BETA

04.12.2018

14:57

עודכן:

ארה"ב: "תומכים במאמצי ישראל להגן על ריבונותה"

היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ג'ון בולטון, הגיב לגילוי ונטרול המנהרות בגבול הצפון: "קוראים לאיראן ולסוכניה להפסיק את התוקפנות והפרובוקציות במזרח התיכון"

השמדת המנהרות בצפון: היועץ לביטחון הלאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, גיבה היום (שלישי) את המבצע אליו יצאה ישראל. גם שליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, גיבה את ישראל וגינה את חיזבאללה.

 

"ארצות הברית תומכת במאמצי ישראל להגן על הריבונות שלה. אנו קוראים לחיזבאללה להפסיק את חפירת המנהרות לשטח ישראל ולהימנע מהסלמה ומאלימות. כמו כן, אנו קוראים לאיראן ולסוכניה להפסיק את התוקפנות ואת הפרובוקציות באזור. פעולות אלה מציבות איום לא מקובל על ישראל והביטחון האזורי", כתב בולטון בטוויטר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 תוואי מנהרת טרור של חיזבאללה
 

תוואי מנהרת טרור של חיזבאללה (דובר צה"ל )

 

 

רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב, כתב כי "ישראל מעריכה עמוקות את תמיכתו החד-משמעית של ממשל טראמפ בזכותה להגן על עצמה - נגד מנהרות חיזבאללה, רקטות חמאס, התבססות איראן בסוריה, ודברים נוספים המאיימים על המדינה היהודית".

 

בתוך כך, בעוד זמן קצר יקיים ראש הממשלה נתניהו הערכת מצב ביטחונית בקריה בהשתתפות הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירי מערכת הביטחון. בשעה 18:00 צפויה להיערך ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני.

 

נתניהו: מי שינסה לפגוע בישראל - ישלם מחיר כבד

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למבצע לנטרול מנהרות הטרור של חיזבאללה בגבול הצפוני ואיים על אויביה של ישראל. "צה"ל יצא הבוקר למבצע 'מגן צפוני' שמטרתו חשיפת ונטרול מנהרות טרור מלבנון", מסר ראש הממשלה נתניהו, "אנו גאים במפקדים ובלוחמים של צה"ל על הפעולות המורכבות ועל הצלחות מבצעיות כבר בשלבים הראשונים של המבצע. מי שינסה לפגוע במדינת ישראל - ישלם מחיר כבד. אנו פועלים בנחישות ובאחריות בכל הגזרות במקביל. נמשיך בפעולות נוספות, גלויות וסמויות, כדי להבטיח את ביטחון ישראל". 

 

 מוצב לבנוני (ארכיון)
 

מוצב לבנוני (ארכיון) (חדשות עשר)

 

 

נתניהו שב לפנות בוקר מבריסל, שם התקיימה פגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. ראש הממשלה עדכן את פומפאו על מבצע "מגן צפוני", ואמרו כי המנהרות שבנה חמאס הן "הפרה בוטה של הריבונות הישראלית ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701". נתניהו הוסיף בפגישה כי יש למנוע את התוקפנות האיראנית בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים.

 

 "נטרול מנהרות הטרור לאו דווקא יהיה בשטחנו"

 

בתוך כך, דובר צה"ל מסר כי לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית חוצת-גדר במרחב דרום כפר כילא - מאות מטרים ממטולה. עוד נמסר כי הלוחמים מבצעים מהלכים מבצעיים והנדסיים בהמשך לאיתור המנהרה ולקראת נטרולה. כמו כן, נמסר כי המנהרה חצתה לשטח ישראל אך לא היוותה איום מיידי על תושבי האזור.

 

"איום המנהרות בגבול הצפוני הוא שונה מהמנהרות בעזה", אמר דובר צה"ל בשיחה עם כתבים צבאיים. "אחרי מבצע צוק איתן החליט הרמטכ"ל להסיר את איום המנהרות ברצועת עזה, ובעקבות כך באוקטובר 2014 הוקם צוות דומה בפיקוד צפון – מתוך הנחה שאם חמאס חופר מנהרות, גם חיזבאללה. המנהרה נחפרה מתוך בית פרטי בכפר כילא, במשך למעלה משנתיים. היא חדרה כ-40 מטר לתוך שטח ישראל, וכבר היו בה תשתיות חשמל ותקשורת. הגובה שלה היה למעלה משני מטר וכך גם רוחבה - מתווה שמאפשר לאדם בוגר ללכת בה זקוף. בחיזבאללה פועל על המנהרות כוח אדם גדול בפי 10 עד 15 מזה ברצועה. נטרול המנהרות לאו דווקא יהיה בשטחנו. המבצע מתוכנן כרגע למספר שבועות".

 

 גבול ישראל-לבנון
 

גבול ישראל-לבנון (רויטרס)

 

 

"בדקנו כל תלונה מאז 2012. מח"טים ביקרו בבתי התושבים המתלוננים", ענה מנליס לביקורת שנמתחה היום על צה"ל. "גם היום לא תמצאו מנהרה מתחת לבתים ששמעו רעש. לא זלזלנו באף תלונה. זה היה מבצע ממודר. כשבשלו התנאים חשפנו את המבצע".

 

הקבינט יתכנס ב-18:00 בקריה

 

בכירים ביוניפי"ל, כוח האו"ם בלבנון, אמרו הבוקר לחדשות עשר כי הם פועלים לשמור על הרגיעה. לדברי הבכירים, גורמים בכוח נמצאים בקשר עם ישראל ולבנון כדי לשמור על היציבות בדרום לבנון ולהבטיח, באמצעות מנגנון התיאום המשולש, שמסרים עוברים בין הצדדים.

 

בד בבד, מחיזבאללה נמסרה תגובה ראשונה למבצע. חסן חובאללה, חבר המועצה המדינית של ארגון הטרור, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב": "אנו בכוננות עליונה ועוקבים אחרי תנועות ישראל בכל החזיתות. ישראל יודעת כי הזמנים שבהם היא תקפה ושהיוזמה היתה בידיה חלפו ועברו. אנו יכולים להדוף כל מתקפה ישראלית, אבל ישראל לא תעז לתקוף". צבא לבנון פרסם הודעה ומסר: "כל יחידותינו ממלאות את משימותיהן לאורך הגבול בשיתוף פעולה עם כוחות האו"ם על מנת למנוע הסלמה או ערעור היציבות באזור הדרום. המצב בגבול שקט ויציב". עוד נמסר כי הצבא במצב כוננות "לקראת כל תרחיש".

 

הקבינט יתכנס הערב בשעה 18:00 בקריה בתל אביב לדון במצב בגבול הצפון. משרד החוץ הנחה את משלחת ישראל לאו"ם להגיש למזכ"ל האו"ם ולנשיא התורן של מועצת הבטחון מחאה על הפעילות התוקפנית משטח לבנון. כמו כן, משרד החוץ הנחה את כל שגרירי ישראל בעולם להעביר מסרים לדרג הגבוה ביותר במדינות שבהן הם משרתים ולהבהיר כי פעילות צה"ל בגבול הצפון נגד מנהרות חיזבאללה הינה הגנתית ומתבצעת בשטח ישראל וכי ישראל אינה מעוניינת בהסלמה.

 

 חיילים בגבול עם לבנון
 

חיילים בגבול עם לבנון (רויטרס)

 

 

בתוך כך, גורם ביטחוני מסר הבוקר כי עניין המנהרות בצפון עלה בדיון הקבינט לפני ימים אחדים שבו הוחלט על הפסקת אש מול חמאס בדרום ועל אי יציאה למלחמה מול עזה וכי הנושא עמד במוקד השיח של הדרג המדיני בימים האחרונים. לדברי הגורם, אזרחים ישראלים דיווחו על חשד למנהרות כבר בשנת 2013, אולם אז נשללו הדיווחים. הגורם סיכם כי צה"ל תגבר כוחות, כולל חיל אוויר בצפון ותדרך ראשי רשויות ואולם המצב כרגע הוא שגרה מוחלטת בעורף. בחדשות עשר דווח כי תושבי הצפון שמעו חפירות מתחת לבתיהם כבר ב-2009.

 

במקביל, דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר לחדשות עשר כי "לא בהכרח יש קשר בין מיקומי המנהרות למקומות בהם תושבים דיווחו ששמעו חפירות. אני מבקש מתושבי הצפון לשמור על שגרה מלאה".

 

אלוף פיקוד צפון מוביל את המצב

 

כאמור, צה"ל פתח הבוקר במבצע לנטרול מנהרות טרור שבנה חיזבאללה בשנים האחרונות, כך מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. מנליס מסר כי כוחות הביטחון החלו לפעול על מנת להסיר את איום המנהרות. לדבריו, העובדה שיש לחיזבאללה מנהרות חוצות גדר היא הפרת החלטות האו"ם. "אנו רואים בממשלת לבנון האחראית. חפירת המנהרות ע"י חיזבאללה ממחישה שצבא לבנון לא שולט בשטח", אמר והוסיף: "מאחורי זה עומדים כסף וידע איראני. אנו נחושים להסיר איום המנהרות בצפון".

 

במסגרת המבצע תוגברו כוחות סדירים בפיקוד צפון. צה"ל עובד בשלב זה לאורך הקו הכחול וכלל המנהרות לא מהוות איום על אזרחי ישראל. "המנהרות מטופלות לפני שהושלמה הבשלות המבצעית של המנהרות". תת-אלוף מנליס הוסיף כי אין הנחיות מיוחדות לעורף. בד בבד, אמר כי בצבא נערכים למבצע ממושך בהובלת אלוף פיקוד צפון יואל סטריק.