוכה ומאתגרת לפנינו. החוק יכנס לתוקף רק עוד שנה וחצי  שבה משרדי הממשלה יפעלו להשלמת שני המרכיבים המשמעותיים הנוספים: שיקום וחינוך. אני מחויבת להמשיך ולוודא שהחוק יפעל בשלמותו ויגן על שיקומם, ביטחונם ובריאותם של כלל הנמצאים על רצף הזנות. וכן להקמת תוכניות חינוכיות ייעודיות להעלאת המודעות למניעת התופעה עוד מגיל צעיר. אני משוכנעת שבאמצעות שילוב של אכיפה אפקטיבית, סל שיקום מתאים, חינוך והגברת המודעות הציבורית - נצמצם בצורה דרמטית את היקפי תופעת הזנות בישראל".

 

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, התייחסה אף היא להחלטת הכנסת: "הצעד ההיסטורי הוא תוצאה של מאבק אדיר ומתמשך שכמו תמיד מתחיל בעמדה שנראית מוזרה וקיצונית ובמאבק עיקש ונחוש הופכת לקונצנזוס. כבוד גדול לזהבה גלאון שהובילה אותו למעלה מעשור עם שותפות מדהימות מהחברה האזרחית והיום עשינו תיקון חברתי אדיר".