BETA

26.12.2018

19:08

עודכן:

הולכים לבחירות: הח"כים הצביעו בעד פיזור הכנסת ה-20

הצעת חוק פיזור הכנסת ה-20 עברה ברוב של 102 קולות - שני ח"כים התנגדו • הח"כים זועבי וזחאלקה צפויים להיבחר במקומות לא ריאליים במפלגתם, ולהישאר מחוץ לכנסת ה-21

בחירות 2019: אמש (רביעי) עבר בקריאה שלישית החוק לפיזור הכנסת לקראת הבחירות שייערכו ב-9 באפריל. שני חברי כנסת התנגדו להצעת החוק – יהודה גליק וירון מזוז. גליק הצביע נגד החוק כמחאה על הפלת חוק איסור פרסום מוצרי העישון.

 

בזמן שחברי הכנסת היו עסוקים בצילומי סרטוני פרידה, ראש הממשלה נתניהו פנה אתמול לראשי מפלגות הקואליציה בבקשה להוריד את אחוז החסימה. בגל"צ פרסמו אתמול שנתניהו פועל מתוך החשש שמפלגות ימין רבות לא יעברו את אחוז החסימה, אך זכה לסירוב נחרץ מראשי המפלגות. גם בשמאל צריכים להיות מודאגים, כיוון שגוברים הסיכויים שיתרחש פיצול במפלגת הרשימה המשותפת. זאת לאחר דרישתו של ח"כ אחמד טיבי לערוך סקר ולהציב בראש המפלגה את חבר הכנסת הפופולרי ביותר. טיבי מבקש להדיח את יו"ר הרשימה איימן עודה מתפקידו – ומאיים לרוץ ברשימה נפרדת בראשותו.

 

בחירות 2019: האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי  

 

בתוך כך, מסתמן כי חברי הרשימה המשותפת חנין זועבי וג'מאל זחאלקה ישובצו במקומות לא ריאליים במפלגתם, ולכן ישארו מחוץ לכנסת ה-21. ח"כ מסעוד גנאים, הודיע אתמול אחר הצהריים על פרישה מהמפלגה. במהלך נאום במליאה אמר גנאים: "תודה לציבור הערבי, עשיתי הכל על מנת לשרת אותכם. אני גאה בכל הח"כים מהרשימה המשותפת, עבדנו ביחד ונמשיך ביחד". ח"כ חנין זועבי מסרה בתגובה לידיעה כי "לא התקיים דיון במפלגת בל"ד בעניין התמודדותי לכנסת הבאה. הנושא לא נמצא על סדר היום שלי, עוד מוקדם לדון בעניין". זועבי הוסיפה כי "ככל הנראה מישהו לא מעוניין לראות אותי בכנסת, והחל להפיץ שמועות במסגרת הקמפיין השקרי שלו".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, אמר בתגובה לשינויים בהרכב המפלגה: "‫בלי זועבי ובלי זחאלקה. ובעזרת השם, גם בלי בל"ד כולה. המפלגה הזו לא תורמת דבר לכנסת, להפך, פוגעת בציבור הישראלי כולו". ח"כ אביגדור ליברמן הוסיף: "אני מברך על פרישתם הצפויה של זועבי וזחאלקה מכנסת ישראל. סוף סוף חלק מהגיס החמישי היושב בכנסת הולך הביתה. מקווה שה'צמד חמד' הזה לא רק יפרוש מהכנסת אלא גם ממדינת ישראל ויעבור למקום הראוי לו - בעזה או בדמשק".

 

שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, הגיב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מברך על פרישתם הצפויה של זועבי וזחאלקה מכנסת ישראל. סוף סוף חלק מהגיס החמישי היושב בכנסת הולך הביתה", כתב. "מקווה שהצמד חמד הזה לא רק יפרוש מהכנסת אלא גם ממדינת ישראל ויעבור למקום הראוי לו - בעזה או בדמשק".

 

 זועבי, גנאים, זחלאקה
 

זועבי, גנאים, זחלאקה ( רויטרס)

 

 

ח"כ עאידה תומא סלימאן, אמרה לאחר פרישתו של גנאים: "שמחה שהכנסת מתפזרת אבל מצער שעמיתי ח"כ מסעוד גנאים לא יתמודד לכנסת הבאה. מסעוד הוא אחד האנשים שעבדו ללא לאות למען שוויון וצדק. בטוחה שימשיך במלאכתו גם מחוץ לכנסת".

 

בתוך כך, חברי הכנסת יוסי יונה, איתן כבל, מיקי רוזנטל, נחמן שי ואיילת נחמיאס-ורבין ממפלגת המחנה הציוני ניהלו אתמול מגעים עם יו"ר מרצ, תמר זנדברג, בדבר פרישה מסיעתם וחבירה אפשרית למפלגתה, וזאת לנוכח מצבה העגום של מפלגתם בסקרים. ככל הנראה, החלטת שני הצדדים לא צפויה להתקבל השבוע. ח"כ כבל מסר בתגובה לפרסומים אודות הפיצול: "הפרסום פשוט איננו נכון ולא היה נכון מעולם. לא הייתה כוונה ואין לי כוונה לעבור למרצ וזאת מבלי להמעיט מכבודה של מרצ. הכל להד"ם". 

 

בד בבד, המועמדת החרדית של מפלגת העבודה, דינה דיין, עזבה אמש במפתיע את המפלגה אחרי שהגיעה להסכמות עם מפלגה חדשה ונטולת פריימריז.

 

 

 

 

הצבעה על פיזור הכנסת
 

הצבעה על פיזור הכנסת ( חדשות עשר)

 

 

במקביל, יו"ר המפלגה אבי גבאי וח"כ ציפי לבני נפגשו אתמול כדי לדון במחלוקות ביניהם. בד בבד, בכירים בעבודה אמרו כי "לאחרונה עלה לשולחן שיח מחודש בין גבאי לפרץ בדבר אפשרות של שיריון מקום ברשימת המפלגה לעמיר פרץ". לאור מצב המפלגה בסקרים, היתכנות השיריון הינה לא סבירה. פרץ מסר בתגובה כי הוא "לא מגיב לספקולציות".

 

מוקדם יותר אתמול, כאמור, אושר החוק לקריאה ראשונה בוועדת הכנסת. זאת, לאחר דיון סוער בוועדת הכנסת. יו"ר ועדת הכנסת, חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד), מנסה לפעול על מנת לדחות את פיזורה. "טובת המדינה וטובת הליכוד מצריכות את דחיית המהלך", אמר זוהר. לאחר הדיון אמר יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, המליאה כי "חוק פיזור הכנסת יעבור במהלך היום בשלוש קריאות, למרות התרגילים".

 

יו"ר הכנסת הוסיף כי "לפני יומיים כינסתי בלשכתי את כל ראשי המפלגות. סיכמנו שהיום החוק לפיזור הכנסת יעלה למליאה ויחוקק בקריאה שניה ושלישית. לכן אני מודיע כאן ועכשיו בגלל גלי שמועות למיניהן שהישיבה הזאת לא תינעל כל עוד חוק פיזור הכנסת לא יחוקק סופית". לדבריו, "גם אם זה ייקח שבוע - הישיבה לא תינהל אם החוק לא יחוקק".