23.10.2018

01:08

עודכן:

תיעוד לכאורה של המחסל שהתחזה לעיתונאי הסעודי לאחר מותו

"הורה על חיסול חשוקג'י בסקייפ: 'הביאו לי את ראשו של הכלב'"

סעוד אל-קטאני, עוזרו הבכיר של יורש העצר הסעודי, הורה על חיסול העיתונאי לאחר חילופי עלבונות בין השניים - כך דווח ברויטרס. ראשת ה-CIA תטוס לטורקיה לחקור את הרצח

סעוד אל-קטאני, עוזרו הבכיר של יורש העצר הסעודי בן סלמאן, הורה על חיסולו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית, באמצעות שיחת סקייפ - כך דווח אמש (שני) ברויטרס, מפי גורמי מודיעין. מקור מודיעיני טורקי סיפר כי בין אל-קטאני לחשוקג'י התרחשו חילופי עלבונות, שבסופם אמר לצוות שנכח בחדר שבקונוסליה להיפטר מחשוקג'י וביקש "הביאו לי את ראשו של הכלב". במקביל, דווח כי ראשת ה-CIA, ג'ינה הספל, תטוס לטורקיה במטרה לחקור את הרצח.
 

לפי מקור רם דרג, המקושר לבית המשפט המלכותי בסעודיה, אל-קטאמי היה בקשר טלפוני עם הנוכחים בחדר שבקונסוליה הסעודית דרך תוכנת "סקייפ". לפי הדיווח, הוא החל להטיח עלבונות בחשוקג'י דרך הטלפון וחשוקג'י לא נשאר חייב והשיב לו בעלבונות משלו, עד שבשלב מסויים ניתנה ההוראה הקטלנית. מהמידע שהגיע לידי רויטרס לא ידוע כרגע אם אל-חתאני "נכח" בכל רגעי האירוע שהתרחש בקונסוליה.

עוד על פי הדיווח, הקלטות הקול של שיחת הסקייפ נמצאות בידי הנשיא הטורקי, טאיפ ארדואן, שמסרב להעבירן לידיה של ארצות הברית.

 

 

 

 

 

 

 

 

 ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר

ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר ( רויטרס)

 

אל-קטאני, ששימש כאחראי ניהול חשבונות המדיה החברתית של הנסיך הסעודי, פיקד בעבר גם על מעצרם של מאות מבני האליטה של מדינתו. הוא פוטר ביום שבת מתפקידו יחד עם ארבעה בכירים נוספים, בהוראת המלך סלמאן, בשל חלקו ברצח העיתונאי על ידי צוות שהורכב מ-15 בני אדם.


בד בבד, תיעוד שפורסם אתמול הציג את צוות הקונסוליה לכאורה משמיד מסמכים מחוץ למבנה, כביכול זמן קצר לאחר החיסול. הגילויים החדשים מגיעים על רקע התבטאויות נוספות מגורמים בקהילה הבין-לאומית, המביעים ספק בגרסה הסעודית הרשמית. 


מנהיגי העולם המשיכו להתייחס אתמול למותו של העיתונאי והתקדמות החקירה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לכתבים מחוץ לבית הלבן כי אינו מרוצה מהגרסה ששמע מהסעודים. "על הסעודים לזרז את החקירה", אמר לאחר שהודיעו שייתכן ויזדקקו לחודש ימים. "זה זמן רב, אין סיבה לכך, זה צריך להיות מהיר יותר".

 

נשיא טורקיה טאיפ ארדואן אמר באמצעות דוברו כי "דבר לא יישאר בעלטה בחקירת מותו של חשוקג'י". גם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל התבטאה אמש בעניין והודיעה על עצירת ייצוא הנשק לממלכה: "הרג חשוקג'י הוא 'מפלצתי'. נשהה את ייצוא הנשק לסעודיה כל עוד המקרה בבדיקה".

עוד דווח אתמול כי שר האוצר האמריקני, סטיבן מנושין, פגש במהלך היום את הנסיך הסעודי, למאות הזעם סביב מות העיתונאי. בחשבון הטוויטר של משרד החוץ הסעודי נאמר כי הנסיך בן סלמאן הדגיש במהלך פגישת השניים את חשיבות היחסים האסטרטגיים והשותפות בין ארה"ב לממלכה.

 

 

בתוך כך, רשת CNN פרסמה אתמול בבוקר סרטון שבו נראה מוסטפא אל-מדאני, שמראה פניו דומה לזה של חשוקג'י, מסתובב ברחבי איסטנבול כשהוא לבוש בבגדיו של חשוקג'י שעות ספורות לאחר שהאחרון נעלם. כמו כן, אל-מדאני נצפה עוזב את הקונסוליה מהדלת האחורית כשהוא עוטה משקפיים וזקן מזויפים. "סביר להניח שהבגדים היו עדיין חמים כשאל-מדאני לבש אותם. אתה לא זקוק לכפיל גוף עבור הליכי הסגרה או חקירה", אמר ל-CNN פקיד טורקי, "ההערכה שלנו לא השתנתה: זה היה רצח מתוכנן מראש והגופה הוצאה מהקונסוליה".

 

 ג'מאל חאשוקג'י ודונלד טראמפ

ג'מאל חאשוקג'י ודונלד טראמפ (רויטרס)

 

 

לפי החשד, אל-מדאני היה חלק מצוות של 15 אזרחים סעודים נשלח כדי להתעמת עם העיתונאי ב-2 באוקטובר. כך לפי גרסת בכיר סעודי שפורסמה אתמול בסוכנות הידיעות "רויטרס". במהלך המפגש עם העיתונאי, חברי הצוות איימו עליו, סיממו אותו וניסו לחטוף אותו. כשחשוקג'י התנגד - הם חנקו אותו למוות. לדברי הבכיר, גופתו של חשוקג'י גולגלה בשטיח וניתנה ל"משתף פעולה מקומי" כדי שיעלים אותה, ובמקביל נכנס המומחה לזיהוי פלילי כדי לטשטש את כל הראיות בזירה. על הטענות כי חשוקג'י עונה וראשו נערף, אמר הבכיר כי תוצאות מקדימות של החקירה לא מעידות על כך. נוסף על כך, הבכיר הסעודי הציג מסמכי מודיעין פנימיים, שלדבריו מראים את היוזמה הסעודית להחזיר מתנגדי משטר למדינה. עם זאת, הוא לא סיפק הוכחה למהימנות של המסמכים הללו.

 

אתמול בלילה, סוכנות הידיעות הסעודית דיווחה כי המלך סלמאן ובנו מוחמד התקשרו לבנו של חשוקג'י והביעו את תנחומיהם על מות אביו.

אתמול בערב, שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר, התייחס לרציחתו של חשוקג'י. אל-ג'ובייר כינה את התקרית "טעות גדולה ונוראית" והבטיח כי האחראים לה יבואו על עונשם. נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע כי ארצו תחשוף פרטים חדשים על האירוע ביום שלישי. "זו טעות נוראית וטרגדיה נוראית. ניסיון האחראים למקרה לטייח אותו הפך את הטעות לגדולה ומורכבת יותר", אמר אל-ג'ובייר בריאיון לרשת "Fox News". "אנחנו מוסרים את תנחומינו למשפחה וחשים את כאבם. למרבה הצער, טעות גדולה נעשתה ואני מבטיח שאלו שנושאים באחריות למעשים יענשו על כך".