24.10.2018

22:12

הסבירות לתרחיש הפוטש נגד רה"מ נמוכה עד בלתי אפשרית • פרשנות

נתניהו לא הציג בדל של ראייה לחתירה של ריבלין וסער נגדו, אך בין אם מדובר במזימה חשאית ובין אם בספין מתוזמן - תוצאות הפרשה כבר מתחילות להתברר בשטח

ראש הממשלה לא הציג בדל של ראייה לכך שנשיא המדינה והשר לשעבר גדעון סער אכן "רקחו תרגיל חתרני ומנוגד לדמוקרטיה", בניסיון לשלול ממנו את הזכות להקים ממשלה גם אם יזכה במספר המנדטים הגבוה ביותר בבחירות הקרובות. אך עצם הפרסום והשיח הציבורי שנוצר בעקבותיו, עשויים להשפיע על גורלם של הנפשות הפועלות בפרשה. 

 

התרחיש שתואר אתמול ב"ישראל היום" נראה בשלב זה נמוך עד בלתי אפשרי, וייתכן כי נתניהו עצמו חש בהתחזקותו של גדעון סער, ומנסה למנוע את חזרתו לקדמת הבמה ברשימת הליכוד לכנסת. אם כך אכן פני הדברים, אין ספק שהמהלך שביצע אתמול ראש הממשלה כבר הסב לסער נזק בקרב מתפקדי הליכוד.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא ראובן ריבלין בטקס הממלכתי לציון 23 שנים להירצחו של יצחק רבין
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא ראובן ריבלין בטקס הממלכתי לציון 23 שנים להירצחו של יצחק רבין (חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

בתוך כך, גורם בליכוד אמר אמש כי "נתניהו לא היה מדבר על כך בקולו לולא הייתה לו אסמכתא ברורה", דבר שלא הוצג עד עתה בפומבי כמובן. כך או כך, נזק תדמיתי נגרם היום גם לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שהוצג כשליח מטעמו של סער. זוהי האשמה לא ראויה כלפי נשיא המדינה, שהוכיח בעבר שיש לו מספיק יושרה כדי לא לפעול בדרכים אפלות שכאלה.

 

ניתוח תוצאות אירועי היום מבחינתו של גדעון סער, עשוי להצביע על צבירת רווח עתידי ביחס התקשורתי כלפיו, וכמובן לעליית יוקרתו בקרב מתנגדי נתניהו. מצד שני, כאמור, את המחיר הוא עשוי לשלם בפגיעה במעמדו בקרב מתפקדי הליכוד, שעלולה להרחיק אותו מקדמת הבמה.

 

הכותרת בעיתון - ותגובת נשיא המדינה

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, האשים אמש את גדעון סער ברקיחת "תרגיל חתרני בניגוד לדמוקרטיה". "זה כמה שבועות שאני יודע ששר לשעבר בליכוד מדבר עם גורמים בקואליציה ורקח איזה תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה, בניגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה", אמר רה"מ באירוע לציון יום הולדתו.

 

מוקדם יותר, בית נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הוציא הודעה חריפה במיוחד בעקבות פרסום ב"ישראל היום" לפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנע ברגע האחרון את הקדמת הבחירות מחשש שהנשיא לא יטיל עליו את הרכבת הממשלה – גם במידה וינצח. "קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות", נכתב בהודעת בית הנשיא. "כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים".

 

לפי הפרסום ב"ישראל היום" מפי בכירים בליכוד, בימים האחרונים קיבל ראש הממשלה אינדיקציה ממקורביו לכך ש"גורמים פוליטיים שונים, כולל מתוך הליכוד", פועלים כדי שהנשיא לא יאפשר לנתניהו להרכיב ממשלה, כאשר העילה לכך היא החקירות הפליליות של רה"מ.

 

גדעון סער ונתניהו
 

גדעון סער ונתניהו (רויטרס)

 

 

ראש הממשלה קיבל אינדיקציות אלו, שיתף בכירים בליכוד ומקורבים נוספים בחשש זה והתייעץ עימם מה ניתן לעשות בנידון. נתניהו, כך לפי "ישראל היום", החליט למנוע בכל מחיר את הקדמת הבחירות ובמקביל בוחן פתרונות, ובהם שינוי החוק, כך שימנע תרחיש זה. בסביבת ראש הממשלה אומרים כי "המזימה שפורסמה היום ב'ישראל היום' לא נולדה בבית הנשיא אלא אצל בכיר לשעבר בליכוד, שגם דיבר על כך עם כמה מהשותפים לקואליציה". הבכיר שאליו התכוונו בסביבת רה"מ הוא השר לשעבר גדעון סער.

 

בתגובה, כתב גדעון סער בטוויטר: "בדרך כלל איני נוהג להתייחס לטענות הזויות ובפרט שאין אדם שמוכן להתייצב מאחורי הדברים ולומר אותם בקולו. אבל מאחר ששמי שורבב אני מודיע בצורה הכי ברורה: אין שחר לדברים שפורסמו. הם מופרכים לחלוטין. מטרידה אותי המחשבה שיש מי שלוחש על אוזנו של ראש הממשלה הבלים מסוג זה. נמתין בכליון עינים לבדל של ראיה לאישוש תיאורית הקונספירציה המגוחכת".