12.01.2019

11:09

הארוכה בהיסטוריה: השבתת הממשל החלקית בארה"ב נכנסה ליומה ה-22

ההשבתה, שהחלה בעקבות סירוב הקונגרס לאשר 5.7 מיליארד דולרים לבניית חומה בגבול עם מקסיקו, שברה את השיא השלילי. אמש הודיע טראמפ כי לא יכריז על מצב חירום לאומי

משבר החומה בארה"ב: ההשבתה החלקית בממשל האמריקני נכנסה היום (שבת) ליומה ה-22, ובכך הפכה להשבתה הארוכה ביותר בתולדות המדינה. אתמול נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע כי לא יכריז על מצב חירום לאומי. זאת, מכיוון שהוא מעוניין שהקונגרס ימשיך לפעול בנושא.

 

עם זאת, יממה קודם לכן, איים טראמפ כי אם לא יימצא בקרוב פתרון לתקציב שהוא דורש עבור בניית החומה בגבול מקסיקו, הוא ישתמש בסמכות המיוחדת של הנשיא, יכריז על מצב חירום ובכך ישיג את התקציב הדרוש לטענתו – 5.7 מיליארד דולר. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 מחאה נגד הנשיא טראמפ והשבתת הממשל האמריקני
 

מחאה נגד הנשיא טראמפ והשבתת הממשל האמריקני (רויטרס)

 

 

במהלך ביקור שערך בגבול הבהיר הנשיא כי "יש לי זכות מוחלטת להכריז על מצב חירום", בתגובה לדברי גורמים משפטיים כי אין בכוחו לעשות זאת. "עדיין לא עשיתי זאת, אך אם אראה שאין פתרון אחר – אנקוט בצעד זה", אמר. חוק החירום בארה"ב אמנם מעניק לנשיא סמכויות גדולות בעתות חירום, אולם נראה כי בכל מקרה, אם טראמפ אכן יממש את איומיו ויבחר בדרך זו – הוא ייתקל בקשיים משפטיים משמעותיים.

 

כחלק מסיוריו בגבול ופגישותיו עם חיילים במקום, קיים טראמפ דיון ביטחוני ובו טען כי הקמת החומה תוריד את רמת הפשיעה. אולם, הנשיא האמריקני לא סיפק תימוכין לדבריו, וגורמים דמוקרטים טענו כי מדובר ב"מידע מוטעה שנאמר בכוונה תחילה".

 

בד בבד, הסנאטור הרפובליקני, לינדסי גראהם, קרא ביום חמישי לטראמפ להכריז על מצב חירום לאומי בגבול הדרומי כדי לעקוף את הקונגרס ולאשר את מימון החומה. "הגיעה העת הנכונה שטראמפ ישתמש באמצעי החירום כדי לבצע את המהלך", אמר הסנאטור. לדבריו, ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים, "לא תסכים לנהל מו"מ בנושא, גם אם השבת הממשל תסתיים".

 

 צ'אק שומר, טראמפ וננסי פלוסי
 

צ'אק שומר, טראמפ וננסי פלוסי (רויטרס)

 

 

במקביל לדברי של טראמפ, מחו עובדי הממשל נגד הנשיא, דרשו ממנו לחזור לעבודה באופן מיידי והניפו שלטים שעליהם נכתב "סיים את השביתה". בממשל האמריקני עובדים כ-800 אלף איש, רובם לא יכולים להגיע לעבודה, ואלו שנאלצים לעשות זאת, לא מקבלים שכר עבור העבודה.

 

כדי להתמודד עם המצב הבעייתי אישר הסנאט, בלילה שבין חמישי לשישי, פה אחד הצעת חוק שמבטיחה לשלם שכר רטרואקטיבי לכל עובדי הממשל בתום ההשבתה החלקית. הצעת החוק, שצריכה לתת מענה לעובדי ממשל שלא יקבלו את משכורתם החודש, תעבור לאישור סופי בבית הנבחרים. 

 

בתוך כך, ארגון עובדים של ה-FBI התריע כי ההשבתה עלולה לגרום לקשיים בתפקוד המערכת. בין היתר בגיוס סוכנים והשארתם בתפקיד, אמצעי חקירה ובדיקות מעבדה. הארגון הפציר בבית הלבן לממן את הסוכנות הפדרלית באופן מיידי, כאשר היום צפויים כ-13 אלף סוכנים שלא לקבל את משכורתם. "זה לא קשור לפוליטיקה", אמר טום אוקונור, נשיא ארגון העובדים, "ביטחון כלכלי לסוכנים הפדרליים הוא ביטחון לאומי". נכון לעכשיו, כ-5,000 סוכנים, אנליסטים ועובדים נוספים ב-FBI נמצאים בחופשה כפויה.

 

כזכור, ביום רביעי, טראמפ עזב באמצע פגישה עם נציגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר שנענה בשלילה על העברת תקציב לבניית חומה בגבול מקסיקו. "בדיוק עזבתי פגישה עם צ'אק וננסי, פשוט בזבוז זמן", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו, "שאלתי מה הולך לקרות ב-30 יום, האם אתם הולכים לאשר את ביטחון הגבולות שכולל חומה או גדר פלדה? ננסי אמרה לא. אני אמרתי ביי-ביי, שום דבר אחר לא קורה".