BETA

20.09.2018

20:37

עודכן:

היוזמה הקטארית להרגעת המהומות בעזה שלא הובאה לעיון נתניהו

שר החוץ של קטאר שלח בחודש מאי מכתב לרה"מ, באמצעות מתווך, בניסיון למנוע מרחץ דמים ביום פתיחת השגרירות האמריקנית בי-ם. יועצי ראש הממשלה סרבו לקדם את היוזמה

שר החוץ של קטאר, שייח' מוחמד בן עבד אל-רחמן אל-ת'אני, ניסה להעביר בחודש מאי באמצעות שני מתווכים מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו הצעה להרגעת הרוחות ברצועת עזה. ההצעה נועדה לנסות ולמנוע את מהומות הדמים שהתרחשו בעזה ביום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים. אלא שהיועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת סירב להפגיש את המתווכים עם נתניהו והמכתב מעולם לא נמסר.

 

שני המתווכים – איש העסקים היהודי צרפתי פיליפ סולומון והרב אברהם מויאל – הינם מקורבים לשר החוץ הקטארי ולאמיר קטאר. בחודש אפריל הם פנו לשגריר ישראל באונסק"ו באותה תקופה, כרמל שאמה-הכהן, וביקשו להיפגש עמו בדחיפות כדי לעדכן אותו על פגישה שקיימו באותו יום בפריז עם שר החוץ של קטאר. הם סיפרו לשאמה-הכהן בפגישה כי הקטארים סבורים שחמאס מתכנן "משהו גדול" בעזה ביום פתיחת השגרירות האמריקנית החדשה ב-14 במאי.

 

"נפגשנו ביום שישי אחר הצהריים", סיפר שאמה-הכהן לחדשות עשר. "הם הציגו הצעה קטארית שבפעם הראשונה היתה נשמעת דמיונית. שר החוץ הקטארי הציע עסקת חבילה שבה יהיו מעורבות ארה"ב, ישראל ומצרים. העסקה לדבריו סגורה ומוסכמת על בכירי חמאס בעזה כולל איסמאעיל הניה. היינו כמה שבועות לפני הימים הרגישים של פתיחת השגרירות האמריקנית עם צפי למהומות ומחיר דמים. המסר הקטארי היה שזה עשוי למנוע את המהומות ואת מחיר הדמים".

 

כרמל שאמה הכהן. ארכיון
 

כרמל שאמה הכהן. ארכיון (נועה גרייבסקי )

 

 

שאמה-הכהן העביר את המסר מיידית לירושלים למשרד החוץ ולמועצה לביטחון לאומי וקיבל הנחיות כיצד להמשיך את המגעים עם סולומון ומויאל. בשלב מסוים העבירו הקטארים מסר כי הם מעוניינים לקיים שיחת טלפון בין שר החוץ הקטארי או בין אמיר קטאר לבין נתניהו כדי להציג את ההצעה שלהם. במשרד ראש הממשלה סירבו וביקשו לקבל את ההצעה במסמך רשמי. "המועצה לביטחון לאומי ביקשה משהו בכתב – דמי רצינות מעבר לדיבורים", סיפר שאמה-הכהן.

 

בסוף אפריל פנה שאמה-הכהן לשני המתווכים ושאל אם יוכלו לטוס לדוחא ולהביא הצעה כתובה. השניים, ששהו אז בצ'אד, המריאו בדחיפות לקטאר ונפגשו עם שר החוץ הקטארי ב-1 במאי. יממה לאחר מכן נחתו סולומון ומויאל בשעת לילה מאוחרת בנתב"ג כשברשותם המכתב משר החוץ הקטארי. האחרון העלה את ההצעה להרגעת הרוחות בעזה על כתב ומיען אותה ליועצו הבכיר של הנשיא אמריקני ג'ארד קושנר. התנאי הקטארי היה לקבל אור ירוק מנתניהו לפני שההצעה מועברת לבית הלבן.

 

מי שפגש אותם על המסלול היה שאמה-הכהן, שהגיע בבהילות מפריז. "הם נחתו באמצע הלילה. הדבר הראשון הוא שאני רוצה לראות זה את המכתב בעיניים", סיפר שאמה-הכהן. "הם מציגים לי שני מכתבים חתומים על ידי שר החוץ הקטארי. במפורש כתוב שזה על דעת אמיר קטאר. המכתבים פונים לג'ארד קושנר החתן של טראמפ ומדברים על ההצעה בגדול. שאלתי מה הקשר אלינו? הם אמרו שהם רוצים לעשות הכול בתיאום עם ישראל ועם הסכמה ישראלית".

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בעצרת האו"ם
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בעצרת האו"ם ( רויטרס)

 

 

לידי חדשות עשר הגיעו פרטי המכתב. ההצעה הקטארית כללה הסכמת כל הפלגים בעזה להפסקת האלימות בתמורה לתכנית לשיפור התשתיות, החשמל והביוב ברצועה וכן הקמת תשתית למסחר בדמות נמל או שדה תעופה בעזה.

 

כאשר הגיעו מויאל וסולומון מקטאר לישראל הם הבהירו שאת המכתב הם התבקשו להעביר ישירות רק לנתניהו. שאמה-הכהן סיפר כי הוא עיין במכתב, דיווח על עיקריו ללשכת ראש הממשלה וניסה לארגן לשניים פגישה עם נתניהו.

איש הקשר בנושא בלשכת ראש הממשלה היה אדם המכונה "מעוז" - עוזרו של היועץ לביטחון לאומי לקשרים דיפלומטיים מיוחדים. מעוז ליווה את כל המהלך ויומיים לאחר הגעת השניים הוא פגש את הרב מויאל ואת שאמה הכהן במלון בירושלים.

 

"לאחר יומיים של הלוך ושוב כשאני מתווך בינם לבין לשכת ראש הממשלה נקבעה פגישה במוצאי שבת עם הרב מויאל ועם נציג המועצה לביטחון לאומי", אומר שאמה-הכהן. "הפגישה התקיימה בלובי של בית מלון בירושלים אבל לא יצא ממנה דבר.

 

נציג המועצה לביטחון לאומי התעקש לראות את המכתב במו עיניו ולא הסתפק בזה ששגריר ישראל ראה את המכתב. הרב מצדו אמר – הנה המעטפות, הן סגורות. השגריר שלכם ראה את המכתב. הבא שיראה את המכתב זה רק ראש ממשלת ישראל, כיוון שזה האמון שנתנו בי הקטארים".

 

שאמה-הכהן מספר כי במועצה לביטחון לאומי סירבו לקבוע פגישה למויאל עם נתניהו כדי להעביר את המכתב. אחד הנימוקים היה שראש הממשלה לא פוגש אנשים פרטיים כדי שאלה יציגו לו הצעה ממדינה אחרת. כמה ימים לאחר מכן קיבל שאמה-הכהן טלפון מאחד מיועציו של נתניהו שהבהיר לו שאין כוונה להתקדם יותר במסלול הזה מול קטאר. 

 

"להערכתי היה פה משהו שהיה נכון למצות ולהתקדם ולא להיצמד לפרוצדורות", אמר שאמה-הכהן. "לפעמים ההזדמנות דופקת בקול גדול בדלת לפעמים היא דופקת בקול ענות חלושה. אני חושב שפה הסימנים היו מאוד מובהקים שיש פה הזדמנות".

 

מטעם המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הפגישה עם מויאל התקיימה בעקבות המלצת גורם ממשלתי. מכלול שיקולים הוביל להחלטה שלא להשתמש בשירותיו".