BETA

17.09.2018

16:20

עודכן:

נציבות שירות המדינה: בודקים אם יועץ רה"מ הטריד בתפקיד הנוכחי

הגוף הודיע כי בבדיקה הראשונית נראה שהטענות נגד דיוויד קיז הן על מעשים שאירעו טרם היה עובד מדינה. כמו כן, ייבחן אם דרמר ביצע עבירת משמעת בכך שלא דיווח על הטענות

נציבות שירות המדינה הודיעה היום (שני) כי היא בודקת אם דיוויד קיז, דובר ראש הממשלה לתקשורת זרה, הטריד מינית נשים כאשר היה עובד מדינה. נוסף על כך, נמסר כי על פי הבדיקה הראשונית, שהתבצעה על סמך הדיווחים התקשורת, נראה כי כל הטענות נגד קיז הן אודות מעשים שביצע לכאורה כאשר התגורר בארה"ב, טרם היותו עובד מדינה.

 

"לפיכך, נושאים אלו אינם נמצאים בסמכות נציבות שירות המדינה ונכון כי יתבררו בארה"ב ובהתאם לדינים החלים שם", נמסר מנציבות שירות המדינה. "עם זאת, אנו פועלים לבדוק האם ישנן טענות לאירועים דומים גם לאחר שקיז הפך לעובד מדינה. ככל שיאותרו מקרים כאלו הם ייבחנו בהיבט המשמעתי".

 

כמו כן, נציבות שירות המדינה בוחנת אם שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, ביצע עבירת משמעת בכך שלא דיווח על המידע שהועבר אליו, אודות התנהגות שאינה הולמת, לכאורה, של קיז כלפי נשים. בבדיקה הראשונית עלה כי הטענות שהועברו אל דרמר היו "כלליות, לא ספציפיות".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב
 

רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב (רויטרס)

 

 

בד בבד, ג'וליה סלאזר, המתלוננת הראשונה נגד קיז, הגיבה לראשונה היום על החלטת קיז להשעות את עצמו. "אני חושבת, כלומר אני מקווה, (שזה קרה) מפני שנשים נוספות סיפקו את גרסתן מיד", אמר סלאזר. "(אני מקווה) שמישהו ייקח אחריות. אני מקווה שאחרים ייקחו דוגמה מהכוח שהפגנתי". הדברים נאמרו בריאיון לג'ייקוב קורנבלו ב"ג'ואיש אינסיידר".

 

בתוך כך, חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) מקדמת דיון בוועדה למעמד האישה בכנסת, אליו היא רוצה לזמן את השגריר מארצות הברית, בכדי שיספק הבהרות בנוגע להחלטתו.

 

כזכור, דרמר הוזהר על ידי העיתונאי ברט סטיבנס בנוגע להתנהלותו של  קיז, אולם לא העביר את המידע למשרד ראש הממשלה כיוון שלא היה מדובר בתקיפה מינית או במעשה פלילי, כך מסר ביום שישי דוברו של דרמר.

 

"השגריר קיבל שיחת טלפון מברט סטיבנס למעלה מחצי שנה אחרי שדיוויד קיז נכנס לתפקידו במשרד ראש הממשלה בנוגע להתנהגות שמיוחסת לקיז לפני הצטרפותו למשרד. המידע על השיחה לא הועבר למשרד ראש הממשלה. אם סטיבנס או מישהו אחר היה מעביר לשגריר מידע הנוגע לתקיפה מינית או כל מעשה פלילי אחר שבוצע כלפי נשים על ידי כל גורם במשרד ראש הממשלה, בין אם התרחשו טרם כניסת הגורם לתפקיד או לאחר מכן, הוא היה מודיע באופן מיידי למשרד ראש הממשלה", נמסר.

 

 הג'וליה סלאזר, שטענה כי דיוויד קיז הטריד אותה
 

ג'וליה סלאזר, שטענה כי דיוויד קיז הטריד אותה (ג'ייקוב קורנבלו, ג'ואיש אינסיידר)

 

 

הודעת דוברו של דרמר הגיעה יום לאחר שסטיבנס טען כי בנובמבר 2016 יצר קשר עם  דרמר, הגורם המרכזי שדחף למינוי של קיז לתפקיד בלשכת רה"מ, והזהיר אותו כי קיז, ששימש כבר אז כדובר נתניהו לתקשורת הזרה, מהווה סכנה עבור נשים שעובדות במשרדי הממשלה בישראל. סטיבנס אמר את הדברים ל"ניו יורק טיימס". 

 

סטיבנס שימש בשנת 2016 כסגן עורך הדעות של ה"וול סטריט ז'ורנל". לדבריו, כבר בנובמבר 2013 אסר על קיז להיכנס למשרדי המדור לאחר שכמה עובדות התלוננו שקיז הטריד אותן. סטיבנס סיפר כי התעמת עם קיז, נזף בו ואמר לו שהוא "בושה עבור המין הגברי" ו"בושה עבור יהודי". בעקבות שיחת הנזיפה שלח קיז הודעת דואר אלקטרוני לכמה עובדות במגזין בהן התנצל על התנהגותו.

 

ביום חמישי, הודיע קיז כי הוא יוצא לחופשה על מנת לנקות את שמו. "לאור ההאשמות הכוזבות והמסולפות נגדי וכדי לא להסיח את הדעת מהעבודה החשובה של ראש הממשלה, ביקשתי לקחת פסק זמן כדי לנקות את שמי. אני בטוח לחלוטין שהאמת תצא לאור", מסר קיז. את ההודעה על רצונו בהפסקה הודיע קיז ל‏ראש הממשלה נתניהו בזמן שיחה שנערכה באותו יום.

 

באתר "Time of Israel" דווח הערב כי החלטתו של קיז להשעות עצמו הגיעה לאחר שבאתר ביקשו את תגובתו על טענה שהטריד אישה, עולה חדשה מצפון אמריקה, לאחר שנכנס לתפקידו בלשכת ראש הממשלה.