28.10.2018

21:05

עודכן:

שכן בית הכנסת בפיטסבורג במסר לקהילה היהודית: "אתם לא לבד"

בן הופי שחזר בשיחה עם שליח חדשות עשר את רגעי האימה ב"עץ החיים". קרוב משפחתו של אחד ההרוגים: "הקדיש את כל חייו לעזור לאנשים - כששמע את היריות הוא רץ פנימה"

הטבח בבית הכנסת: בן הופי, שחצר ביתו גובלת בבית הכנסת עץ חיים, שבו בוצע שלשום (שבת) הטבח בו נהרגו 11 חברי הקהילה היהודית בפיטסבורג, אמר היום לחדשות עשר: "אנחנו ניצבים לצדכם, משתתפים באבלכם ובכאבכם - אתם לא לבד".

 

הופי סיפר כיצד נחשף לאירוע שהתרחש מטרים ספורים מביתו: "לא ידענו מה מתרחש. אשתי עמדה לצאת לעבודה התנדבותית, וכשהיא יצאה היו שוטרים שרצו מעלה ומטה ברחוב, וצעקו עליה שתיכנס פנימה ותישאר בבית. הם דפקו על דלתות בתים ואמרו לאנשים להישאר בבית ולנעול את הדלת. נשארנו בפנים ותהינו מה קורה שם בכלל, רק כמה דקות לאחר מכן אחותה התקשרה ואמרה שזה מסוקר ב-CNN".

 

 בן הופי שביתו גובל בבית הכנסת "עץ חיים" שבו בוצע הטבח
 

בן הופי שביתו גובל בבית הכנסת "עץ חיים", שבו בוצע הטבח (חדשות עשר)

 

 

"הכרתי את אחד הקורבנות מאז שנות ה-80 המוקדמות. הוא היה איש משעשע, אחד שכולם בשכונה מכירים", אמר הופי, והוסיף: "זה מרסק כל כך. נורא כל כך שזה קרה, לא רק בחצר הביתית שלי - אלא בכל פינה של המקום הזה שאותו אני אוהב כל כך".

 

נדב אוסטרין, קרוב משפחתו של ג'רי דוידוביץ', שנרצח בטבח בבית הכנסת, סיפר לחדשות עשר בירושלים: "ג'רי הוא רופא משפחה במקצועו, כששמע את היריות הוא רץ פנימה. הוא אדם מדהים שהקדיש את כל חייו כדי לעזור לאנשים. -פשוט שופע טוב לב, בן אדם שקט עם חיוך".  

 

בתוך כך, שני ארגונים מוסלמיים מפנסילבניה הכריזו על גיוס המונים למען קורבנות הטבח, והצליחו בתוך כיממה לגייס יותר מ-40 אלף דולרים: "אנו מבקשים לענות לרשע באמצעות טוב, כפי שאמונתנו מנחה אותנו. במעשינו אנו מבקשים לשלוח מסר עוצמתי של חמלה".

 

אירועי היממה האחרונה

 

מוקדם יותר אתמול, הרב אליסר אדמון, מפקד זק"א בפיטסבורג, סיפר ל"חמש עם רפי רשף" על התחושות הקשות שמלוות את אנשי הקהילה היהודית, כיממה לאחר הטבח בבית הכנסת בעיר: "לצערי זו לא פעם ראשונה שאני רואה זירה. זה קשה. אתמול בלילה נכנסתי לבית הכנסת בפעם הראשונה וחזרתי הביתה די בהלם. זה עוול גדול שנעשה בצורה מאוד ברוטאלית - בצורה מגעילה ביותר", אמר הרב אדמון. "את העבודה שלנו אנחנו צריכים לעשות בנאמנות ונקווה שנגמור את זה במהרה. שכל החבר'ה שלנו יגיעו לקבורה מהר מאוד", הוסיף.

 

במקביל, מזכ"ל הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט, התייחס לאירועים: "אני מעודד מכך שטראמפ אמר משהו בנוגע לטבח, כי האומה הייתה צריכה לשמוע את זה. אבל מה שאתה אומר אחרי הטרגדיה זה לא הדבר היחיד שחשוב. זו האווירה שאתה יוצר עם הרטוריקה שלך".

 

אבל בפיטסבורג
 

אבל בפיטסבורג (רויטרס )

 

 

אתמול בשעה 15:00 שעון ישראל פרסמו הרשויות במדינת פנסילבניה פרסמו את שמות 11 הנרצחים בטבח שאירע אתמול בבית כנסת בעיר פיטסבורג: ג'ויס פיינברג, בת 75, ריצ'ארד גודפריד, בן 65, רוז מילנר, בת 97, ג'רי רבינוביץ', בן 66, ססיל ודיוויד רוזנטל, אחים בני 59 ו-54 בהתאמה, סילבאן וברניס סיימון, בעל ואישה בני 86 ו-84 בהתאמה, דניאל סטיין, בן 71, מאלווין ואקס, בן 71 ואירווינג יאנגנר, בן 69.

 

סקוט גריידי, התובע המחוזי, חשף פרטים חדשים אודות החקירה: "הגשנו כתב אישום נגד הנאשם. לפי האישום, רוברט באוורס נכנס לבית הכנסת בעודו חמוש בכמה נשקים, כולל נשק אוטומטי. הוא ירה והרג 11 בני אדם, ופצע חמישה נוספים. לאחר מכן הוא ירה בשוטרים שהגיעו למקום, ופצע ארבעה מהם".

 

הסוכן המיוחד רוברט ג'ונס, מהבולשת הפדרלית האמריקנית, תיאר את זירת הרצח: "מצאנו קורבנות בשלושה מקומות שונים בתוך בית הכנסת. בוצע שם ירי מסיבי, היו תרמילים בכל מקום". עוד אמר הסוכן ג'ונס כי "על פי ההערכות הרצח נמשך כ-20 דקות, בשלב זה אין אינדיקציה שהחשוד שיתף פעולה עם גורמים נוספים, אך החקירה טרם הסתיימה – ייקח כשבוע לחקור את כל הממצאים מהזירה".