22.10.2018

20:22

טראמפ: אני יכול להיות קשוח עם רה"מ - כמו שהייתי עם הפלסטינים

נשיא ארה"ב הבהיר למקבילו הצרפתי מקרון: "אנחנו נותנים לישראל 5 מיליארד דולר בשנה". לדברי טראמפ, הוא "קרוב מאוד להגיע למסקנה" שנתניהו לא רוצה להתקדם בתהליך השלום

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לנשיא צרפת עמנואל מקרון כי הוא יהיה מוכן להפעיל לחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי שזה יקבל את תוכנית השלום האמריקנית שצפויה להיות מוצגת בחודשים הקרובים - כך אמרו לחדשות עשר ארבעה גורמים דיפלומטים מערביים, שמעורים בתכני שיחה בין טראמפ ומקרון שנערכה בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק ב-24 בספטמבר. לפי הגורמים, טראמפ אמר: "אנחנו נותנים לישראל חמישה מיליארד דולרים בשנה - אני יכול להיות קשוח עם נתניהו לגבי תוכנית השלום, כמו שהייתי קשוח עם הפלסטינים". 

 

זו הפעם הראשונה שבה התבטאות כזו של טראמפ כלפי נתניהו מתפרסמת. לדברי ארבעת הדיפלומטים המערביים, מקרון היה זה שהעלה את הסוגייה הישראלית-פלסטינית במהלך הפגישה. "הרושם שלי הוא שנתניהו לא רוצה באמת להתקדם בתהליך השלום, כי הוא אוהב את הסטטוס קוו", אמר מקרון לנתניהו. הנשיא האמריקני השיב כי הוא נוטה להסכים עם הניתוח הזה. "אתה יודע עמנואל, אני קרוב מאוד להגיע לאותה מסקנה", אמר טראמפ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מקרון ואבו מאזן בצרפת2
 

מקרון ואבו מאזן בצרפת (רויטרס)

 

 

הנשיא הצרפתי שאל מדוע טראמפ היה עד כה קשוח רק עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שאכן הודיע על ניתוק הקשרים עם צוות המו"מ של הממשל האמריקני בשל היחס שקיבלו הפלסטינים, לדבריו. טראמפ הסביר: "הייתי קשוח עם הפלסטינים בגלל שהם לא הסכימו לדבר איתנו וזה לא מקובל". הנשיא האמריקני הבהיר: "נתתי הרבה לנתניהו. העברתי את השגרירות לירושלים וכל שנה אנחנו נותנים להם 5 מיליארד דולר".

 

שלושה ימים אחרי אותה פגישה עם מקרון, נפגש טראמפ בניו יורק עם ראש הממשלה נתניהו. במסיבת העיתונאים שקיימו השניים במהלך אותה פגישה הודיע טראמפ בפעם הראשונה כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני וציין כי ישראל תצטרך לעשות "משהו טוב" עבור הפלסטינים. 

 

בבית הלבן לא הכחישו את הדברים. בכיר בבית הלבן אמר בתגובה: "הנשיא מאמין שראש הממשלה נתניהו מחויב לנסות ולהגיע לשלום כולל ובר קיימא בין ישראל לפלסטינים".

 

 תמלול השיחה בין טראמפ למקרון
 

 

 

 

תמלול השיחה בין טראמפ למקרון
 

 

 

 

 תמלול השיחה בין טראמפ למקרון