26.10.2018

11:44

עודכן:

ליברמן בחר בסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, לתפקיד הרמטכ"ל הבא

המלצת שר הביטחון תובא כבר בתחילת השבוע לאישור הוועדה למינוי בכירים והממשלה, שצפויות לאשר אותה. "המתאים והמנוסה ביותר; כוכבי ניחן במנהיגות, תעוזה ויצירתיות"

שר הביטחון אביגדור ליברמן החליט לבחור בסגן הרמטכ"ל אלוף אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צה"ל - כך נמסר היום (שישי) ממשרד הביטחון. המלצתו של ליברמן, עליה הוחלט בתום הליך בחירה שארך כשלושה חודשים, תובא לאישור בפני הוועדה למינוי בכירים כבר ביום ראשון הקרוב, ולאחר מכן בפני הממשלה, אולם שתיהן צפויות לאשר אותה. 

 

עוד נמסר כי ליברמן הודיע על החלטתו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, עמו גם התייעץ בנוגע להחלטה. כמו כן, שר הביטחון שוחח עם שלושת המועמדים הנוספים לתפקיד הרמטכ"ל, סגן הרמטכ"ל הקודם יאיר גולן והאלופים איל זמיר וניצן אלון, והודה להם על התמודדות מקצועית, מכובדת, מפרגנת וג'נטלמנית, כך לפי הודעת משרדו.

 

על פי ההודעה שנמסרה, "ליברמן הגיע להחלטה כי אלוף כוכבי הינו המתאים, המובהק והמנוסה ביותר לכהן כרמטכ"ל. אלוף כוכבי ניחן במנהיגות, תעוזה, יצירתיות ויכולות פיקוד מרשימות". עוד נטען כי "השילוב הייחודי של התפקידים הרבים שמילא בצה"ל, יכולותיו הפיקודיות המוכחות בעיתות חירום ושיגרה, ההערכה הרבה לה הוא זוכה בצה"ל ומחוצה לו כאוטוריטה מקצועית וההצלחה הרבה שבה ביצע את משימותיו לאורך השנים, כל אלה הופכים אותו למתאים ביותר להובלת צה"ל בשנים הקרובות". 

 

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור שאלוף אביב כוכבי הוא המועמד הראוי להיות הרמטכ"ל הבא של צה"ל. מועמדותו תובא לממשלה לאחר אישור ועדת גולדברג". גורמים בסביבת נתניהו הוסיפו: "הבחירה של כוכבי מגיעה על רקע העובדה שכוכבי הוא המועמד המנוסה ביותר ולאחר ששר הביטחון ירד מהבחירה הראשונה שלו באלוף ניצן אלון. כמו כן, ישנה ההבנה שאייל זמיר לא צבר מספיק ניסיון ולכן סביר שימונה לסגן הרמטכ"ל הבא". גורמים בסביבת שר הביטחון הגיבו להודעת לשכת הרה"מ ומסרו: "אנו מברכים על תמיכתו של ראש הממשלה במינוי. שר הביטחון ליברמן ניהל תהליך סדור, עקבי  ודיסקרטי, מתחילתו ועד סופו, והגדיר מבעוד מועד 4 מועמדים. הבחירה בסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, היתה טבעית ומתבקשת. כל השאר זה בדיות והמצאות. סגן הרמטכ"ל הבא יבחר לאחר מינויו של אלוף כוכבי לרמטכ"ל, בהתייעצות בינו לבין שר הביטחון, כמקובל מאז ומעולם".

 

מדובר צה"ל נמסר כי איזנקוט, נפגש היום עם כוכבי ובירך אותו על בחירתו כמיועד לתפקיד ראש המטה הכללי ה-22 של צה"ל.  עוד נמסר כי איזנקוט שוחח עם האלופים יאיר גולן, ניצן אלון ואייל זמיר והודה להם על ההתמודדות הראויה. הרמטכ"ל הוסיף כי האלוף כוכבי הוא קצין מצטיין בעל ניסיון קרבי ומבצעי רחב היקף בגזרות השונות ששירת בשורה של תפקידי פיקוד, שטח ומטה בהם הצטיין לאורך השנים ואשר הכשירו אותו לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צה"ל.

 

הרמטכ"ל איזנקוט יסיים את תפקידו ב-31 בדצמבר, אז צפוי כוכבי, אם מינויו אכן יאושר, להיכנס ללשכת הרמטכ"ל. כוכבי נחשב מתחילת המרוץ למינוי הטבעי ביותר לתפקיד, והוא הוכרז כרמטכ"ל פוטנציאלי כבר כשהיה מפקד חטיבת הצנחנים במבצע "חומת מגן" בעשור שעבר.