10.09.2018

12:28

עודכן:

"ארה"ב עדכנה שתסגור משרדי אש"ף בוושינגטון, לא ניכנע לאיומים"

סאיב עריקאת תקף את ההחלטה האמריקנית לסגור את הנציגות הפלסטינית. דובר הממשלה הפלס': "ממשל טראמפ הכריז בזאת שהוא בן ברית של הכיבוש האחרון בהיסטוריה"

זעם ברשות הפלסטינית על החלטת ארה"ב לסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון. מזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת אישר כי בכיר בממשל האמריקני עדכן את הרשות הפלסטינית בנוגע להחלטה והוסיף: "אנו מדגישים כי זכויות העם הפלסטיני לא עומדות למכירה. לא ניכנע לאיומי ארה"ב ולבריונות. בהתאם לכך, אנו ממשיכים לקרוא לבית הדין הבין-לאומי בהאג לפתוח מיד בחקירת הפשעים הישראלים".

 

יש לציין כי השגריר הפלסטיני בוושינגטון, חוסאם זומלוט, לא נמצא בעיר מזה כמה חודשים לאחר שהוחזר לרמאללה כמחאה על מדיניות ממשל טראמפ נגד הפלסטינים.

 

דובר הממשלה הפלסטינית יוסף אל-מחמוד מסר כי הממשלה הפלסטינית מגנה את ההחלטה ומכנה אותה "הכרזת מלחמה כלפי מאמצי השלום". עוד הוסיף כי "ממשל טראמפ הכריז בזאת שהוא בן ברית של הכיבוש האחרון בהיסטוריה, מדינת ישראל". במקביל, ראש מנגנון המודיעין מאג'ד פרג' אמר כי "ההחלטות של ארה"ב נגד הסוגיה הפלסטינית יכשלו לנוכח האיתנות של העם הפלסטיני". פרג' הוסיף כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, "מתמודד כיום מול המזימות המסוכנות ביותר שידעה ההיסטוריה של העם הפלסטיני מאז 1948".

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ
 

אבו מאזן וטראמפ (רויטרס )

 

 

מוקדם יותר דווח ב"וול סטריט ז'ורנל" כי ג'ון בולטון, היועץ האמריקני לביטחון לאומי, צפוי להודיע היום כי ארה"ב תסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון. על פי הדיווח, החלטת הממשל האמריקני נובעת מהאיום הפלסטיני לפתוח בהליכים נגד ישראל בבית הדין הבין-לאומי בהאג.

 

על פי טיוטת הנאום של בולטון שפורסמה בדיווח, נכתב כי "ארה"ב תעמוד תמיד לצד ידידתה ובעלת בריתה, ישראל. עוד נכתב כי בולטון צפוי להכריז כי ארה"ב "לא תשאיר את הנציגות הפלסטינית פתוחה כל עוד הרשות תסרב לחזור לשולחן המו"מ עם ישראל".

 

כמו כן, על פי הדיווח, היועץ האמריקני הבכיר צפוי לאיים גם על בית הדין בהאג בהטלת סנקציות נגד הארגון, במידה שיחקור את ארה"ב וישראל. "אם בית המשפט יחקור את ארה"ב, ישראל או אחת מבנות בריתנו - לא נשב בשקט", צפוי בולטון לומר. בנוסף, הוא צפוי לומר בנאומו כי "גורל דומה יהיה לכל ארגון שיסייע לחקירה נגד האמריקנים".

 

החלטות ממשל טראמפ לקצץ את הסיוע לרשות הפלסטינית החלו בקיצוץ 200 מיליון דולר בסיוע אזרחי, המשיך בקיצוץ 300 מיליון דולר לאונר"א וביום שישי קיצוץ נוסף של 25 מיליון דולר בסיוע האמריקני לרשת בתי החולים הפלסטינים במזרח ירושלים. עד כה הסיוע האמריקני היחיד שלא קוצץ הוא זה שמועבר מדי שנה למנגנוני הביטחון הפלסטינים ועומד על 60 מיליון דולר.

 

בחודש נובמבר שעבר, עמדה לבחינה סוגיית פתיחת משרדי אש"ף בוושינגטון. תחילה, הודיע הממשל האמריקני כי משרדי הרשות בבירת ארה"ב עלולים להיסגר, זאת בעקבות הניסיון הפלסטיני להביא לדין גורמים ישראלים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. עם זאת, בהמשך, הודיע הממשל האמריקני כי הנציגויות יישארו פתוחות תחת מגבלות מסוימות. בתגובה לאיום, הודיע מזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת כי ברשות ישקלו להקפיא את היחסים עם ארה"ב.