BETA

30.10.2018

17:51

הבחירות הארציות והמקומיות לא ביום אחד - בגלל גזענות • פרשנות

בישראל מתעקשים לפצל את שני מועדי הבחירות לימים נפרדים. הסיבה - הציבור הערבי מצביע בבחירות המקומיות בשיעור גבוה, ובימין חוששים מהתחזקות הרשימה המשותפת בכנסת

בניגוד למדינות אחרות, כמו ארה"ב, בהן מצביעים במקביל בבחירות הארציות והמקומיות, בישראל מתעקשים לפצל את שתי מערכות הבחירות לשני מועדים שונים, חרף הפגיעה במשק שנובעות משני ימי שבתון, במקום אחד. הסיבה לכך - גזענות.

 

אחוז ההצבעה של הציבור הערבי בבחירות המקומיות הוא מאוד גבוה, בבחירות הגבוהות הוא עמד על 80 אחוזים, לעומת 50 אחוזים בקרב כלל הציבור. הפחד של מפלגות הימין הוא שזה יתרגם ל-17-18 מנדטים לטובת הרשימה המשותפת. בימין חוששים מכך, ולכן מתעקשים להכביד על המשק בשתי מערכות בחירות שונות.

 

צפו: אחוזי הצבעה - עדכונים בזמן אמת >>

 

 

הבחירות המקומיות

 

הבחירות לרשויות המקומיות נפתחו הבוקר (שלישי) ונכון לעת זו, נרשמו מספר אירועים חריגים. שתי קלפיות בירכא נסגרו בעקבות קטטות. הבוקר התקבל דיווח במשטרה על קטטות בשתי קלפיות בישוב הצפוני. כמו כן, דווח על חשד להשלכת רימון הלם במקום. כתוצאה מהקטטות, פונו עשרה פצועים והקלפיות נסגרו. כוחות משטרה נמצאים במקום. כמו כן, בכפר יאסיף נסגרה קלפי לאחר שאדם נכנס למקום והחל לרסס בגז מדמיע. כתוצאה מכך, התפתחה קטטה במקום אשר הופסקה לאחר התערבות המשטרה. אף אדם לא נפצע בתקרית.

 

בערערה שבנגב התפתחו מספר קטטות על רקע הבחירות, כוח משטרה הגיע למקום ופיזר את הקטטות. מהמקום פונה פצוע במצב קל לטיפול רפואי. השוטרים עצרו גבר החשוד במעורבות בקטטות והעבירו אותו לחקירה. בג'סר א-זרקא נעצר אדם בחשד שהשליך אבנים לעבר אנשים שעמדו ליד הקלפי במקום.

 

קלפי בבית הכלא איילון
 

קלפי בבית הכלא איילון (חדשות עשר )

 

 

בד בבד, בירושלים נמסר על חשד לזיופים. אמו של סגן ראש העיר צביקה כהן טענה כי כשהגיעה לקלפי במתנ"ס רוממה בעיר נאמר לה: "כבר הצבעת הבוקר". בהמשך לאחר התעקשותה, אפשרו לכהן להצביע ונרשם פרוטוקול מיוחד. בעקבות האירוע, פנתה המפקחת הארצית על הבחירות המקומיות למנהל הבחירות בירושלים על מנת לבחון את שהתרחש והפרטים דווחו לגורמים הרלוונטים. המפקחת הנחתה את מנהל הבחירות לחדד שוב את הנהלים מול מזכירי הקלפיות.

 

גם בפתח תקווה התקבל דיווח על חשד לזיוף בקלפי, כאשר אדם שהגיע להצביע גילה כי כבר הצביעו בשמו. במשטרה בודקים את האירוע. בגבעתיים דווח כי עוכב לחקירה חשוד בגין הפרת סדר בקלפי, ובחולון נעצרו שלושה חשודים על רקע קטטה שהתפתחה בקלפי.

 

בתל אביב, המטה של המועמד לראשות העירייה אסף הראל טען כי קיבל דיווחים מקלפיות שונות ברחבי העיר על כך שהעלימו את פתקי הרשימה. מהמטה נמסר כי "כנראה שיש מי שחשוב לו להשתיק את האלטרנטיבה". המטה דיווח לוועדת הבחירות.

 

בירושלים נעצרו שני חשודים רכובים על אופנוע, לאחר שעל פי החשד התיזו גז מדמיע בסמוך לקלפיות במרכז העיר. בנוסף, שלושה חשודים נעצרו בשכונת ג'אבל מוכבר לאחר שמנעו מהבוחרים להגיע לקלפיות.

 

נכבדי העדה הדרוזית קראו לתושבי מג'דל שמס שלא להצביע בבחירות לרשות המקומית. ראשי העדה קיימו עצרת מחאה שבה הניפו דגלי סוריה ושלטים שבהם נכתב "הגולן הוא סורי". בהמשך, מאות גברים התאספו בסמוך לאחת הקלפיות והפריעו למהלך התקין של הבחירות. כוח משטרה שפעל במקום פיזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. כלל הקלפיות בישוב פתוחות והליך ההצבעה נמשך כסדרו.

 

 פעילות המשטרה ביום הבחירות המקומיות
 

פעילות המשטרה ביום הבחירות המקומיות (דוברות המשטרה )

 

 

כזכור, במג'דל שמס יצביעו היום התושבים לראשונה משנת 1967 בעקבות ההחלטה של שר הפנים אריה דרעי, שקבע כי המועצות שפעלו מתוקף כתב מינוי יוחלפו ע"י מי שהתושבים ייבחרו.

 

הקרב על ירושלים: מי יעלה לסיבוב השני?

 

זאב אלקין, משה ליאון, עופר ברקוביץ' החילוני ויוסי דייטש החרדי, הם ארבעת המתמודדים שינסו לתפוס את כסאו של ניר ברקת. לפי הערכות הבחירות יגיעו לסיבוב שני, וקשה להצביע על פייבוריט ברור. כולם מנסים לגייס תמיכה על-מגזרית, שהיא המפתח לניצחון בבירה.

 

הקרב על תל אביב: חולדאי או זמיר?

 

לפי כל ההערכות, נדע כבר בסיבוב הראשון אם רון חולדאי ימשיך לקדנציה חדשה, או שסגנו לשעבר, אסף זמיר, יחולל סנסציה ויתפוס את מקומו. מערכת הבחירות החלה מנומנמת, אך זמיר הודיע על התמודדות וטרף את הקלפים. הסקרים מצביעים על פער שהולך ומצטצמם, וחולדאי נאלץ להאיץ את הקמפיין. 

 

הקרב על חיפה: יהב או קליש-רותם?

 

בחיפה מורגשת דריכות גבוהה לקראת הבחירות. בשבועות האחרונים נראה שכל הכוכבים מסתדרים לטובת עינת קליש-רותם, ובמטה שלה חולמים על הפתעה גדולה והדחה של יונה יהב אחרי 15 שנים בראשות העיר. תחילה בג"ץ אישר את מועמדותה שנפסלה קודם לכן, ולאחרונה המועמד דוד עציוני הסיר את מועמדותו והודיע על תמיכה בה. אך ניסיון העבר מגלה שאסור להספיד מוקדם מדי את ראש העיר הוותיק. גם מערכות הבחירות הקודמות היו צמודות, אך לבסוף, לא מעט בזכות מיומנות פוליטית של יונה יהב, הוא סיים עם ידו על העליונה.