07.11.2018

20:31

בן סלמאן לאזרח ישראלי: אסור שרצח חשוקג'י יאפיל על איום איראן

ישראלי שפגש בשבוע שעבר את יורש העצר הסעודי בארמונו סיפר לחדשות עשר על המפגש בעיתוי הקריטי. "אמר שאויביו משתמשים בפרשה כדי לדרדר את המצב עוד יותר"

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אמר בפגישה עם משלחת אוונגליסטית בארמונו ביום חמישי שעבר כי הוא יעניש את הגורמים האחראים לרצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י אולם הדגיש כי אסור שהפרשה תסיט את תשומת הלב מהאיום האיראני במזרח התיכון, כך סיפר בריאיון לחדשות עשר הפעיל האוונגליסטי והאזרח הישראלי ג'ואל רוזנברג שעמד בראש המשלחת.

 

רוזנברג הוא בן לאב יהודי אבל הוא גם נוצרי אוונגליסטי אדוק. לפני ארבע שנים וחצי עלה לישראל והוא מתגורר עם משפחתו בירושלים. שני בניו משרתים ביחידות קרביות בצה"ל. לפני 18 שנה ייעץ רוזנברג לבנימין נתניהו, אך מאז עזב את הפוליטיקה, עבר לכתוב ספרי מתח והקים קרן אוונגליסטית.

 

לפני כמה חודשים אירגן רוזנברג משלחת של מנהיגים אוונגליסטים מארה"ב לביקור באיחוד האמירויות ובסעודיה. אלא שאז התפוצצה פרשת חשוקג'י וחברי המשלחת חששו שהסעודים יבטלו את הביקור ואף שקלו לבטל אותו בעצמם. רוזנברג מספר כי אף פנה לבכירים בבית הלבן והתייעץ עמם האם לקיים את הביקור כמתוכנן לאור המשבר סביב פרשת חשוקג'י.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הנסיעה לריאד יצאה לפועל ופרשת חשוקג'י היתה נושא מרכזי בפגישה עם יורש העצר הסעודי. "השאלה הראשונה ששאלנו את יורש העצר היתה על רצח חשוקג'י", אמר רוזנברג. "הוא לא התגונן. הוא אמר לנו – 'תשמעו, זה היה רצח מתועב וטעות נוראית'. הוא אמר לנו שעצר 18 בני אדם שהיו מעורבים ברצח ופיטר חמישה בכירים בממשלת סעודיה והדגיש שהוא מתכוון לרדת לשורש העניין ויהיו אנשים שישלמו את המחיר. הוא הבהיר לנו שרצח חשוקג'י היה טעות בלתי מקובלת שגם הגיעה בעיתוי שמאיים על הרפורמות שהוא מנסה לקדם. הוא פשוט אמר לנו שפרשת חשוקג'י היא אסון".

 

 חיפוש ברכב של הקונסוליה הסעודית באיסטנבול
 

חיפוש ברכב של הקונסוליה הסעודית באיסטנבול (רויטרס )

 

 

בן-סלמאן ניצל את הפגישה עם חברי המשלחת האוונגליסטית, חלקם מקורבים לנשיא טראמפ, כדי להעביר מסר לבית הלבן ולרפובליקנים בסנאט שקוראים להטיל סנקציות על סעודיה. "היו לו שני מסרים – הראשון – רצח חשוקג'י נוראי ובלתי מתקבל על הדעת. השני – אני לא יכול לתת לאירוע הזה לעצור אותי מלקדם את הרפורמות שעלינו לעשות כדי לשפר את החיים של העם הסעודי ולמנוע ממני להגן על עצמנו מהאויבים שלנו – האיראנים, האחים המוסלמים, אל-קאעידה ודאע"ש".

 

יורש העצר הסעודי תקף בפגישה בחריפות את ארדואן, את האיראנים ואפילו את פוטין. "בן-סלמאן אמר שהאויבים שלו משתמשים בפרשת חשוקג'י כדי לדרדר את המצב עוד יותר", אמר רוזנברג. "הוא הדגיש בפנינו – 'אני עוצר אנשים ואני מפטר אנשים. מה עם האיראנים? כשהם הורגים אנשים הם עוצרים מישהו? לא. הם נותנים לו קידום. מה לגבי הרוסים? מה לגבי הטורקים?".

 

חצי שעה מהפגישה הוקדשה לנושא הישראלי-פלסטיני וליחסים המתחממים בין ישראל לסעודיה. "העלנו את הנושא הזה – אולי זה היה החלק הכי רגיש של השיחה – הסכסוך הערבי-ישראלי ובמיוחד הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא דיבר איתנו על כך באריכות אבל ביקש שלא נפרסם את תוכן הדברים שלו בסוגיה", אמר רוזנברג. "אנחנו אמרנו לו ש-60 מיליון אוונגליסטים אמריקנים אוהבים את ישראל וגם רוצים שהחיים של הפלסטינים ישתפרו. אמרנו לו ש-60 מיליון האמריקנים האלה רוצים לראות מי יהיה המנהיג הערבי הבא שיעשה שלום עם ישראל".

 

 נתניהו ויורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן
 

נתניהו עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן ( רויטרס)

 

 

חרף החשדות הכבדים למעורבותו של מוחמד בן סלמאן ברצח חשוקג'י והלחץ הבינלאומי הכבד – רוזנברג התרשם שמעמדו של הנסיך איתן. "כשישבנו בארמון לא היתה כל אינדיקציה שלאביו המלך יש בעיה איתו או שהוא איבד את האמון בו", סיפר רוזנברג. "מדוע להזמין משלחת אוונגליסטית בראשות אדם שהוא אזרח ישראלי ואמריקני ולפרסם את זה באמצע המשבר אם הם מתכננים להדיח את מוחמד בן סלמאן? יורש העצר שם כדי להישאר. הוא יהיה איתנו לפחות עוד חצי מאה וזה קריטי לעבוד איתו".