BETA

04.12.2018

07:29

כוננות בצפון: צה"ל פתח במבצע נטרול מנהרות טרור של חיזבאללה

מבצע "מגן צפוני" יצא לדרך: כוחות הביטחון החלו בפעילות להסרת איום המנהרות שנבנו בשנים האחרונות. דו"צ: המנהרות לא מהוות איום על האזרחים. אין הנחיות מיוחדות לעורף

כוננות בצפון: צה"ל פתח הבוקר (שלישי) במבצע לנטרול מנהרות טרור שבנה חיזבאללה בשנים האחרונות, כך מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס.

 

מנליס מסר כי כוחות הביטחון החלו לפעול על מנת להסיר את איום המנהרות. לדבריו, העובדה שיש לחיזבאללה מנהרות חוצות גדר היא הפרת החלטות האו"ם. "אנו רואים בממשלת לבנון האחראית. חפירת המנהרות ע"י חיזבאללה ממחישה שצבא לבנון לא שולט בשטח", אמר והוסיף: "מאחורי זה עומדים כסף וידע איראני. אנו נחושים להסיר איום המנהרות בצפון".

 

בעקבות מבצע הריסת המנהרות, ראשי מועצות לאורך גבול הצפון הודיעו לתושביהן כי בהתאם להוראות דובר צה"ל – השגרה האזרחית נמשכת כסדרה. אביחי שטרן, ראש עיריית קריית שמונה, מסר לתושביו: "כל אירועי החנוכה יימשכו כרגיל ללא כל שינוי. אין כל הנחיה לשינוי השגרה המלאה שלנו", והוסיף: "אנחנו סומכים ידנו על פעילות צה"ל במרחבנו ומקווים כי פעילות זו תסתיים מהר ככל הניתן".

 

שוקי אוחנה, שנכנס היום לתפקידו כראש עיריית צפת, הנחה את הדרגים המקצועיים בעיר לבצע בדיקת מוכנות בכל המקלטים הציבוריים. "החלטתי לבצע בדיקה של רמת מוכנות המקלטים, לאתר מקלטים שאינם מאובזרים ולאבזר אותם באופן מידי, כדי להעלות את רמת המוכנות וההיערכות לחירום בצפת – על אף שהשגרה נשמרת ואין כל הנחיות מיוחדות".

 

בסרטון: התפתחות המנהרות בגבול הצפון >>

 

 

במסגרת המבצע תוגברו כוחות סדירים בפיקוד צפון. צה"ל עובד בשלב זה לאורך הקו הכחול וכלל המנהרות לא מהוות איום על אזרחי ישראל. "המנהרות מטופלות לפני שהושלמה הבשלות המבצעית של המנהרות". תת-אלוף מנליס הוסיף כי אין הנחיות מיוחדות לעורף. בד בבד, אמר כי בצבא נערכים למבצע ממושך בהובלת אלוף פיקוד צפון יואל סטריק וכי שמו הוא "מגן צפוני".

 

 ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ האמריקני פומפאו בפגישתם בבריסל
 

ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ האמריקני פומפאו בפגישתם בבריסל (גבי פרקש )

 

 

אזרחים דיווחו על חשד למנהרות כבר ב-2013 אולם הדיווח נשלל

 

גורם ביטחוני מסר כי עניין המנהרות בצפון עלה בדיון הקבינט לפני ימים אחדים שבו הוחלט על הפסקת אש מול חמאס בדרום ועל אי יציאה למלחמה מול עזה וכי הנושא עמד במוקד השיח של הדרג המדיני בימים האחרונים.

 

לדברי הגורם, אזרחים ישראלים דיווחו על חשד למנהרות כבר בשנת 2013, אולם הדיווחים נשללו אז. הגורם סיכם כי צה"ל תגבר כוחות, כולל חיל אוויר בצפון ותדרך ראשי רשויות ואולם המצב כרגע הוא שגרה מוחלטת בעורף.

 

נתניהו לפומפאו: עצרו את התוקפנות האיראנית בלבנון

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש בבריסל עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו. בפתח הפגישה הדליקו השניים נר שני של חנוכה ולאחר מכן דנו השניים בהתפתחויות האזוריות בארבע עיניים. לראש הממשלה התלוו ראש המוסד, ראש המל"ל והמזכיר הצבאי. הפגישה בבריסל נקבעה בתחילה להתקיים ביום רביעי הקרוב, אך הוקדמה בשל הלווייתו של ג'ורג' בוש האב.

 

בפתח הפגישה אמר נתניהו לפומפאו: "אני רוצה להודות לך על כל פועלך, על הצהרותיך התקיפות בנושא ההפרה האחרונה של איראן בעקבות ירי הטילים הבליסטיים. אני מצפה לדון עמך בדרכים בהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור - בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים, ולהמשיך במאמצינו להשיג שלום וביטחון עבור כולם".

 

 

בחשבון הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה כי שוחח עם שר החוץ האמריקני "על הדרכים בהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור - בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים". פומפאו סיכם את פגישתו אמש עם רה"מ נתניהו בבריסל, בחשבון הטוויטר שלו: "הדגשתי את מחוייבות ארצות הברית לביטחון ישראל ואת זכותה להגן על עצמה; איחלתי לנתניהו חנוכה שמח והדלקנו נרות".

 

עוד נמסר ממשרד החוץ האמריקני בתום פגישת השניים כי: "השר פומפאו שב והדגיש את תמיכת ארצות הברית בחימום היחסים והדיאלוג בין ישראל לשכנותיה במזרח התיכון ובאפריקה, בהן צ'אד ועומאן. כמו כן, הדגיש השר את הנחישות האמריקנית להתעמת עם האיום האיראי באמצעות לחץ מקסימלי".