11.01.2019

09:29

משבר החומה: לקראת השבתת הממשל הארוכה אי פעם - טראמפ לא נסוג

בזמן שרבים מתוך 800 אלף העובדים המושבתים הפגינו, איים שוב נשיא ארה"ב בהכרזת מצב חירום. בינתיים ב-FBI התריעו על קשיים – ופתרון למחלוקת לא נראה באופק

משבר החומה בארה"ב: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, איים הלילה (שישי) פעם נוספת כי אם לא יימצא בקרוב פתרון לתקציב שהוא דורש עבור בניית החומה בגבול מקסיקו, הוא ישתמש בסמכות המיוחדת של הנשיא, יכריז על מצב חירום ובכך ישיג את התקציב הדרוש לטענתו – 5.7 מיליארד דולר. זאת, במהלך ביקור שערך בגבול. רבים מהעובדים המושבתים הפגינו בדרישה לחזור לעבודה.

 

"יש לי זכות מוחלטת להכריז על מצב חירום", הבהיר הנשיא האמריקני בתגובה לדברי גורמים משפטיים כי אין בכוחו לעשות זאת, "עדיין לא עשיתי זאת, אך אם אראה שאין פתרון אחר – אנקוט בצעד זה". חוק החירום בארה"ב אומנם מעניק לנשיא סמכויות גדולות בעתות חירום, אולם נראה כי בכל מקרה, אם טראמפ אכן יממש את איומיו ויבחר בדרך זו – הוא ייתקל בקשיים משפטיים משמעותיים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 צ'אק שומר, טראמפ וננסי פלוסי
 

צ'אק שומר, טראמפ וננסי פלוסי (רויטרס)

 

 

כחלק מסיוריו בגבול ופגישותיו עם חיילים במקום, קיים טראמפ דיון ביטחוני ובו טען כי הקמת החומה תוריד את רמת הפשיעה. אולם, הנשיא האמריקני לא סיפק תימוכין לדבריו, וגורמים דמוקרטים טענו כי מדובר ב"מידע מוטעה שנאמר בכוונה תחילה". בד בבד, הסנאטור הרפובליקני, לינדסי גראהם, תמך בפומבי בטראמפ ואמר כי הוא מקווה שהנשיא יממש את איומו.

 

השביתה בממשל צפויה להיות הארוכה בהיסטוריה

 

בינתיים, השביתה בממשל תגיע מחר לסיום השבוע השלישי, ובכך תהפוך להיות הארוכה בהיסטוריה של המדינה. הלילה, מחו עובדי הממשל נגד טראמפ, קראו קריאות נגד הנשיא, הניפו שלטים שעליהם נכתב "סיים את השביתה, ודרשו ממנו לחזור לעבודה באופן מיידי. בממשל האמריקני עובדים כ-800 אלף איש, רובם לא יכולים להגיע לעבודה, ואלו שנאלצים לעשות זאת, לא מקבלים שכר עבור העבודה.

 

בתוך כך, ארגון עובדים של ה-FBI התריע כי ההשבתה עלולה לגרום לקשיים בתפקוד המערכת. בין היתר בגיוס סוכנים והשארתם בתפקיד, אמצעי חקירה ובדיקות מעבדה. הארגון הפציר בבית הלבן לממן את הסוכנות הפדרלית באופן מיידי, כאשר היום צפויים כ-13 אלף סוכנים שלא לקבל את משכורתם.

 

אם וילדיה מנסים לחצות את גבול מקסיקו-ארה"ב
 

אם וילדיה מנסים לחצות את גבול מקסיקו-ארה"ב (רויטרס)

 

 

"זה לא קשור לפוליטיקה", אמר טום אוקונור, נשיא ארגון העובדים, "ביטחון כלכלי לסוכנים הפדרליים הוא ביטחון לאומי". נכון לעכשיו, כ-5,000 סוכנים, אנליסטים ועובדים נוספים ב-FBI נמצאים בחופשה כפויה.

 

ביום רביעי, כזכור, נשיא ארצות הברית עזב באמצע פגישה עם נציגי הדמוקרטים, צ'אק שומר וננסי פלוסי, לאחר שנענה בשלילה על העברת תקציב לבניית חומה בגבול מקסיקו. "בדיוק עזבתי פגישה עם צ'אק וננסי, פשוט בזבוז זמן", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו, "שאלתי מה הולך לקרות ב-30 יום, האם אתם הולכים לאשר את ביטחון הגבולות שכולל חומה או גדר פלדה? ננסי אמרה לא. אני אמרתי ביי-ביי, שום דבר אחר לא קורה".

 

שומר טען לאחר הפגישה כי טראמפ שאל את פלוסי האם היא תסכים לאשר את התקציב לבניית החומה. כשהיא סרבה, לטענת שומר, טראמפ קם ואמר: "אז אין לנו על מה לשוחח", והלך. לדבריו של שומר, התנהגותו של טראמפ "מאוד מאוד מצערת". 

 

סגן הנשיא מייק פנס אמר בשיחה עם כתבים בבית הלבן בעקבות פיצוץ הפגישה, כי הדמוקרטים "אינם רוצים אפילו לנהל משא ומתן" על סיום העימות עם טראמפ בנוגע לחומה ועל סיום ההשבתה של הממשל. על טענת שומר, לפיה טראמפ חווה התקף זעם, אמר פנס: "אני לא זוכר שבאיזשהו שלב הנשיא הרים את קולו".

 

 טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל
 

טראמפ בנאום לאומה מהחדר הסגלגל (רויטרס)

 

 

יום קודם לכן, התייחס טראמפ לסוגיית המהגרים בגבול מקסיקו ולצורך בבניית החומה: "הגירה בלתי חוקית ובלתי מבוקרת היא משבר הומניטרי וביטחוני מתמשך. כל האמריקנים נפגעים מהגירה לא חוקית, כמה דם עוד צריך להישפך לפני שהקונגרס יעשה את המעשה הנכון?". את הדברים אמר טראמפ בנאום שנשא לאומה מהחדר הסגלגל שבבית הלבן, לראשונה מאז החלה תקופת כהונתו. נאומו הועבר בשידור חי בכל רשתות הטלוויזיה האמריקניות. עוד הבהיר הנשיא כי השיתוק בחלקי של הממשל יימשך, עד שתאושר תוכניתו לביטחון הגבול.

 

טראמפ הציג נתונים על הפשיעה של המהגרים הלא חוקיים, הכוללת לדבריו הברחות הסמים, התעללות בנשים ובילדים שמנסים לחצות את הגבול וסחר בבני אדם. "זהו מעגל של סבל אנושי, שאותו אני נחוש לסיים. משבר של הלב ושל הנשמה״, טען הנשיא. "אלפי אמריקנים נהרגו בברוטאליות על ידי המהגרים שנכנסו באופן בלתי חוקי למדינתנו, ונוספים ייפגעו אם לא נפעל ברגע זה".

 

הפתרון היחיד למשבר, לדברי הנשיא, הוא יישום תוכנית ביטחון הגבול שהתווה. "הממשל שלי הציג לקונגרס הצעה מפורטת שנוסחה על ידי גורמים מומחים, וזאת התוכנית שהם הציגו כדי לשמור על ארה"ב בטוחה מכפי שהייתה אי פעם". עוד הוסיף טראמפ כי בהתאם לבקשת הדמוקרטים, הוא ניאות לכך שהחומה תוקם מפלדה ולא מבטון, כפי שהצהיר בהתחלה. "החומה הזאת היא קריטית לאבטחת הגבול, זה פשוט היגיון בריא".