10.10.2018

12:06

"אם הסיוע לרצועת עזה יוגדל - חמאס ישקול לצמצם את ההפגנות"

גורמים פלסטינים אמרו לחדשות עשר כי "במידה ולא תוגדל הכנסת הכספים, התרופות והסולר לעזה - הסיכויים לעימות ייגברו". חמאס: "הכנסת הסולר - צעד ראשון להקלה על המצור"

חמאס שוקל לצמצם את ההפגנות המתנהלות בסמוך לגדר המערכת במידה ותוגדל הכנסת הכספים, התרופות והסולר לרצועת עזה – כך אמרו היום (רביעי) גורמים פלסטינים לחדשות עשר. לדבריהם, "במידה והסיוע לא יגדל ההפגנות יסלימו, דבר שיגביר את הסיכויים לעימות". עוד הוסיפו כי "חמאס מבקש למצוא ציר עוקף אבו מאזן בדמות 'הבנות שקטות' עם מדינות במזרח התיכון, ובראשן מצרים".

 

במקביל, חמאס ברך על הכנסת הסולר הקטארי לרצועה: "הכנסת סולר לתחנת הכוח של עזה היא צעד ראשון להקלה על המצור והמשברים בעזה. בהמשך יהיו צעדים נוספים מסוג זה על אפה וחמתה של הרשות הפלסטינית".

 

 

 

 

 

 

 

 הפרות הסדר האלימות לאורך גדר המערכת
 

הפרות הסדר האלימות לאורך גדר המערכת (דובר צה"ל)

 

 

נוסף על כך, אמרו גורמים בחמאס כי "בעוד הרשות הפלסטינית מתנערת מאחריותה כלפי העם הפלסטיני ברצועה ואף מחריפה את סבלו, מדינות בעולם מתנדבות לסייע לסגור את הפער בין רמאללה לעזה". בין המדינות שמנה הארגון: מצרים, קטאר, טורקיה, מרוקו ואיראן.

 

כאמור, אתמול בבוקר נכנסו לרצועת עזה מיכליות דלק הממומנות על ידי קטאר, דרך מעבר כרם שלום. הדלק מיועד להפעלת תחנות כוח המספקות חשמל לרצועה. בכיר פתח, עזאם אל-אחמד, הודיע כי "כניסת הסולר לרצועת עזה ללא אישורנו מהווה חציית קו אדום".

 

 תחנת הכוח ברצועת עזה
 

תחנת הכוח ברצועת עזה (רויטרס)

 

 

מאמצי הפיוס בין פתח לחמאס

 

אתמול דווח בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ייצא לסבב פגישות בסוף השבוע הבא בנושא הפיוס הפנים פלסטיני והמאמצים להשגת רגיעה בין חמאס לישראל. על פי הדיווח, כאמל ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ויעביר לו מסר, לפיו על הרשות לשתף פעולה עם המאמצים המצריים, ובמידה ולא, קהיר תמשוך את ידיה מנושא הפיוס לחלוטין ותתייחס לחמאס כגורם האחראי על גבולה המזרחי ובמעבר רפיח, ולא לרשות הפלסטינית. מלבד הביקור ברמאללה, כאמל יגיע גם לתל אביב ולירדן.

 

מוקדם יותר אתמול דווח ב"חליג אונליין" כי משלחת חמאס תצא לסבב מדינית במדינות ערב בשבוע הקרוב. על פי הדיווח, המשלחת תתמקד במצב ההומניטארי ברצועה ובמאמצי הפיוס בין חמאס לפתח. בראש המשלחת יעמוד ראש הלשכה המדינית של הארגון, אסמאעיל הנייה. עוד דווח כי הסבב המדיני יכלול את קטאר, מצרים וטורקיה, וככל הנראה גם איראן.

 

 ראש המודיעין המצרי, עבאס קאמל, לוחץ ידיים עם א-סיסי
 

ראש המודיעין המצרי, עבאס קאמל, לוחץ ידיים עם א-סיסי (רויטרס)

 

 

העימותים בסמוך לגדר המערכת

 

אתמול התייחס צה"ל לדיווחים אודות פריצת גדר המערכת ברצועת עזה על ידי מפגינים פלסטינים, במהלך העימותים האלימים שחלו ביום שני. "במהלך הפרת הסדר הסבו המתפרעים נזק לגדר הביטחון הישנה, שנמצאת בשטח הפלסטיני, והציתו אותה. לא הייתה חדירה לשטח ישראל באירוע זה", הדגיש דובר צה"ל. "אחד המתפרעים חצה לשטח ישראל לזמן קצר, והצית באמצעות בקבוק תבערה עמדה צבאית נטושה הסמוכה לגדר. לא היו נפגעים". בהמשך, צה"ל פרסם סרטון המציג את האירוע, ובו נראה פלסטיני שחצה את הגדר, ושב על עקבותיו.

 

עוד הוסיף דובר צה"ל כי ההתפרעויות היו תחת שליטה לכל אורכן. "במהלך הפרת הסדר האלימה פעלו הלוחמים למניעת חדירה רחבה לשטח הארץ", הדגיש. "האירוע נשלט בתצפית ובאש מתחילתו ועד סופו, ובשום שלב לא יצא משליטה. מדיניות הפעלת הכוח, למול פגיעה בתשתיות ביטחוניות וחדירה לשטח ישראל, ברורה וממומשת באופן יום-יומי".

 

ביום שני השתתפו כ-7,000 פלסטינים בהפרות סדר אלימות בסמוך לחלק הצפוני של גדר הגבול. במהלך העימותים, על פי הדיווחים, המתפרעים השלכו מטענים ורימוני רסס, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי אש. בכלי התקשורת הפלסטינים דווח כי לפחות 24 בני אדם נפצעו מירי צה"ל, במהלך ההפגנות שליוו את המשט שיצא מרצועת עזה בניסיון לשבור את המצור הימי.