BETA

28.10.2018

23:52

פיגור בתשלום, גרעון ענק וחנופה לרגב: מה קרה לתיאטרון הבימה?

בשיחה סגורה עם העובדים, מנכ"לית התיאטרון סיפרה על הקשיים אליהם נקלע המוסד: "המצב לא טוב, יש לתיאטרון חובות גדולים מאוד". תגובת הבימה: "קושי זמני" • "אנליסט"

התיאטרון הלואמי "הבימה" נמצא במשבר עמוק – גרעון של 40 מיליון שקלים, עובדים קבועים שלא קיבלו משכורת במועד ובקשה למחיקת הלוואות ענק למדינה, רשימה חלקית של סימני קריסה שמה שנחשב למוסד הדגל של התרבות הישראלית.

 

גיא מרוז, כותב המחזה "עיתונאי על תנאי", סובל מדחייה בתשלומים שמגיעים לו. "כל מי שאיננו עובד של התיאטרון ומקבל את המשכורת שלו בצורה מסודרת נכנס לאותו מסלול של שוטף פלוס... אינשאללה", אמר. מרוז מאשים בעיכובים את הגורם הממשלתי שתומך בתיאטרון, משרד התרבות, שטרם הסדיר חובות עבר משנות ה-90 שעדיין מעיקים על הקופה. "ב'הבימה' יש הנהלה שבפעם הראשונה מצליחה להביא את המקום הזה לרווח תפעולי, אבל לא מצליחה לשרוד את החובות של 40 מיליון שקלים, שגורם לכך שספקים לא מצליחים לקבל כסף מהבימה".

 

 תיאטרון הבימה
 

תיאטרון הבימה (חדשות עשר )

 

 

בשיחה סגורה עם קבוצת עובדים, מנכ"לית התיאטרון, אודליה פרידמן, מודה במצב הקשה אליו התיאטרון נקלע. "המצב של התיאטרון לא טוב", אמרה. "יש לו חובות מאוד מאוד גדולים, 40 מיליון שקלים. אחד זה חוב לממשלה, הדבר השני זה חובות לבנקים. החוב השלישי הוא לספקים וליוצרים".

 

למצב הזה יש מחיר אמנותי, ופרידמן מודה ש-80% מזמנה היא עסוקה בחנופה אישית, בעיקר לשרה מירי רגב, כדי לקבל את הכסף. "יש כאלה אומרים, 'היא מתחנפת לשרה, היא מתחנפת לכחלון, מתחנפת למירי רגב' – בסדר! אם צריך להתחנף ובשביל זה להוציא כסף עבור התיאטרון, אז אני מוכנה לעשות את זה, וזה מה שאני עושה בערך 80% מהיום שלי. אם אתה מתחיל ללכת בכל מני דרכים אחרות, אז אתה צריך ללכת לוועדת הכספים, וכולנו יודעים שחצי מהכנסת חושבים שתיאטרון זה מותרות, זה שמאלנים, זה אשכנזים".

 

אודליה פרידמן, מנכ"לית תיאטרון הבימה
 

אודליה פרידמן, מנכ"לית תיאטרון הבימה (חדשות עשר )

 

 

הליקויים בתיאטרו הלאומי כבר לא נעצרים בגבולות המדינה. במכתב התראה שנשלח לשגרירות ישראל בלונדון, הוצג גישור מחודש פברואר, שבו הבימה בעצמה מתחייבת לשלם 51 אלף שקלים לסוכנות המחזות "Alan Brodie" בבריטניה, בתמורה להעלאת הצגה בשם פילומנה. אלא שהכסף לא הגיע לעולם והסוכנות התלוננה לשגריר: "האם האווירה התרבותית בישראל היא להונות אנשים, להפר חוזים ולשקר? אם לא נקבל תשלום בקרוב, נשתמש ברשתות חברתיות כדי להזהיר את הקולגות שלנו בעולם כיצד מתנהג תיאטרון הבימה".

 

מתיאטרון הבימה נמסר בתגובה: "הטענה בדבר אי-תשלום משכורות אינה נכונה. 15 עובדים מהתאטרון כולל המנכ"לית והסגל הבכיר, פנו וביקשו לעכב את שכרם, ולאחר מספר ימים הם קיבלו אותו. זה 5 שנים שהתאטרון נמצא בעודף תפעולי ומתנהל למופת. הקושי הזמני נובע מהעיכוב בהעברת כספי הממשלה בגין חובות העבר הרחוק. הציטוט של מנכ"לית התאטרון המופיע בכתבה הוצא מהקשרו. להבדיל משאר התאטראות בארץ, 'הבימה' מתוקצבת רק על ידי המדינה ולא באמצעות הרשות המקומית. הנהלת 'הבימה' עושה כל שניתן מול משרדי האוצר והתרבות, כדי לפתור את מאכלת החוב ההיסטורית שנצבר בעיקר בשל ריביות מופרזות שגבתה המדינה. השרה רגב מעולם לא התערבה בשום נושא בעל הקשר אמנותי. הבימה הוא תיאטרון חופשי ולראייה מגוון ההצגות המגוונות בכל תחום שהוא. הרפרטואר הנוכחי מונה 17 הצגות מקור, ו-2 הצגות בלבד הן מחזות מוזיקליים. נושא הקשר עם הסוכנות הבריטית – ידוע ומטופל".