BETA

27.10.2018

04:00

משוואה חדשה בדרום: השיגורים מעזה הם איתות לישראל • פרשנות

הג'יהאד האסלאמי קיבל אחריות על הירי המאסיבי, אך השלכותיו על יחסי ישראל-חמאס עשויות להיות קריטיות. רק אתמול ביקר ליברמן בעוטף והעריך ש"השישי הזה יהיה שקט"

האירועים האלימים מדי שישי על גדר הגבול, הפכו בחודשים האחרונים לחזון נפרץ, אך בחמאס הקפידו שלא להגיב על הרג מפגינים בשיגור רקטות. הג'יהאד האסלאמי אמנם קיבל את האחריות על השיגורים, אך גורמים ביטחוניים ומדיניים הבהירו בעבר שישראל רואה בחמאס אחראי על כל פעולה תוקפנית המבוצעת משטח רצועת עזה. 

 

נראה שהדרך למשוואה חדשה ברצועת עזה החלה להיסלל, ייתכן כי המציאות של אירועים אלימים נקודתיים על הגדר שנענים בתגובה מאופקת של צה"ל ולא מבעירים את האזור כולו, הגיעה לסיומה. בחמאס יודעים שישראל לא מעוניינת להיגרר לעימות צבאי נרחב, ומנסים ככל הנראה להעביר מסר לישראל ומצרים, שיעלה את תג המחיר של אי ההסדרה. 

 

כעת נאלץ לחכות שהעשן יתפזר, והיקף תקיפות צה"ל ברצועת עזה יחל להתברר. מכה קשה לחמאס עלולה להביא לסבב מהלומות הדדיות נוסף, שקשה להעריך כיצד ישפיע על שיחות ההסדרה שמתנהלות בחסות המתווך המצרי.

 

יירוט הרקטות ששוגרו לעבר עוטף עזה
 

יירוט הרקטות ששוגרו לעבר עוטף עזה (חדשות עשר)

 

 

מטחי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות; צה"ל מגיב בתקיפה נרחבת | אירועי היממה האחרונה: 

 

כ-20 רקטות שוגרו אמש והלילה לעבר שטח ישראל, לפחות עשר מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. שבעה בני אדם לקו בחרדה. שניים נוספים, גבר כבן 53 ונער כבן 14, נפצעו לאחר שנחבלו בגפיים במהלך ריצה למרחב מוגן. חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום העניקו להם טיפול רפואי ופינו אותם לבית החולים ברזילי. ארגון הג'יהאד האסלאמי קיבל אחריות על הירי לעבר ישראל.

 

דובר צה"ל אישר את הפרטים והוסיף כי מטוסים ומסוקים של חיל האוויר תוקפים בשעה זו מטרות טרור ברחבי רצועת עזה. זמן קצר לאחר שהחל צה"ל להגיב, נשמע רצף התרעות צבע אדום נוסף בשדרות ובעוטף, ובהמשך התברר כי שתי רקטות נוספות שוגרו ויורטו על ידי כיפת ברזל, במטח החמישי שבוצע לעבר ישראל מאז שעות הערב.

 

בעקבות האירועים כינס הרמטכ"ל גדי איזנקוט הערכת מצב דחופה בבסיס הקריה, בהשתתפות בכירים בשב"כ ובצה"ל. עם תום הדיון, בשעה 01:00 בלילה, נמסר מדובר צה"ל כי תקיפות חיל האוויר ברצועה עדיין נמשכות. בהמשך הלילה נשמעו אעזקות נוספות, הפעם במועצה האזורית אשכול, ובמקביל דיווחו כלי התקשורת בעזה כי מצרים מקיימת מגעים עם ארגון הג'יהאד האסלאמי במטרה להשיב את השקט לאזור. 

 

בתוך כך, פיקוד העורף פרסם במהלך הלילה הנחיות חדשות לתושבי עוטף עזה. במהלך השבת הקרובה נדרשים תושבי העוטף שלא לקיים התקהלויות של יותר ממאה איש בשטח פתוח, ו-500 איש בשטח סגור. בנוסף, עבודה חקלאית בשטחי העוטף תאושר בתיאום פרטני מול החטיבה המרחבית. יתר ההנחיות נותרו בעינן. 

 

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בכרם שלום
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור בכרם שלום (אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

 

 

אתמול בבוקר ביקר שר הביטחון אביגדור ליברמן בעוטף עזה וקיים מסיבת עיתונאים בקיבוץ כרם שלום. "אני בתקווה וגם מעריך שהשישי הזה יעבור שקט יותר, כך אנחנו רוצים לקוות", השיב ליברמן כשנשאל לגבי הערכתו לרגיעה באזור. "בסך הכל אתמול והיום נכנסו ונכנסות משאיות דלק קטארי. עם זאת, שישי רגוע בסוף שבוע אחד זה עדיין לא שינוי, זה רק מוכיח שחמאס לגמרי שולט במה שנקרא 'מחאה עממית'. אין שום 'מחאה עממית' - יש אלימות מאורגנת שהם שולטים בה. אמרתי כבר יותר מפעם אחת שיש להם וסת ביד והם שולטים בלהבות. כשהם רוצים להעלות את רמת האלימות הם מעלים, כשרוצים להוריד - הם מורידים. אף אחד לא בא לגדר ברגל, כולם מובאים בהסעות מאורגנות של חמאס".

 

דבריו של ליברמן הגיעו על רקע הדיווחים מפי גורמים המעורים בנסיונות המצריים להביא לרגיעה בין ישראל לחמאס כי משלחת המודיעין המצרי שביקרה בימים האחרונים ברצועת עזה, בתל אביב וברמאללה, הגיעה להבנות בין ישראל לארגונים הפלסטינים ברצועת עזה. במסגרת ההבנות תופסק כל האלימות מהרצועה, כולל בלוני התבערה וכל אלימות במסגרת ההפגנות השבועיות באזור הגדר, בתמורה להקלות בסגר על הרצועה - כך מסרו הגורמים לעיתון הערבי "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון.