02.10.2018

15:38

עודכן:

לקראת מינוי רמטכ"ל ומפכ"ל: הוצגו מועמדים לוועדת המינוי

לאחר שפעילות הוועדה הופסקה בשל עתירה נגד שניים מחבריה בגין קרבתם לראש הממשלה, השר לוין הציג שני נציגים שמינויים לא צפוי להיתקל בקשיים: טליה איינהורן ומשה טרי

השר המקשר בין הממשלה והכנסת, יריב לוין, הציע היום (שלישי) שני נציגים לכהונה בוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה, כפי שהורה לו ראש הממשלה בנימין נתניהו. השר לוין עדכן את את מזכיר הממשלה כי פרופסור טליה איינהורן ומשה טרי הם שני המועמדים המוצעים על ידו להשלמת סגל חברי הוועדה.

 

פרופסור טליה איינהורן מלמדת במחלקה לכלכלה ולמנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, חוקרת בכירה אורחת בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב וחברה באקדמיה הבינלאומית למשפט השוואתי. משה טרי כיהן בשורה של תפקידים בכירים בשירות הציבורי ובמשק ובהם יו״ר הרשות לניירות ערך ומנכ״ל רשות הדואר.

 

על פי ההערכות לא צפויה התנגדות למינויים של השניים, ולפיכך תשוב הוועדה למינוי בכירים לשוב לתפקוד מלא בקרוב, כשעל הפרק עומד כמובן מינוי הרמטכ"ל הבא של צה"ל, והמפכ"ל הבא של משטרת ישראל, שהתעכבו בשל הקפאת פעילות הוועדה.

 

יש לציין כי פרופ' איינהורן היא אמו של ישראל איינהורן שמועסק על ידי מפלגת ישראל ביתנו כיועץ בכיר ליו"ר המפלגה לענייני דעת קהל ומדיה דיגיטלית. מטעם השר ליברמן נמסר הערב כי "שר הביטחון אינו מכיר את הפרופ' איינהורן, מעולם לא פגש אותה ואינו קשור בשום צורה שהיא למינויה. השר יריב לוין לא שוחח עימו בנושא וכל שאלה יש להפנות לשר לוין".

 

בד בבד, הודיע השר ליברמן כי רק אישור שני המועמדים החדשים בוועדה, הוא יציג את שמות שני מועמדיו לתפקיד הרמטכ"ל.

 

 ח"כ, יריב לוין
 

ח"כ, יריב לוין ( מוטי מילרוד)

 

 

 

 

 

 

 

 

כזכור, בחודש שעבר פרשו מהוועדה למינוי בכירים ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, יעקב נגל, ונשיאת לשכת רואי החשבון בישראל, איריס שטרק. זאת לאחר שעבודת הוועדה הוקפאה בצו ביניים של בג"ץ בעקבות עתירות נגד השניים. 

 

נגל כתב למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, מכתב בו הוא מבקש לפרוש מהוועדה. "מאז אישור המינוי בממשלה התחולל סביבו מחול שדים שהסתיים בשלב זה בדיון בבג"ץ בשבוע הקודם", כתב. "שמחתי לראות ששופטי בג"ץ מצאו לנכון להדגיש שבאופן אישי לא דבק בי שום רבב ו'הפגם' היחיד שמעיב על מינויי הוא העובדה שתפקידי כראש המל"ל בפועל היה משרת אמון מטעם ראש הממשלה ולכן הוא מרמז על קרבתי אליו ועל היותי 'עושה דברו'".

 

"למרות האבסורד וחוסר ההגיון המוחלט בטיעונים אלו", עוד כתב נגל, "אני מבקש ממך להציג בפני הממשלה את בקשתי לשחרר אותי מהמינוי שקיבלתי, על מנת לא לעכב מינויים חשובים שהוועדה המכובדת אמורה לדון בהם בחודשים הקרובים".

 

מאחורי הקלעים, בכירים במשרד המשפטים הבינו שבג"ץ עומד להדיח את שטרק ונגל ולכן היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והסביר לו את הסיכונים המשפטיים הכרוכים בהמשך הגנה על מינויים בוועדה. נתניהו, מצדו, הבין את הרמז ומסר לנגל ושטרק שעדיף שיתפטרו לפני שיודחו. בשיחות פנימיות, נתניהו מביע תרעומת על כך שלא יוכל למנות אנשים המקורבים אליו במקום נגל ושטרק במשבצת נציגי הציבור.

 

ליברמן מברך את חיילי צה"ל לכבוד השנה החדשה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (חדשות עשר )

 

 

לפני כחודש האריך בג"ץ את צו הביניים ואת הצו על תנאי המשביתים את פעילות הוועדה למינוי בכירים. הצווים הוצאו בעקבות עתירה שהגישה העמותה לטוהר המידות, ויישארו בתוקף עד אשר תתקבל החלטה סותרת.

 

לפני כחודשיים אמר ליברמן, ב-103FM כי התברר לו שהוועדה למינוי בכירים מושבתת, וכתוצאה מכך מינוי הרמטכ"ל הבא יתעכב: "אי אפשר להתקדם, הייתי אמור להעביר את השמות לוועדה למינוי בכירים. היא מושבתת עד ה-6 בספטמבר", אמר שר הביטחון, ביחס לצו שתוקפו כאמור הוארך בשבוע שעבר.

 

ליברמן כבר בחר שני מועמדים סופיים לתפקיד הרמטכ"ל, אך מסרב לומר מי הם. לפיכך, ארבעת המועמדים שפורמלית עדיין מצויים במירוץ הם יאיר גולן, אביב כוכבי, ניצן אלון ואייל זמיר. "על סמך שיחות עם רמטכ"לים ושרי ביטחון לשעבר, הם אמרו שאי אפשר ליפול, שארבעת המועמדים מצוינים ומי שייבחר יהיה רמטכ"ל מצוין. כשאהיה מגובש אדבר עם ראש הממשלה", אמר שר הביטחון.