12.09.2018

00:05

עודכן:

נמשכת ההיערכות לקרב באידליב; ארה"ב: שרוסיה תפסיק לבזבז זמננו

צבא אסד בעידוד רוסיה ואיראן נערך לתקיפת מעוז המורדים האחרון בסוריה לאחר שבוצעו מעל אלף תקיפות השבוע. מזכ"ל האו"ם: "לא לחסוך כל מאמץ בניסיון להגן על אזרחי המחוז"

מטוסים רוסיים ומסוקים סוריים המשיכו להפציץ אתמול (שלישי) מטרות של המורדים בפרברים הדרומיים של אידליב, כהכנה למתקפה הגדולה נגד מעוז המורדים האחרון בסוריה. מעל אלף תקיפות בוצעו בארבעת הימים האחרונים, וגרמו לפחות ל-30 הרוגים ומאות פצועים. לפי דיווחי האופוזיציה הסורית, אלפי אנשי מיליציות פרו-איראניות ומאות אנשי חיזבאללה הגיעו לאזור אידליב והתמקמו כהכנה לכניסה קרקעית.

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה כי "ארה"ב מתנגדת בחריפות לכל הסלמה באידליב לא משנה באיזה שיטה או אמצעי לחימה נעשה שימוש". היילי אמרה את הדברים בדיון מועצת הביטחון שכונס בעקבות המצב במחוז הסורי. עוד הוסיפה כי "כל אחד מחברי מועצת הביטחון צריך להחזיק באותה דעה", וטענה כי "הגיע הזמן שרוסיה תפסיק לבזבז את הזמן שלנו כשזה מגיע לשלום בסוריה".

 

 

 

 

 

מחנה פליטים במחוז אידליב
 

מחנה פליטים במחוז אידליב (רויטרס)

 

 

השגריר האיראני באו"ם אמר במהלך הדיון כי "הזכות לקבוע את עתידה של סוריה שייכת אך ורק לסורים, ולכן יש להכין את התנאים המסייעים לשיבה בטוחה של כל הפליטים לבתיהם". השגריר הרוסי באו"ם אמר כי "כל מה שמדובר על אידליב הוא לא ניסיון לדאוג לאזרחים אלא גם במטרה למנוע את השליטה של מובלעת טרוריסטית גדולה בסוריה ולהחזירה לשליטה מלאה של ממשלת סוריה".

 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פנה לרוסיה, איראן וטורקיה בבקשה "לא לחסוך כל מאמץ למצוא פתרונות להגנה על אזרחים באידליב". גוטרש אמר כי "מניעת הלחימה במחוז הסורי חיונית לחלוטין כיוון שהיא עלולה להביא לסיוט הומינטרי".

 

איסמעיל חיסנאווי, ראש עיריית ג'סר א-שורור שבאידליב, אמר: "שפיכות הדמים עדיין נמשכת באזור הזה. אנחנו קוראים לכל המוסדות העולמיים, לפרסם את השקרים ואת התרמית של המשטר ותומכיו ולחשוף את הנשק הכימי שבידיהם". בנוסף, שאדי שאמוט, פעיל הגנה אזרחית באידליב, סיפר: "קיבלנו הוראות מכוחות ההגנה הלאומיים לגשת למקום נפילת הפגזים. למרבה הצער, מצאנו שם אנשים עם פציעות קשות מאוד, היו גם שהידים שנפלו, בהם שישה ילדים".

 

פוטין ארדואן ורוחאני בפסגה המשולשת בטהראן (ארכיון)
 

פוטין, ארדואן ורוחאני בפסגה המשולשת בטהראן (אל-אנאדול)

 

 

מוקדם יותר אתמול כתב נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, טור דעה שהתפרסם ב"וול סטריט ג'ורנל", שכותרתו היא "העולם מוכרח לעצור את אסד", בו הוא מתייחס למתקפה הצפויה של הצבא הסורי על מחוז אידליב, מעוז המורדים האחרון במדינה. "מתקפה של הממשל הסורי באידליב תביא לסכנה הומניטרית וביטחונית עבור טורקיה, אירופה ומדינות אחרות בעולם", כתב ארדואן. "על הקהילה הבין-לאומית לפעול, או שהעולם כולו ישלם את המחיר". עוד הוסיף נשיא טורקיה כי לרוסיה ואיראן אחריות לעצור את המשבר ההומניטרי באידליב. זאת לאחר שנפגש עם נשיאי איראן ורוסיה בטהראן בשבוע שעבר.

 

שלשום דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל" כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אישר את השימוש בגז כלור נגד המורדים באידליב. הדיווח של ה"וול סטריט ז'ורנל" הגיע כשבוע לאחר שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הזהיר את אסד ובני בריתו שלא "לתקוף בצורה בלתי אחראית" את האזור. טראמפ כינה כל מתקפת גז אפשרית "טעות הומניטרית חמורה".