12.09.2018

12:01

עודכן:

נסללה הדרך למינוי רמטכ"ל: שני חברי הוועדה למינוי בכירים פרשו

איריס שטרק פרשה ואחריה יעקב נגל, שביקש ממזכיר הממשלה לסיים את תפקידו. בכירים במשרד המשפטים הבינו שבג"ץ עומד להדיחם ועל כן הועברו מסרים שרמזו לשניים להתפטר

ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, יעקב נגל, ונשיאת לשכת רואי החשבון בישראל, איריס שטרק, פרשו היום (רביעי) מהוועדה למינוי בכירים, שעבודתה הוקפאה בצו ביניים של בג"ץ בעקבות עתירות נגד השניים. כעת יש למנות שני חברים במקומם, מה שיסלול את הדרך למינוי הרמטכ"ל והמפכ"ל.

 

נגל כתב למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, מכתב בו הוא מבקש לפרוש מהוועדה. "מאז אישור המינוי בממשלה התחולל סביבו מחול שדים שהסתיים בשלב זה בדיון בבג"ץ בשבוע הקודם", כתב. "שמחתי לראות ששופטי בג"ץ מצאו לנכון להדגיש שבאופן אישי לא דבק בי שום רבב ו'הפגם' היחיד שמעיב על מינויי הוא העובדה שתפקידי כראש המל"ל בפועל היה משרת אמון מטעם ראש הממשלה ולכן הוא מרמז על קרבתי אליו ועל היותי 'עושה דברו'".

 

 יעקב נגל
 

יעקב נגל (חדשות עשר )

 

 

"למרות האבסורד וחוסר ההגיון המוחלט בטיעונים אלו", עוד כתב נגל, "אני מבקש ממך להציג בפני הממשלה את בקשתי לשחרר אותי מהמינוי שקיבלתי, על מנת לא לעכב מינויים חשובים שהוועדה המכובדת אמורה לדון בהם בחודשים הקרובים".

 

מאחורי הקלעים, בכירים במשרד המשפטים הבינו שבג"ץ עומד להדיח את שטרק ונגל ולכן היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והסביר לו את הסיכונים המשפטיים הכרוכים בהמשך הגנה על מינויים בוועדה. נתניהו, מצדו, הבין את הרמז ומסר לנגל ושטרק שעדיף שיתפטרו לפני שיודחו. בשיחות פנימיות, נתניהו מביע תרעומת על כך שלא יוכל למנות אנשים המקורבים אליו במקום נגל ושטרק במשבצת נציגי הציבור.

 

בשבוע שעבר האריך בג"ץ את צו הביניים ואת הצו על תנאי המשביתים את פעילות הוועדה למינוי בכירים. הצווים הוצאו בעקבות עתירה שהגישה העמותה לטוהר המידות, ויישארו בתוקף עד אשר תתקבל החלטה סותרת.

 

המשמעות של השבתת הוועדה היא ששר הביטחון אביגדור ליברמן לא יוכל להעביר לה בשלב זה את שמות שני המועמדים הסופיים לתפקיד הרמטכ"ל. 

 

לפני כחודש אמר ליברמן, ב-103FM כי התברר לו שהוועדה למינוי בכירים מושבתת, וכתוצאה מכך מינוי הרמטכ"ל הבא יתעכב: "אי אפשר להתקדם, הייתי אמור להעביר את השמות לוועדה למינוי בכירים. היא מושבתת עד ה-6 בספטמבר", אמר שר הביטחון, ביחס לצו שתוקפו כאמור הוארך בשבוע שעבר.

 

ליברמן מברך את חיילי צה"ל לכבוד השנה החדשה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (חדשות עשר )

 

 

ליברמן כבר בחר שני מועמדים סופיים לתפקיד הרמטכ"ל, אך מסרב לומר מי הם. לפיכך, ארבעת המועמדים שפורמלית עדיין מצויים במירוץ הם יאיר גולן, אביב כוכבי, ניצן אלון ואייל זמיר. "על סמך שיחות עם רמטכ"לים ושרי ביטחון לשעבר, הם אמרו שאי אפשר ליפול, שארבעת המועמדים מצוינים ומי שייבחר יהיה רמטכ"ל מצוין. כשאהיה מגובש אדבר עם ראש הממשלה", אמר שר הביטחון.