12.01.2019

23:21

עודכן:

בתגובה לירי הרקטה: צה״ל תקף בצפון רצועת עזה

מטוסי חיל האוויר תקפו תשתיות תת קרקעיות של חמאס, בתגובה לרקטה שהתפוצצה מוקדם יותר בשטח פתוח בעוטף עזה • שני לוחמי מג"ב נפצעו קל במהלך עימותים ברמאללה

הסלמה בדרום: מטוסי חיל האוויר תקפו אמש (שבת) תשתיות תת קרקעיות של חמאס בצפון רצועת עזה, בתגובה לירי מוקדם יותר לעבר ישראל. בכלי תקשורת פלסטינים דווח כי מטוסי צה"ל תקפו גם במזרח הרצועה. לפחות רקטה אחת נורתה מרצועת עזה לעבר ישראל, והתפוצצה בשטח פתוח. לא היו נפגעים, ותושבים באזור דיווחו על הדי פיצוצים. במקביל הופעלה התרעת צבא אדום ביישובי המועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

 

בתוך כך, שני לוחמי מג"ב נפצעו הלילה קל מיידוי אבנים ברמאללה. הם נפצעו במסגרת ביצוע מעצרים ואיסוף מידע מודיעיני בחטיבה המרחבית בנימין. הלוחמים פונו לטיפול בבית החולים שערי צדק בירושלים ושוחררו במהלך הלילה.

 

 העימותים בעזה
 

העימותים בעזה, אתמול (צילום פלסטיני)

 

 

דובר חמאס, פאוזי ברהום, התייחס הלילה למתיחות בדרום: "ישראל ממשיכה לבצע מעשים טיפשיים כלפי המפגינים, ממשיכה להרוג אותם בדם קר ולהפציץ את מוצבי חמאס". לדבריו, "המעשים הללו מהווים הסלמה מסוכנת - ישראל משחקת באש". ברהום ציין כי "בשום פנים ואופן מעשים אלו לא יביאו לישראל ביטחון", וכי "ישראל נושאת באחריות מלאה על תוצאות מעשיה".
 

ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן, אמר בתגובה לירי כי ״לפני שניכנס שוב לתקופה של טרור מזדמן הכולל טיפטופי ירי, בלוני תבערה ועוד מבית היוצר של חמאס, זה הזמן לעצור את הטרור ולהגיב.״ עידאן הוסיף ״כפי שהגיב צה״ל בשבוע שעבר, יש להגיב גם הפעם, ובחומרה רבה יותר. הגיע הזמן לפעול נגד ראשי חמאס ולבטל את העברת הכסף הקטארי, שאמור לעבור בשבוע הבא". 

 

חבר הכנסת חיים ילין ("יש עתיד"), לשעבר ראש מועצה האזורית אשכול, תקף את ראש הממשלה נתניהו ואת השרים בשל האירועים. "אם ככה היו מגיבים על הבלון הראשון לא היינו מגיעים למצב הזה שנגרר תשעה חודשים", אמר, "שעון החול של הבחירות והכישלון של בנימין נתניהו, ראש הממשלה ושר הביטחון, מול עזה והטרור של חמאס מהדהדים ולוחצים אותו. מה שהוא לא עשה בתשעה חודשים הוא מנסה לעשות כעת בקמפיין הבחירות. דין עפיפון כדין קסאם, כך היה צריך להיות מהיום הראשון". 

 

בדיווחים פלסטיניים נטען כי הירי בוצע בעקבות מותה של אחת המפגינות אתמול מירי כוחות צה"ל, במסגרת ההפגנות על הגדר. אתמול הפגינו כ-13,000 פלסטינים בגבול הרצועה, כבכול יום שישי. המפגינים התפרעו, השליכו מטענים ורימונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. חייל צה"ל נפצע קל מאבן שהושלכה לעברו ופונה לקבלת טיפול רפואי. כוחות הביטחון השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי באש חיה. בתגובה לאירועים האלימים, כלי טיס של צה"ל תקפו עמדות של ארגון חמאס.

 

 מתפרעים בגבול רצועת עזה
 

מתפרעים בגבול רצועת עזה (צילום פלסטיני)

 

 

במהלך הפרות הסדר זוהו שלושה אירועי חצייה של גדר המערכת בצפון רצועת עזה. באחד האירועים לוחמי צה"ל ירו לעבר החשודים אשר חזרו לשטח הרצועה באופן מיידי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי כאמור אחת המפגינות נהרגה במהלך העימותים וכי 25 בני אדם נוספים נפצעו.

 

הירי התבצע זמן קצר לאחר מסיבת עיתונאים שקיימה הזרועה הצבאית של חמאס, שבו חשפה לכאורה תיעוד ופרטים חדשים מאירוע התקלות כוחות צה"ל בחאן יונס בחודש נובמבר, שבו נפל סא"ל מ' וקצין נוסף נפצע קשה. מהלך מסיבת העיתונאים לא פורסמו פרטים חדשים, אולם בארגון הציגו לראשונה סרטון שנטען כי הוא תיעוד האירוע, שבו נראים לכאורה הלוחמים, וכן תמונות של הציוד אותו נשאו.