BETA

25.10.2018

22:26

עודכן:

בתוך שנה, נתניהו ביצע מהפך ועקף את סער בסקרים • פרשנות

ראש הממשלה חזר להוביל ומצבו השתפר אך הוא ביצע טעות כשסייע למצב את יריבו כיורש הטבעי שלו, לכן מוקד המאבק עובר לכנסת ולשאלה האם כניסת סער למשכן תיחסם

בחירות 2019: תוצאת סקר חדשות עשר לפיו לו הבחירות היו נערכות היום, מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו הייתה זוכה ב-30 מנדטים לעומת 25 מנדטים בלבד אם גדעון סער היה עומד בראשה, היא הישג לנתניהו.

 

לפני פחות משנה בסקרים דומים נתניהו היה מקבל ארבעה מנדטים פחות מסער. מצבו של סער היה יותר טוב מנתניהו. למעשה, גם פוליטיקאים אחרים בליכוד היו מביאים לכאורה מספרים טובים יותר מנתניהו שמצבו השתפר פלאים.

 

עם זאת, גם סער יוצא עם הישג, מלבד שיפור במעמדו בקרב מתנגדי נתניהו: הטעות של נתניהו במתקפה עליו היא ששאלת המועמדות שלו בכלל נשאלת. נתניהו עזר למצב את סער כיורש הטבעי שלו ולכן השאלה במוקד המאבק הופכת להיות האם נתניהו יצליח לחסום את סער מלהיכנס לכנסת.

 

קשה לראות תרחיש כזה ואם סער אכן ייכנס לכנסת – גם אם נתניהו יבודד אותו מפעילות פרלמנטרית וירכיב את הממשלה – אזי הוא עשוי לחכות ליום שבו יוגש אישום נגד נתניהו ואם זה יקרה, הוא יהיה היורש הטבעי בדיוק בגלל מה שנתניהו עשה.

 

 סקר חדשות עשר

סקר חדשות עשר ( חדשות עשר)

 

 

אירועי היממות האחרונות

 

השר לשעבר גדעון סער טען אתמול בוקר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "בחר לטפול עליי עלילה שקרית וחצה קו אדום". בריאיון לתוכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל, הגיב סער לטענות של נתניהו כי הוא "רקח תרגיל חתרני בניגוד לדמוקרטיה", וקרא לו: "הצג ראיות - או חזור בך".

 

לדבריו, "לנתניהו יש הרבה אויבים, אני לא אחד מהם. סייעתי לו מאוד להגיע לשלטון, נתניהו יודע זאת". הוא הסביר כי "הוא מוקף אנשים חורשי רעות ומזימות", שלטענתו גרמו לו לומר את הדברים השנויים במחלוקת. "צר לי שהוא בחר במודע בדרך הזאת", הבהיר סער.

 

יונתן אוריך, יועץ התקשורת של ראש הממשלה, הגיב לדבריו של סער בציוץ שפרסם בטוויטר. אוריך כינה את דבריו "תגובה היסטרית של גדעון סער", והוסיף: "מי שקורא לראש הממשלה 'שקרן' כנראה החליט להתאבד בליכוד".

 

גורם המקורב לראש הממשלה הוסיף כי "התגובה ההיסטרית של גדעון סער וגידופיו נגד ראש הממשלה נתניהו רק מוכיחים את מה שכל העובדות מראות: גדעון סער הוא חתרן שניסה להדיח את ראש הממשלה נתניהו בניגוד לרצון בוחרי הליכוד". לטענתו של הגורם, "תאוות הכוח שלו גרמה לו שלא להיזהר בשבועות האחרונים, כשדיבר עם שרים וחברי כנסת וחשף את מזימתו להדחת נתניהו, אחרי שרה"מ יוביל את הליכוד לניצחון בבחירות".

 

 גדעון סער ובנימין נתניהו

גדעון סער ובנימין נתניהו. ארכיון ( רויטרס)

 

 

באירוע לציון יום הולדתו, אמר נתניהו: "זה כמה שבועות שאני יודע ששר לשעבר בליכוד מדבר עם גורמים בקואליציה ורקח איזה תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה, בניגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה". גורם בליכוד התייחס לדברים, ואמר: "נתניהו לא היה מדבר על כך בקולו לולא הייתה לו אסמכתא ברורה".

 

ביום רביעי פורסם ב"ישראל היום" מפי בכירים בליכוד כי בימים האחרונים קיבל ראש הממשלה אינדיקציה ממקורביו לכך ש"גורמים פוליטיים שונים, כולל מתוך הליכוד", פועלים כדי שהנשיא לא יאפשר לנתניהו להרכיב ממשלה, כאשר העילה לכך היא החקירות הפליליות של רה"מ.

 

ראש הממשלה קיבל אינדיקציות אלו, שיתף בכירים בליכוד ומקורבים נוספים בחשש זה והתייעץ עימם מה ניתן לעשות בנידון. נתניהו, כך לפי "ישראל היום", החליט למנוע בכל מחיר את הקדמת הבחירות ובמקביל בוחן פתרונות, ובהם שינוי החוק, כך שימנע תרחיש זה. בסביבת ראש הממשלה אומרים כי "המזימה שפורסמה היום ב'ישראל היום' לא נולדה בבית הנשיא אלא אצל בכיר לשעבר בליכוד, שגם דיבר על כך עם כמה מהשותפים לקואליציה". הבכיר שאליו התכוונו בסביבת רה"מ הוא השר לשעבר סער. 

 

בתגובה, כתב גדעון סער בטוויטר: "בדרך כלל איני נוהג להתייחס לטענות הזויות ובפרט שאין אדם שמוכן להתייצב מאחורי הדברים ולומר אותם בקולו. אבל מאחר ששמי שורבב אני מודיע בצורה הכי ברורה: אין שחר לדברים שפורסמו. הם מופרכים לחלוטין. מטרידה אותי המחשבה שיש מי שלוחש על אוזנו של ראש הממשלה הבלים מסוג זה. נמתין בכליון עינים לבדל של ראיה לאישוש תיאורית הקונספירציה המגוחכת".

 

מבית הנשיא נמסר אז בתגובה: "קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות", נכתב בהודעת בית הנשיא. "כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים".