19.10.2018

20:05

הבחירות לא הוכרזו השבוע, אבל ניתן לחוש בהן קרבות • פרשנות

השבוע הנוכחי התחיל בסערה עם כנס החורף של הכנסת. בין נאום לנאום, השאלה שריחפה באוויר היתה: האם זהו המושב האחרון של הכנסת הנוכחית? לנתניהו הפתרונים

הבחירות אמנם לא הוכרזו עם פתיחת כנס החורף של הכנסת השבוע, אבל ניתן היה לחוש בהן קרבות באמצעות כמעט כל מילה, כמעט כל נאום שנישא השבוע במליאה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העלה את הרף בכל מה שקשור להתנצחות עם יריביו הפוליטיים ומבלי להכריז על כך רשמית קידם באופן מעשי את אווירת מערכת הבחירות. נתניהו היה השבוע בעמדות קרב, לא רק מול הפוליטיקאים ומול יריביו, אלא גם מול הציבור.

 

 

 

 

 

 

 

 

 נתניהו נואם בכנס פתיחת החורף של הכנסת
 

נתניהו נואם בכנס פתיחת החורף של הכנסת (דוברות הכנסת, יצחק הררי )

 

 

ההשתלחות בפעילה החברתית בקריית שמונה הסגירה כנראה לא רק את עצביו הרופפים והעצב שחש ביחס למות חברו הטוב, עורך הדין יעקב וינרוט, אלא גם לעובדה שהוא כבר הסיר את הכפפות, כפי שהוא מורגל, במאבק על קולות הבוחרים.

גם באופוזיציה התלהטו הרוחות. הנאום של יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, היה מהתקיפים שנשמעו לאחרונה על בימת הכנסת.

 

השאלה מתי ייערכו הבחירות תלויה בעיקר ברצונו של נתניהו אבל לציבור, הנושא מוצג כסוגיה שתוכרע סביב היכולת לפתור את משבר הגיוס. הדבר יהיה אפשרי אם חברי יש עתיד יעניקו את קולם לטובת החקיקה ובכך יקזזו את קולות הח"כים מיהדות התורה שיתנגדו מבלי לפרוש מהממשלה. החישוב הזה החריף את הקרבות בנגמ"ש בתוך האופוזיציה.

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן
 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ( דוברות משרד הבריאות)

 

הכרזת הבחירות מתקרבת בצעדי ענק, כך על פי כל הסימנים. בינתיים, המערכת הפוליטית הארצית מאפשרת למערכת הבחירות ברשויות המקומיות להסתיים ובעוד כחודש נדע האם נתניהו יפתיע את כולם וידחה את ההליכה לקלפי אל מעבר לשליש הראשון של השנה הבאה.