BETA

24.10.2018

21:21

חיים משישי לשישי: הדלק הקטארי לא יביא שקט לעוטף עזה • פרשנות

כולם מחכים למוצא פיו של אבו מאזן, שעשוי להודיע ביום ראשון על ניתוק האספקה שמעבירה הרשות לעזה. עד אז, צפי להפרת סדר אלימה נוספת על הגדר בסוף השבוע הקרוב

המתיחות בדרום: גם בירושלים כבר מבינים שאספקת הדלק הקטארי לרצועת עזה לא תוביל להפסקת אש מוחלטת מול חמאס, שככל הנראה לא יפסיק את האלימות על הגדר עד שיצליח להביא הישג משמעותי יותר או כפי שאנשי הארגון מכנים זאת: "הסרת המצור על רצועת עזה".

 

בישראל התרגלו לשחק משישי לשישי, וגם בסוף השבוע הקרוב צפויה הפרת סדר אלימה בגבול הרצועה. אך הפעם העזתים מחכים דווקא ליום ראשון – אז אמור אבו מאזן להודיע האם הרשות הפלסטינית מנתקת לחלוטין את כל האספקה שהיא נוהגת להעביר לרצועת עזה. מדובר באספקה שכוללת גם כסף לתרופות, למזון ולמשכורות פקידים. המתווכים המצרים מתרוצצים בימים האחרונים מעזה לרמאללה ובחזרה, הכול בניסיון לשכנע את אבו מאזן לעכב החלטה שכזו.

 

האפשרות שאבו מאזן לא ישמע למצרים ויחליט בכל אופן על היפרדות מוחלטת מחמאס, עשויה להביא לשני תסריטים מנוגדים: מצד אחד ייתכן כי הייאוש ברצועה יגדל, דבר שיביא להסלמה מול חמאס. מצד שני, ייתכן וישראל תוכל לבודד את ניהול יחסיה מול חמאס בעזה מהיחסים עם הרשות בגדה, דבר שעשוי לפתח תקווה מחודשת להסדרה.

 

  מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה
 

מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה ( חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אירועי היום:

 

תשע שריפות פרצו במהלך היום בעוטף עזה כתוצאה מהפרחת בלוני תבערה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. בשעות הערב המוקדמות, זר בלוני תבערה נחת בחוף הים בראשון לציון אך לא גרם לדליקה.

 

מוקדם יותר היום, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס העביר את השרביט לתת-אלוף אליעזר טולדנו בטקס שנערך בבסיס האוגדה, סמוך לקיבוץ רעים. "האתגרים שצה״ל מתמודד איתם ברצועת עזה, ככל שהם מאתגרים אין הם משפיעים על תכניות האימונים והמוכנות של צה״ל", אמר תת-אלוף פוקס. "לו נידרש להמשיך ולהתמודד עם אתגרים אלו ואף בעוצמה רבה יותר - צה״ל יוכל לבצע זאת לעוד שנים רבות קדימה וזאת, ללא הפסקת התנופה בבניין כוחו ובמוכנות למלחמה", הוסיף.

 

‏תת-אלוף פוקס התייחס בנאומו לארגון הטרור חמאס ואמר כי "חמאס קובע את רמת האלימות בגבול. רוב המשאבים שנכנסים לרצועת עזה הולכים לחפירת מנהרות או לייצור רקטות. חמאס חופר באדמה ובכך מקלל אדמה שבה יכלו לפרוח פרדסים". 

 

אתמול, הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן על חידוש אספקת הדלק הקטארי לעזה. בשבוע שעבר כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו כי "כל עוד לא תיפסק האלימות ברצועת עזה באופן מוחלט, כולל שיגורי בלוני התבערה והצתות הצמיגים מול הישובים הישראלים, לא תחודש אספקת הדלקים והגז לרצועת עזה". עם זאת, ליברמן החליט על המהלך חרף העימותים בסמוך לגדר המערכת והשריפות שנגרמו בימים האחרונים בעוטף עזה.
 

טקס החלפת מפקד אוגדת עזה
 

טקס החלפת מפקד אוגדת עזה (חדשות עשר )

 

 

מוקדם יותר אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למתיחות בדרום: "חמאס מחויב להשמדתנו, ולכן אינו נחשב בר שיח במובן המדיני. עם זאת, הם מבינים בצורה יפה מאוד את המסרים האחרים שלנו ואנחנו לא ניתן להם להמשיך. אנחנו גם לא ניתן להם לחלום על ביצוע זמם. הדבר הראשון שאני מחויב לו הוא הביטחון – לא רקטות, לא מרגמות ולא בלונים". נתניהו אמר את הדברים בכנס בחירות של ראש עיריית שדרות, אלון דוידי.

 

נתניהו גם התייחס לתהליך שעבר על חמאס בשנים האחרונות: "אנחנו מתכוננים לכל תרחיש וננהל זאת בצורה מאוד נחושה ומאוד מחושבת. יש לנו עניין עם חונטה תיאולוגית שהשתלטה על שני מיליון איש. הם היו 3,000 אנשים לפני ההתנתקות האומללה והטראגית, והיום הם מונים 65 איש חמושים".