08.01.2019

22:24

עודכן:

צמצום הפער בין גנץ ונתניהו: תפנית דרמטית בפוליטיקה • פרשנות

שלושה אחוזים מפרידים בין שני המנהיגים לפי הנתון המרכזי מסקר חדשות עשר. הצהרת הרמטכ"ל לשעבר ביום חמישי, אם אכן תתקיים, תהיה הדבר המשמעותי עד כה במערכת הבחירות

בחירות 2019: לנתון המרכזי מסקר חדשות עשר, לפיו הפער בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ הוא שלושה אחוזים בלבד בשאלת העדפה לראשות הממשלה, יש משמעות גדולה.

 

נתניהו יציין בקרוב עשר שנים בראשות הממשלה בקדנציה הזאת, וקשה להיזכר באישיות פוליטית מהמחנה השני אשר הצליחה להיצמד אליו בציון התאמה לראשות ממשלה. לא אהוד ברק בימיו היותר משמעותיים, ולא ציפי לבני כשהביאה 28 מנדטים, לא יצחק (בוז'י) הרצוג אשר אפילו כשהוביל עליו בתחזית המנדטים – היה רחוק מאוד בציון התאמה לראשות ממשלה.

 

 סקר חדשות עשר שבדק העדפה לראשות הממשלה: נתניהו מול גנץ

סקר חדשות עשר שבדק העדפה לראשות הממשלה: נתניהו מול גנץ ( חדשות עשר)

 

 

זאת פעם ראשונה שאדם, שעדיין לא נאם בפני הישראלים ולא הציג את מועמדותו באופן רשמי למצלמות, נמצא במרחק של שלושה אחוזים בלבד מנתניהו ולמעשה כמעט יש שיוויון ביניהם. הדבר רק מדגיש קצת את תחושתו של יאיר לפיד בעניין הזה, לפיה אחרי שבע שנים בפוליטיקה הוא עדיין רחוק מאוד מנתניהו.

 

בחצי הגמר בין גנץ ללפיד בשאלה מי יעלה לגמר מול נתניהו, אם בכלל יתקיים גמר כזה כי עדיין במנדטים גנץ רחוק מאוד, לגנץ יש יתרון מאוד משמעותי על לפיד. ולכן ההצהרה שלו ביום חמישי, אם אכן תבוא, היא באמת משמעותית יותר מכל דבר אחר שהיה עד כה במערכת הבחירות.

 

נתניהו או גנץ? סקר חדשות עשר בדק מי המועדף לראשות הממשלה
 

כאמור, סקר שערכה חדשות עשר מצביע על מרוץ צמוד בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. לפי הסקר, 41% מהציבור מעדיפים שראש הממשלה נתניהו ימשיך לכהונה נוספת. גנץ, מנגד, זוכה ל-38 אחוזי תמיכה. 21% השיבו כי הם לא יודעים. כמו כן, לפי הסקר, 45% מהציבור מעדיפים שראש הממשלה בנימין נתניהו ימשיך לכהונה נוספת מאשר שיאיר לפיד, שקיבל 29%, ימלא את התפקיד. 26% מהציבור טענו כי הם לא יודעים את מי מעדיפים.

 

הסקר כלל 694 נשאלים, מהם 604 מהאוכלוסייה היהודית ו-90 מהמגזר הלא יהודי. הסקר נערך על ידי פרופ' קמיל פוקס. התשאול במגזר היהודי נערך על ידי חברת פרוייקט המדגם בהנהלתו של ד"ר אריאל איילון. התשאול במגזר הלא יהודי נערך על ידי חברת סטט-נט בהנהלתו של יוסף מקלדה. טעות הדגימה היא 3.7%.

 

 נתניהו, לפיד וגנץ
 

נתניהו, לפיד וגנץ (רויטרס )

 

 

לפיד תקף את נתניהו: "הוא קורס תחת הלחץ"

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, נאם אתמול (שלישי) בפתח קמפיין הבחירות ותקף את ראש הממשלה: "רוב אזרחי ישראל לא רוצים ראש ממשלה שכל מה שמעניין אותו זה כתבי האישום שלו. הם מבינים שזה מסוכן ושהוא מנסה לפרק את שלטון החוק. זה מסוכן שהוא תוקף את היועמ"ש שהוא בעצמו מינה, את פרקליט המדינה שהוא מינה, המפכ"ל שהוא בעצמו מינה, את עדי המדינה שהיו האנשים הכי קרובים אליו. את המשטרה, בתי המשפט, מפקדי צה"ל".

 

לפיד התייחס להצהרה של ראש הממשלה אתמול ואמר: "ראיתם אותו אתמול בטלוויזיה? קיבלנו הוכחה סופית למה חשוד בעבירות פליליות חמורות לא יכול להיות ראש ממשלה. זו לא הייתה הודעה דרמטית, אלא הודעה היסטרית. אני מכיר את ביבי המון שנים, הוא קורס תחת הלחץ. מדינה עם אתגרים מורכבים לא יכולה להרשות לעצמה ראש ממשלה עם עצבים רופפים. השתלח בשלטון החוק בשידור חי כאחרון העבריינים. לא ניתן לו לגרור את המדינה איתו ביחד בדרך למטה. יש פה מדינה, מר נתניהו. המדינה יותר גדולה וחשובה ממך".

 

"יש היום בישראל ממשלה, ראש ממשלה, שעוסקים כל הזמן בהסתה. שמחפשים כל הזמן אויבים כדי שיהיה להם את מי לשנוא. שונאים להט"בים, שונאים שמאלנים, ימנים שמאמינים בשלטון החוק, רפורמים, תל אביבים, שומרי סף, שונאים את הנשיא. שנאה זה הדלק שלהם", אמר.

 

מטעם מפלגת הליכוד נמסר בתגובה: "ההודעה של לפיד תהיה דרמטית רק אם הוא יגלה סוף סוף לציבור בביתו של איזה איש עסקים הוא קיים את עשרות הפגישות הסודיות שלו עם נוני מוזס, כשהוא נתן לו את החוק לסגירת 'ישראל היום' וקיבל סיקור אוהד בידיעות אחרונות וב-ynet".