12.01.2019

21:08

הסלמה בדרום: רקטה שנורתה מעזה התפוצצה בשטח פתוח

התרעת צבע אדום נשמעה במועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב. לפחות רקטה אחת ששוגרה מהרצועה נפלה בשטח ישראל. לא היו נפגעים, התושבים דיווחו על קולות פיצוצים

הסלמה בדרום: לפחות רקטה אחת נורתה מרצועת עזה לעבר ישראל, והתפוצצה בשטח פתוח. לא היו נפגעים, ותושבים באזור דיווחו על הדי פיצוצים. במקביל הופעלה התרעת צבא אדום ביישובי המועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב; בצה"ל הודיעו כי פרטי האירוע בבדיקה.

 

על פי דיווחים פלסטיניים, מטוסי חיל האוויר פעלו לאחר הירי מעל לשמי עזה. באתר חדשות פלסטיני נטען, כי הירי בוצע בעקבות מותה של אחת המפגינות אתמול מירי כוחות צה"ל, במסגרת ההפגנות על הגדר. 

 

ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן, אמר בתגובה לירי כי ״לפני שניכנס שוב לתקופה של טרור מזדמן הכולל טיפטופי ירי, בלוני תבערה ועוד מבית היוצר של חמאס, זה הזמן לעצור את הטרור ולהגיב.״ עידאן הוסיף ״כפי שהגיב צה״ל בשבוע שעבר, יש להגיב גם הפעם, ובחומרה רבה יותר. הגיע הזמן לפעול נגד ראשי חמאס ולבטל את העברת הכסף הקטארי, שאמור לעבור בשבוע הבא.״

 

הירי התבצע זמן קצר לאחר מסיבת עיתונאים שקיימה הזרועה הצבאית של חמאס, שבו חשפה לכאורה תיעוד ופרטים חדשים מאירוע התקלות כוחות צה"ל בחאן יונס בחודש נובמבר, שבו נפל סא"ל מ' וקצין נוסף נפצע קשה. מהלך מסיבת העיתונאים לא פורסמו פרטים חדשים, אולם בארגון הציגו לראשונה סרטון שנטען כי הוא תיעוד האירוע, שבו נראים לכאורה הלוחמים, וכן תמונות של הציוד אותו נשאו. 

 

 

 העימותים בעזה
 

העימותים בעזה, אתמול (צילום פלסטיני )

 

 

אתמול הפגינו כ-13,000 פלסטינים בגבול הרצועה, כבכול יום שישי. המפגינים התפרעו, השליכו מטענים ורימונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. חייל צה"ל נפצע קל מאבן שהושלכה לעברו ופונה לקבלת טיפול רפואי. כוחות הביטחון השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי באש חיה. בתגובה לאירועים האלימים, כלי טיס של צה"ל תקפו עמדות של ארגון חמאס.

 

במהלך הפרות הסדר זוהו שלושה אירועי חצייה של גדר המערכת בצפון רצועת עזה. באחד האירועים לוחמי צה"ל ירו לעבר החשודים אשר חזרו לשטח הרצועה באופן מיידי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי כאמור אחת המפגינות נהרגה במהלך העימותים וכי 25 בני אדם נוספים נפצעו.

 

במקביל, העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח כי בפגישה שנערכה בין אסמאעיל הנייה למשלחת המצרית, נדרש חמאס לדבוק בשקט ולא "לחמם" את הגזרה מול ישראל במהלך ההפגנות, בדגש על הפסקת שיגורי בלוני התבערה. מקורות במצרים מסרו לעיתון כי ראש המשלחת, איימן בדיע, הדגיש כי המצב הנוכחי מסוכן ורגיש, ונשא מסר חריף מישראל: "אם חמאס תחמם את הגזרה עם ישראל, הדבר יביא למשבר גדול ברצועה שיכול להביא איתו מלחמה חדשה, לישראל אין את האפשרות להגיב בצורה מאופקת בתקופה הנוכחית".