BETA

25.10.2018

23:02

עודכן:

בפרקליטות לא יקחו סיכון - ייתכן שא"ח ייחקר באזהרה • פרשנות

מי שגורס שא"ק היא הרוצחת גובל בהוצאת דיבה, למרות הראייה החדשה; ההד הציבורי שמלווה את החקירה יגרום לפרקליטות לעשות הכול כדי להבטיח שלא תהיה עילה למשפט חוזר

הראייה החדשה שנחשפה אתמול (חמישי) בפרשת רצח תאיר ראדה, היא חדשה גם עבור הפרקליטות. רק בשעות הצהריים המאוחרות זומן נציג הארגון למכון לרפואה משפטית ונחשף לממצא המרעיש. בימים הקרובים צפויות להיערך בדיקות נוספות גם במכון עצמו. באשר לפרקליטות, ההשערה היא שבארגון לא מתכוונים לקחת סיכון לאור ההד התקשורתי והעניין הציבורי שהתיק הזה זוכה לו, ואם יתברר שאכן יש ספק קטן באשר לזהות הרוצח, יפתח משפט חוזר.

 

ייתכן כי א"ח יזומן בימים הקרובים לחקירה באזהרה, ויצטרך להוכיח מחדש את האליבי שהציג בעבר בחקירה פתוחה. לא בטוח שא"ק עצמה תזומן, אך סביר להניח שבפרקליטות יעשו הכל כדי להבטיח ב-100% שלא תהיה עילה למשפט חוזר. עו"ד ירום הלוי אמנם טען שהפרקליטות צריכה להודיע כבר מחר על משפט חוזר, אך זה כמובן לא יקרה. הליך כזה צפוי לקחת כמה שבועות, וגם אם בסיומם יוחלט על חידוש ההליך, מי שבסופו של דבר מוסמך לשחרר את זדורוב הוא כמובן אך ורק בית המשפט.

 

 

 

 

חשוב לזכור כי על אף שמדובר בתפנית מסקרנת מאוד בחקירה האל-מותית הזו, הקביעה הרווחת היא כי א"ק היא ודאי הרוצחת, למעשה גובלת בהוצאת דיבה. מי שמבקש לקבל את הגישה המטילה ספק בפסיקת בית המשפט העליון, צריך להתמודד עם שאלות רבות שעדיין עומדות בעינן: מדוע התוודה זדורוב בפני עורך דינו הראשון כי רצח את תאיר ראדה לאחר שסרב לתת לה סיגריה והיא בתגובה קראה לו רוסי מלוכלך? מדוע שימציא סיפור שכזה? ומדוע השליך את בגדיו לפח בסוף אותו היום?

 

זמן קצר לאחר הרשעתו של זדורוב, הביעה משפחת ראדה את התנערותה מהקביעה כי הוא הרוצח. מי שניהלה את הקמפיין נגד הבנות מקצרין היא דמות חדשה יחסית בסיפור, שצצה והעידה נגד א"ק. בשנים האחרונות, באופן מפתיע, אותה צעירה החלה לעבוד בבית החולים "מזרע" שבו אושפזה בעבר א"ק, ככל הנראה כדי לשים את ידה על העדויות שמסרה שם בעבר. נראה כי אנשים רבים חשים מעורבות רגשית עמוקה בקשר לפרשה, ומנסים להתחקות אחר האמת בעצמם.

 

 מימין: תאיר ראדה, רומן זאדורוב
 

מימין: תאיר ראדה, רומן זאדורוב ( צילום מסך)

 

 

 

 

ההתפתחות הדרמטית בפרשת תאיר ראדה:

 

ירום הלוי, עורך דינו של רומן זדורוב, טען אתמול בערב כי על הפרקליטות להוביל למשפט חוזר בפרשה, זאת לאחר שבדיקה העלתה כי שערה שנמצאה על גופתה של ראדה אשר אינה שייכת לזדורוב - אלא שייכת לא"ח, אדם אחר ששמו נקשר בפרשה אשר טען בעבר כי זוגתו א"ק הודתה ברצח ראדה. השערה נבדקה ב-2007 אך לא הוצלבה עם אנשים אחרים בפרשה שהם לא זדורוב או ראדה.

 

חשוב לציין כי ישנן שתי בדיקות DNA שונות שמבוצעות בשערות, האחת מתבססת על שורש השערה ונחשבת לבעלת יכולת אבחנה ודאית. אלא שזו לא הבדיקה שבוצעה במקרה הזה, משום שמדובר בשערה שנמצאה חסרת שורש. במקרה זה תוצאות הבדיקה קובעות שהשערה שייכת לאחד מבני משפחתה המורחבת של אמו של א"ח, ולא בהכרח לו עצמו.

 

אילנה ראדה
 

אילנה ראדה, אמה של תאיר (חדשות עשר)

 

 

אילנה ראדה, אמה של תאיר שטענה לאורך השנים כי זדורוב לא רצח את בתה, אמרה אתמול בערב כי היא "נסערת". לדבריה, "כל השנים האלה ייחלתי מאוד שימצאו את הרוצח של תאיר או הרוצחת של תאיר". כמו כן, הוסיפה: "אני לא חושבת שאחרי ראייה כזו מישהו יעז לסגור את זה בלא כלום".

 

בתוך כך, גורמים במשטרה שהיו מעורבים בחקירתו של רומן זדורוב אמרו לחדשות עשר: "הוא הודה ומסר פרטים שרק רוצח יכול למסור, ולא פעם אחת ולעיני כמה קציני משטרה". גורמים בפרקליטות מסרו כי ההתפתחות "אינה משמעותית". במקביל, גורמים בשירות בתי הסוהר אמרו אתמול בערב: ״רומן זדורוב צפה בחדשות, הוא נראה אדיש למצב. לא ברור אם הוא מעכל את האירוע״.

 

מטעם הפרקליטות נמסר: "כזכור, בשעתו נמצאו בזירה שלוש שערות, שלא זוהו כשערות המתאימות לפרופיל הגנטי של רומן זדורוב. השערות היו נטולות שורש, ולכן הבדיקה היחידה שניתן היה לבצע בהן היתה בדיקה מיטוכונדריאלית, אשר מצביעה על מטען גנטי שנמצא במשפחות רחבות בנות כמה דורות, ועובר דרך נשות המשפחה. 

 

"הפרקליטות הסכימה לבקשת סנגורו הנוכחי של רומן זדורוב, שתבוצע בדיקת התאמה מיטוכונרדיאלית כאמור בין השערות הללו לבין פרופיל הד.נ.א. של א"ק ובן זוגה לשעבר א"ח, על אף שהמדינה סברה על יסוד חוות דעת של מומחים שהערך הראייתי של בדיקה כזו הינו נמוך. 


"היום נמסרה תשובת המכון לרפואה משפטית, שלפיה לא נמצאה התאמה בין אף אחת מן השערות לבין א"ק. שערה אחת מתוך השלוש נמצאה מתאימה לפרופיל המיטוכונדריאלי של המכונה א"ח, בן הזוג לשעבר של א"ק. התאמה זו משמעה כי א"ח הוא אחד מקבוצת אנשים רחבה, שלא ידוע מה מספר הפרטים הנימנים עליה, שיכולים להתאים לשערה שנמצאה. המכון הוסיף כי נערכה  השוואה בין הפרופיל המיטוכונדריאלי של שערה זו לבין מאגר המצוי בארה"ב, שמדינת ישראל לא העבירה אליו פרופילים (כפי שעולה מאתר המאגר) – ולא נמצאה התאמה לאחד מן הפרופילים שבמאגר.

 

"למרות האמור - תוצאת הבדיקות תיבחן ע"י הפרקליטות כדי לבדוק את  השאלה האם יש לדברים משמעות כלשהי, ומה הערך הראייתי של הבדיקה, נוכח העובדה שלא נעשתה השוואה למאגר פרופילים ישראלי, ככל שקיים כזה".