16.09.2018

16:54

עודכן:

דקות לפני הפיגוע: אם המחבל באה למחסום והזהירה מפני כוונת בנה

אמו של חליל ג'ברין, שרצח את ארי פולד בצומת גוש עציון, הגיעה למחסום מיתר ואמרה כי היא חוששת שבנה יבצע פיגוע, אך לא ידעה לציין היכן • נתניהו: "ארי נלחם בגבורה"

פיגוע הדקירה בגוש עציון: אמו של חליל ג'ברין בן ה-17, המחבל שביצע הבוקר (ראשון) את פיגוע הדקירה בגוש עציון ורצח את ארי פולד בן ה-40, הגיעה דקות לפני הפיגוע למחסום מיתר ואמרה לחיילים שהיו במקום כי היא חוששת שבנה עשוי לבצע פיגוע, אך טענה שאינה יודעת היכן הוא יתרחש. "הבן שלי לא הלך לבית הספר היום ואני חושדת שהוא הולך לבצע פיגוע", אמרה האמא. אחיו של המחבל הוא רופא ולמשפחה אין עבר בטחוני. קרוב משפחתו של ג'ברין, שמשמש גם כמנהל בית הספר שבו למד, סיפר לתקשורת הפלסטינית כי במשפחה הודיעו למנגנוני הביטחון הפלסטיניים כי ג'ברין נעלם וכי הם חוששו לגורלו.

 

בד בבד, גורמי ביטחון פלסטיניים אמרו לחדשות עשר כי קרובי משפחה של המחבל הודיעו למנגנוני הביטחון שהמחבל נעלם והם חוששים שיתאבד או יבצע פיגוע - וימות בתום הפעולה. במערכת הביטחון הישראלית לא התקבלה התראה מסוג זה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בדף הפייסבוק שלו: "בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחתו של ארי פולד ז״ל שנרצח היום בפיגוע בצומת גוש עציון. בכוחותיו האחרונים ארי נלחם בגבורה במחבל ומנע אסון כבד יותר. הוא היה אב נפלא לארבעה ילדים, שנאבק על האמת לטובת ההסברה הישראלית. יהי זכרו ברוך".

 

הלל פולד, אח הנרצח, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "הוא חי כגיבור ומת כגיבור. אחי הגדול הלך". שושנה, גיסתו של פולד, מסרה בשם המשפחה: "ארי היה גיבור אמיתי. הוא האמין בעם ישראל, בארץ ישראל, על פי תורת ישראל. הוא אהב את הארץ, היה מחנך ומורה ולחם באופן תמידי שהאמת תצא לעולם. עם ישראל וארץ ישראל איבדו היום אביר אמיתי, שכל נשמתו ועבודתו היו לקדושת ה' ועם ישראל".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כזכור, ארי פולד, אב לארבעה מההתנחלות אפרת, נרצח הבוקר בפיגוע סמוך לצומת גוש עציון. בסרטוני מצלמת האבטחה, שפורסמו זמן קצר לאחר מכן, נראית השתלשלות האירועים: בתחילה, נראה המחבל, יוסף עלי ג'ברין, כשהוא אוכל פלאפל וממתין לשעת כושר. 

 

זמן קצר לאחר מכן הוא מתועד כשהוא מתרחק מהמקום, ואז ניגש לארי פולד שעמד בסמוך, ודוקר אותו. הוא נמלט מהמקום ואחריו פולד, אזרח נוסף גבי ועקנין ואדם שלישי. הם יורים במחבל ופוצעים אותו באורח בינוני. פולד פונה לבית החולים כשמצבו אנוש, וזמן קצר לאחר מכן נקבע מותו. 

 

 ארי פולד, הנרצח בפיגוע הדקירה בקניון בצומת גוש עציון
 

ארי פולד, הנרצח בפיגוע הדקירה בקניון בצומת גוש עציון (חדשות עשר)

 

 

"ראיתי מישהו עם סכין, דוקר לפחות פעמיים. הנדקר הוציא ירי עוד לפניי, כמו גם אדם נוסף", סיפר ועקנין זמן קצר לאחר הדקירה. "ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי והמועצה כולה מודיעים בצער על הרצחו של תושב אפרת, אב לארבעה, חבר כיתת הכוננות ואיש טוב שהותקף עי מחבל ונפטר מפצעיו בבית החולים", נמסר מההתנחלות אפרת, שבה פולד התגורר. "צוותים מקצועיים של המועצה מלווים את בני המשפחה". שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר בתגובה לפיגוע: "ליבי עם גוש עציון. תנחומיי למשפחתו של הנרצח. נמשיך להילחם בטרור ביד ברזל".

 

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, ספד בטוויטר: "אמריקה מתאבלת על אחד מאזרחיה שנרצח על ידי מחבל פלסטיני. ארי פולד היה מגן נלהב של ישראל ופטריוט אמריקני. הוא ייצג את הטוב בשתי המדינות".

 

דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, בירך על הפיגוע: "אנחנו מברכים את פעולת הדקירה בבית-לחם, אשר תואמת להקרבות של עמנו בצעדות השיבה, והיא מדגישה את ההמשך של עמנו באינתפאדה ואת זכותו הלגיטימית של עמנו בנתיב ההתנגדות על כל מאפייניו נגד הכיבוש".

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית, "קודס", דיווחה כי גם גדודי חללי "אל-אקצא" השייכים לתנועת הפת"ח, בירכו על פעולת הדקירה והדגישו כי "ההתנגדות מסוגלת להרתיע את פשעי הכיבוש נגד עמנו".