06.12.2018

20:31

יורם הלוי: "מוכן לפוליגרף כדי להראות שאין לי קשר לנתניהו"

בעקבות פרישת אדרי, חזר שמו של הניצב כמועמד לתפקיד המפכ"ל. הלוי תקף בחריפות את אלשיך, שלדבריו התנגד למינויו, ואמר כי הוא "רצה והצליח לסכל את המועמדות שלי"

המרוץ למפכ"לות: בעקבות הודעת ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד המפקד הכללי של משטרת ישראל, חזר למרוץ ניצב יורם הלוי. עם זאת, הלוי טען שהמפכ"ל היוצא, רוני אלשיך, התנגד למינויו ופעל נגדו.

 

בשיחה עם מקורביו, הלוי תקף את אלשיך ואמר: "אני מוכן לעשות פוליגרף בשידור חי, שיבדקו אם יש לי קשר לבלפור שמלפור. מי שהדביק לי את הקשר הזה רצה והצליח לסכל את המועמדות שלי". לדבריו,"יש מישהו מאתנו שלא עשה טעות בחייו? לא חלילה טעות פלילית או משהו שמתקרב לכך. בגלל זה מוחקים לאדם נתינה של חיים שלמים?". 

 

בעבר פורסם בחדשות עשר כי גורמים המקורבים למפכ"ל אלשיך חוששים כי ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה פועלים לקדם את ניצב הלוי, מפקד מחוז ירושלים, לתפקיד המפכ"ל. זאת, לפי הפרטים שפורסמו בחדשות עשר, בשל קירבה בין שרה נתניהו ליורם הלוי. בסביבתו של אלשיך חששו אז כי בלשכת נתניהו סימנו את הלוי, על רקע הקירבה בין בני הזוג ששקועים שניהם בחקירות בשלבים שונים. 

 

לפני כחודשיים, אמר הלוי כי "ההתעסקות בנושא המפכ"לות פוגעת בי ובמשפחתי". הדברים נאמרו במהלך סיור משותף שערך עם המפכ"ל אלשיך בשוק מחנה יהודה שבירושלים. בנוגע לאמירות שמיוחסות לו על כל שהמפכ"ל מנסה לסכל את מינויו לתפקיד, אמר הלוי כי "אנחנו ארגון חזק. אף אחד לא מטרפד לאף אחד. אנחנו מנסים להיות הכי הוגנים שיכולים להיות ואני מקווה מאוד שכל הסיפורים שהיו בעבר או לפחות בתקופה האחרונה הם לא נכונים. אם הם נכונים - זה נורא ואיום". השיח על כך גורר אותנו בכוח גם אם אנחנו לא רוצים וחבל, זה פוגע בקצינים, בכל משטרת ישראל, בפרטים ובאנשים עצמם", הוסיף הלוי.

 

"היחסים עם המפכ"ל טובים ומקצועיים, יחסים של מפקד-פקוד", הוסיף הלוי, "כשזה מדובר באנשים זה פוגע בפרטיות שלהם, זה פוגע במשפחה שלהם, זה פוגע בסביבה שהם נמצאים בה ובטח אחרי כל כך הרבה שנים בארגון זה פוגע".

 

לפני כן,  קראו בכירים וחברי כנסת לחקור את הדלפת תוצאות בדיקת הפוליגרף, שכזכור הצביעה על חשש להתנהלות אישית שנויה במחלוקת של ניצב הלוי, שנחשב למקורב לראש הממשלה נתניהו.

 

יורם הלוי, דוד ביתן, משה אדרי
 

יורם הלוי, דוד ביתן, משה אדרי (חטיבת דובר המשטרה)

 

 

אדרי הודיע: אני מסיר את מועמדותי

 

משה (צ'יקו) אדרי הודיע אמש לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד המפכ"ל. הדיווח הראשון על כוונתו של אדרי פורסם בחדשות עשר.

 

"לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה, מהיום בו הוכרזתי כמועמד, לסכל את מועמדותי לתפקיד, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי. לחמתי בצה"ל כסגן מפקד סיירת גולני, לאחר מכן שירתתי במשטרת ישראל למעלה מ 28 שנים בתפקידי ליבה, ביחידות המיוחדות, בתחנות, במרחבים וכמפקד המחוזות המורכבים ביותר וזכיתי להערכה רבה. פיקדתי על עשרות אלפי שוטרים, שעמדו איתי ולצידי בכל תפקידיי באירועים גדולים ומאתגרים למען ביטחון הציבור, בלוחמה בטרור ובפשיעה. אני מצדיע להם. אין בכוונתי לאפשר את המשך מסע ההכפשות נגדי, בזמן שכל חטאי הוא, שנבחרתי כמועמד לתפקיד החשוב של המפקח  הכללי של משטרת ישראל", כתב אדרי בהודעה לארדן.


"כבר עם הכרזת מועמדותי לתפקיד היתה בי התחושה כי מנסים לסכל אותה בכל דרך. תחושה זו קיבלה משנה תוקף עם פרסום חוות הדעת של הועדה ובמיוחד חוות דעתם של שני חברי הועדה, נציב שירות המדינה, פרופ׳ דניאל הרשקוביץ ומר משה טרי, שהמליצו לאשר את מועמדותי  וכתבו בחוות דעתם: 'יש כאן ניסיון לפגוע במועמדות המועמד בכל מחיר'. בימים האחרונים ועם התקדמות התהליך, מסע ההכפשות חצה כל גבול והביא לפגיעה בשמי הטוב, על לא עוול בכפי. אני מודה לשר לביטחון הפנים על האמון הרב שנתן בי כאשר עמד לצידי לאורך כל הדרך ולציבור  בישראל על תמיכתו הרבה בי, אשר חש את העוול שנגרם לי והביע זאת בפני בכל מקום בו ביקרתי. ברור לי כי גם לאחר שהממשלה תמנה אותי למפכ״ל אהיה צפוי להליכים משפטיים ממושכים לאישור מועמדותי, לכן, מתוך דאגה כנה ואהבה  למשטרת ישראל, שעלולה להישאר ללא מפקד קבוע  חודשים רבים ושתישא גם כן במחיר הסערה ומסע ההכפשות , גמלה בליבי ההחלטה בימים האחרונים להודיע על הסרת מועמדותי לתפקיד. אני מאחל הצלחה רבה למי שיבחר לתפקיד המפכל ואמשיך להירתם לכל משימה למען מדינת ישראל ואזרחיה".

 

גלעד ארדן ומשה צ'יקו אדרי
 

גלעד ארדן ומשה צ'יקו אדרי (סיון פרג' )

 

 

מטעם השר לביטחון הפנים נמסר בתגובה: "השר ארדן מביע צער על הסרת מועמדותו של ניצב בדימוס משה אדרי לתפקיד המפכ"ל. ניצב אדרי הוא אדם שנלחם עשרות שנים למען בטחון אזרחי ישראל וגם אם עשה טעות במעלה הדרך, הרי שנוהל נגדו מסע הכפשות לא מוצדק שעשה לו עוול נוראי".

 

"השר ארדן מדגיש כי הליך הגשת המועמדות נוהל בצורה המסודרת והראויה ביותר ומועמדותו של ניצב אדרי נבחנה תחילה מול כל רשויות האכיפה על ידי היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ואושרה. למרות ההכפשות ניצב אדרי עבר בדיקת פוליגרף בהצלחה, בדיקה שאף בעל תפקיד אחר אינו עובר בנוגע לעברו. מעבר להליכים אלו, אין בדיקה נוספת שניתן לבצע טרם הגשת המועמדות. נבקש להזכיר כי השר ארדן ביקש מוועדת גולדברג לבחון תחילה את שלושת המועמדים בהתאם לקריטריונים שלה, אך הוועדה סרבה", לשון התגובה.

 

במערכת הפוליטית מיהרו להגיב ונשמעו קריאות להתפטרות ארדן. יו"ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון תקף את השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן: ״למשטרת ישראל ואזרחי ישראל מגיע שר שמצליח לבצע משימה מתחילתה עד סופה. ארדן, לא תוכל לשלוף עוד שפנים מהכובע - עוד לא הספקנו לשכוח את השקר באירוע באום אל חיראן, את גל ההצתות שהתרחש רק בדמיונך וגם את רצח הנשים שעדיין לא נמצא לו מענה. משר ביטחון פנים שלא מצליח פעמיים (ברצף!) למנות מפכ"ל ראוי, מצופה לעשות דבר אחד: להתפטר לאלתר". בד בבד, ח"כ יואב קיש (הליכוד): "לאור ההתפתחויות, בכוונתי להוביל בהקדם הליך לשימוע ציבורי בכנסת שיחליף את ועדת גולדברג".

 

השופט בדימוס אליעזר גולדברג
 

השופט בדימוס אליעזר גולדברג (חדשות עשר )

 

 

הפגישה עם בודקת הפוליגרף - בדיקת משרד המשפטים

 

אתמול דווח כי במשרד המשפטים בודקים מידע לפיו אדרי נפגש עם בודקת הפוליגרף שלו, חווה יודפת ממכון "אוראן", לפני שידע היכן תתבצע הבדיקה ומי יבצע אותה. על פי החשד גם לאחר שהבין שמדובר באותה בודקת לא דיווח על הפגישה, ולא הביא את הדבר לידיעת השר לביטחון הפנים והיועמ"ש. דיווחים אלו שפורסמו לראשונה באתר "וואלה!" נבדקים כעת על ידי היועץ המשפטי לממשלה. גורם משפטי אמר היום לחדשות עשר בתגובה לפרסום כי "המפגש עם בודקת הפוליגרף הוא סיפור אחד יותר מדי. אדרי לא יהיה מפכ"ל".

 

מטעם המשרד לביטחון הפנים נמסר בתגובה לפרסום אודות המפגש עם בוחנת הפוליגרף: "בהמשך למסע ההכפשות והרדיפות התקשורתי כנגד ניצב בדימוס אדרי, עם ההכרזה כי הוא המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, אנחנו עדים לעוד כתבה מעוותת שפורסמה מבלי לבקש את התייחסותו של ניצב בדימוס אדרי".

 

"יובהר כי עוד טרם החליטה הוועדה על דרישתה לביצוע בדיקת פוליגרף ועוד קודם לקביעת היועץ המשפטי לממשלה את זהות מכון הפוליגרף, פנה ניצב בדימוס אדרי להתייעצות באשר ליכולתו הבריאותית לביצוע בדיקת פוליגרף במידה ויידרש לעשות כן, לאור עברו הרפואי. בהתייעצות כלל לא בוצעה הכנה לביצוע הפוליגרף וכן, בניגוד מוחלט לתיאור בכתבה, ניצב אדרי לא תאם ולא ביקש דבר מהבודקת. בדיקה זו היתה מבוצעת בכל מקרה  על ידי ניצב אדרי גם לאחר החלטת הועדה".

 

"ניצב אדרי לא הכיר את הבודקת ולא שכר מעולם את שירותיה אלא פגש אותה כבודקת מוסמכת לביצוע בדיקות פוליגרף.  אין  לו שום קשר לבודקת שנבחרה פרט לפגישת הבירור הרפואי שהתקיימה ביניהם, כאמור עוד טרם החליטה הועדה כי עליו לבצע בדיקת פוליגרף תעסוקתי".

 

ניצב בדימוס אדרי נענה לדרישת הוועדה לביצוע הבדיקה באופן מיידי ולא היה הגורם שקבע את זהות המכון או הבודק. ניצב בדימוס אדרי עבר בהצלחה את בדיקת הפוליגרף שהינה בדיקה מקצועית, אותה הוא מוכן לבצע בכל מכון שידרש. כל ניסיון להציג את הדברים אחרת הינו חלק ממסע מתוזמר של פגיעה בשמו הטוב של ניצב בדימוס אדרי", לשון התגובה.