12.01.2019

15:56

 מייק פומפאו באבו-דאבי
מייק פומפאו באבו-דאבי,
גטי אימג'ס

ארה"ב: יציאת הכוחות מסוריה - שינוי טקטי, נוסיף להיאבק באיראן

במהלך ביקורו באבו דאבי שב שר החוץ האמריקני והבטיח שארצו תמשיך לשמש שחקן מפתח במזרח התיכון גם לאחר הנסיגה. עוד הוסיף: נוכל להגן על הכורדים וגם על טורקיה

הנסיגה מסוריה: שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפיאו, התייחס היום (שבת) ליציאת הכוחות האמריקניים מסוריה, במהלך ביקורו באבו דאבי, כחלק מרצף ביקורים שהוא עורך במזרח התיכון. בנאום שנשא, שב והבטיח כי ארה"ב תוסיף להיות מעורבת במאבק בטרור בסוריה, גם לאחר הנסיגה.

 

"היציאה מסוריה היא שינוי טקטי בלבד", אמר פומפיאו, "זה לא משנה את יכולת הצבא האמריקני להיאבק בארגון המדינה האסלאמית, וגם לא באיראן". פומפיאו התייחס גם לכוחות הכורדים, בני בריתם של האמריקנים בסוריה, ואמר כי לאחר שיחה עם שר החוץ הטורקי מבלוט צ'אושולו, הוא משוכנע כי יהיו לצעדים האמריקנים בסוריה השלכות חיוביות, הן על הכורדים, והן על הכורדים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 כוחות צבא אמריקניים בסוריה
 

"שינוי טקטי בלבד". כוחות צבא אמריקניים בסוריה (Getty Images )

 

 

את הדברים אמר פומפיאו יממה בלבד לאחר שדובר כוחות הקואליציה נגד דאע"ש הודיע באופן רשמי, כי הצבא האמריקני החל להוציא את הכוחות מסוריה. עם זאת הוסיף הדובר כי בשלב זה לא מתפרסמים לוחות זמנים לנסיגה ומיקומי כוחות, "בשל שיקולים בטחוניים". בכיר בצבא האמריקני טען, כי עד כה הוצא מסוריה ציוד בלבד, ולא לוחמים. 

 

אתמול הודיע פומפיאו כי ארה"ב ופולין יקיימו בחודש פברואר וועידה בין לאומית בוורשה בנוגע ליציבות במזרח התיכון, בדגש על המאבק באיראן. לוועידה הוזמנו שרי חוץ מעשרות מדינות כולל מדינות ערביות כמו מצרים, ירדן, סעודיה, בחריין, מרוקו, איחוד האמירויות ועוד; אמש פורסם בחדשות עשר, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוזמן אף הוא לוועידה, אך טרם החליט עם להיענות לה - כך על פי גורם מדיני בכיר. 

 

בריאיון שהעניק ל"פוקס", אמר פומפאו כי הכינוס יתמקד ב"יציבות במזרח התיכון, בשלום, בחירות ובביטחון באזור". עוד אמר פומפאו כי אלמנט חשוב בכינוס יהיה הדרך לוודא שאיראן איננה גורם שמפריע ליציבות. בהודעת משרד החוץ האמריקני בנוגע לוועידה נמסר כי השרים "ידונו במגוון נושאים, ביניהם טרור, פיתוח טילים ואיומי טרור שמציבים קבוצות שונות באזור".

 

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס בטוויטר להודעה על הוועידה: "תזכורת למארחי ומשתתפי הוועידה נגד איראן - אלו שהשתתפו במופע האחרון של ארצות הברית נגד איראן מתו ואיבדו מכוחם. איראן חזקה מתמיד. ממשלת פולין לא יכולה לשטוף את הבושה. בעוד שאיראן הצילה פולנים במלחמת העולם השנייה - כעת פולין מארחת קרקס אנטי-איראני נואש".